Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 października 2013, 19:00

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. dwie platformówki, nową surrealistyczną przygodówkę Mateusza Skutnika oraz grę o dinozaurze pasterskim.

Witajcie w trzydziestym pierwszym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Metal Shinobi Assassin

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #2

Przegląd zaczynamy od Metal Shinobi Assassin. Jest to dwuwymiarowa platformówka wzorowana na cyklu Metal Slug. Gra oferuje atrakcyjną retro grafikę i dopracowany system walki oparty na broni palnej i samonaprowadzających się rakietach. Twórcy opracowali swój projekt z myślą o bardzo doświadczonych graczach. Poziom trudności jest morderczy. Na każdej mapie czeka na nas masa wrogów, wliczając w to potężnych bossów, a punkty zapisu stanu gry trafiają się rzadko. Jeśli lubicie prawdziwe wyzwania, to Metal Shinobi Assassin powinno Wam przypaść do gustu.

 1. Metal Shinobi Assassin – pobierz grę

TIMEframe

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #3

Z kolei TIMEframe to artystyczna gra eksploracyjna inspirowana takimi tytułami jak Dear Esther czy Journey. Oparta jest jednak na ciekawym pomyśle – cała jej akcja toczy się bowiem w trakcie ostatnich dziesięciu sekund przed apokalipsą. My wcielamy się w bohatera potrafiącego się poruszać znacznie szybciej niż zwykli ludzie, więc te dziesięć sekund możemy zwiedzać przez dziesięć minut. Daje to nietypowy efekt, w którym obserwujemy świat powoli pełznący ku zagładzie. Wszystko to ukazane jest w ślicznej oprawie graficznej, której towarzyszą atrakcyjne fortepianowe melodie. Warto wypróbować TIMEframe, gdyż te dziesięć minut na długo zapada w pamięć.

 1. TIMEframe - zagraj

Enough Plumbers 2

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #4

Natomiast Enough Plumbers 2 to zwariowana platformówka wzbogacona elementami logicznymi. Z pozoru przypomina ona mieszankę Super Mario Bros, ale tutaj zebranie każdej monety na mapie powoduje jednocześnie pojawienie się na niej klona postaci. Już po chwili po planszy biega więc tłum hydraulików i wszystkimi nimi kierujemy jednocześnie. Autor wykorzystał prosty pomysł do stworzenia pomysłowej platformówki, która co chwila zaskakuje ciekawymi rozwiązaniami. Zabawę urozmaicają liczne przedmioty zapewniające dodatkowe moce.

 1. Enough Plumbers 2 - zagraj

Fakteur

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #5

Fakteur to przepiękna gra narracyjna autorstwa studentów francuskiej akademii ENJMIN. Opowiada ona o tygodniu z życia listonosza rozwożącego na rowerze listy do mieszkańców małego miasteczka. Podczas pierwszego dnia poznajemy każdą z postaci, a od drugiego możemy zacząć po kryjomu czytać listy i modyfikować ich zawartość. W ten sposób wpływamy na samopoczucie adresatów, a to z kolei kształtuje otaczającą ich rzeczywistość. Wszystko to ukazane zostało w ślicznej oprawie graficznej, w której świat wygląda jak gdyby stanowił papierową makietę, a poszczególne jej elementy wznoszą się dopiero, gdy się do nich zbliżymy.

 1. Fakteur – pobierz grę

Darmowy klasyk: One Man And His Dinosaur

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #6

Ze starszych pozycji chcemy Wam polecić One Man And His Dinosaur. Głównym bohaterem tej zwariowanej zręcznościówki jest Tyrannosaurus rex, który został wytresowany niczym pies pasterski. Wykorzystując te umiejętności musi bezpiecznie przeganiać stada owiec przez sporych rozmiarów poziomy. Nie jest to łatwe, gdyż na drodze stają nam liczne przeszkody i głodne drapieżniki. Ten niedorzeczny pomysł autorzy przekuli w zaskakująco miodną i bardzo zabawną produkcję.

 1. One Man And His Dinosaur - zagraj

Płać ile chcesz

Daymare Town 4

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in.TIMEframe, Fakteur i Daymare Town 4) - ilustracja #7

Ukazała się czwarta odsłona Daymare Town, czyli wyśmienitego przygodówkowego cyklu naszego rodaka Mateusza Skutnika. Gra jak zwykle pozwala na zwiedzanie surrealistycznego świata, po brzegi wypełnionego ciekawymi zagadkami. Łamigłówki są naprawdę trudne, ale jednocześnie sposób rozwiązania każdej z nich jest logiczny, a jego odkrycie zapewnia masę satysfakcji. Pełna wersja gry dostępna jest za darmo w formie przeglądarkowej. Jednocześnie dostępna jest również edycja HD za około 15 zł, która oferuje tryb pełnoekranowy oraz soundtrack w formie plików mp3.

 1. Daymare Town 4 - zagraj
 2. Daymare Town 4 – kup wersję HD

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 2 października 2013 (zwycięzca ankiety: MechWarrior Online)
 2. 25 września 2013 (zwycięzca ankiety: SUPERHOT)
 3. 11 września 2013 (zwycięzca ankiety: The America’s Army: Proving Grounds)
 4. 4 września 2013 (zwycięzca ankiety: Postmortem)
 5. 28 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Beyond Perception)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 9 października podoba Ci się najbardziej?

Metal Shinobi Assassin
6,9%
TIMEframe
72,4%
Enough Plumbers 2
3,4%
Fakteur
8,6%
One Man And His Dinosaur
1,7%
Daymare Town 4
6,9%
Zobacz inne ankiety