Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 września 2013, 18:07

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers)

W najnowszym odcinku Darmówek omawiamy m.in. strzelankę opowiadającą o walce z zombiakami w niskiej grawitacji, taneczną grę szpiegowską oraz turową strategię utrzymaną w kreskówkowej stylistyce.

Witajcie w dwudziestym ósmym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

The Juno Incident

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #2

Zaczynamy od strzelanki The Juno Incident. Kierujemy w niej inżynierem wysłanym na niewielką planetę w celu zreperowania usterki. Na miejscu okazuje się, że prawdziwym problemem są hordy żywych trupów, tutaj określanych mianem zombonautów. Tym, co czyni ten projekt bardzo miodnym jest fizyka. Grawitacja jest wyraźnie mniejsza niż na Ziemi, co nadaje walce oraz poruszaniu się wrażenie świeżości i sprawia, że eliminowanie hord martwaków zapewnia masę frajdy.

 1. The Juno Incident – pobierz grę
 2. The Juno Incident - zagraj (wersja przeglądarkowa)

The Last Tango

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #3

The Last Tango to zwariowana zręcznościówka, która zajęła pierwsze miejsce w trakcie 48-godzinnej imprezy New Mexico Game Jam 2013. W grze kierujemy parą szpiegów, którzy muszą wytańczyć sobie drogę do przetrwania. Agenci uzbrojeni są w pistolety i musimy tak dobierać kolejne figury taneczne, aby móc wyeliminować przeciwników i jednocześnie uniknąć wszystkich zagrożeń. Daje to bardzo nietypową mieszankę, która z jednej strony jest bardzo wymagająca, ale z drugiej strony nagradza każdy sukces uczuciem autentycznej satysfakcji. Dla ułatwienia zabawy dodajmy, że strzałkami na klawiaturze wykonujemy piruety w lewo lub w prawo, podczas gdy klawisze QEAD wskazują kierunek strzałów.

 1. The Last Tango - zagraj

The America’s Army: Proving Grounds

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #4

Ukazała się również otwarta beta The America’s Army: Proving Grounds, czyli najnowszej odsłony popularnego cyklu multiplayerowych FPS-ów. Seria powstała w celu zachęcania Amerykanów do wybierania wojska jako ścieżki kariery. Nie szczędzono więc środków i w rezultacie otrzymujemy bardzo dopracowany projekt o jakości, której nie powstydziłyby się produkcje komercyjne. Jednocześnie całość jest w stu procentach darmowa i nie ma tu żadnych mikropłatności. W porównaniu z poprzednimi odsłonami złagodzono aspekt taktyczny. Rozgrywka jest mniej realistyczna, ale za to bardziej dynamiczna. Starszym fanom niekonieczne przypadnie to go gustu, ale rozpatrywane samodzielnie The America’s Army: Proving Grounds jest zdecydowanie godne uwagi.

 1. The America’s Army: Proving Grounds – pobierz grę

Bewilder House

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #5

Bewilder House to wywołująca ciarki przygodowa gra akcji, w której próbujemy wydostać się z nawiedzonego domu pełnego zabawek. Do przejścia jest kilka pięter i na każdym z nich musimy dotrzeć do pokoju oznaczonego na zielono na podręcznym urządzeniu z mapą. Problem w tym, że nigdy nie wiemy, gdzie dokładnie się znajdujemy i zamiast tego musimy wydedukować to porównując symbole na mapie z elementami otoczenia. Co gorsza, dom robi wszystko co może, aby uniemożliwić nam odniesienie sukcesu. Co pewien czas pojawia się morderczy klaun, przed którym musimy uciec, a chwila naszej nieuwagi może zostać wykorzystana do przestawienia układu pokoi i korytarzy.

 1. Bewilder House – pobierz grę

Darmowy klasyk: Perspective

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #6

Jako darmowego klasyka polecamy w tym tygodniu Perspective. Jest to udana gra logiczna autorstwa studentów Instytutu DigiPen, w której przeszkody pokonujemy poprzez manipulowanie perspektywą. Sterowanie bohaterem odbywa się jak w platformówkach, ale jednocześnie kontrolujemy kamerę niczym w grach FPS, a miejsce, z którego obserwujemy akcję wpływa na sposób interakcji z elementami otoczenia. Przykładowo, jeśli dwie platformy są zbyt od siebie daleko, to wystarczy tak się ustawić, aby oba progi wydawały się być znacznie bliżej siebie niż w rzeczywistości. Ten nietypowy pomysł został wykorzystany do opracowania serii wyśmienitych zagadek, które potrafią solidnie przetestować spryt gracza.

 1. Perspective – pobierz grę

Free-2-Play

RAD Soldiers

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. The Last Tango, Bewilder House i RAD Soldiers) - ilustracja #7

Doczekaliśmy się wreszcie przeglądarkowej wersji gry RAD Soldiers - dopracowanej turowej strategii taktycznej, która zadebiutowała kilka miesięcy temu na urządzeniach mobilnych. Za projektem stoi studio Splash Damage, czyli zespół znany z Brink oraz Enemy Territory: Quake Wars. Pod względem mechanizmów rozgrywki produkcja przypomina uproszczoną wersję Jagged Alliance. Obejmujemy dowództwo nad niewielkim oddziałem żołnierzy, wysyłamy ich na misje, a za zarobione pieniądze kupujemy nowy sprzęt i rozwijamy umiejętności podwładnych. Wszystko to ubrano w atrakcyjną i mocno kreskówkową oprawę graficzną.

 1. RAD Soldiers - zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 4 września 2013 (zwycięzca ankiety: Postmortem)
 2. 28 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Beyond Perception)
 3. 14 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Rebuild 2)
 4. 7 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush)
 5. 31 lipca 2013 (zwycięzca ankiety: Snowdrift)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 11 września podoba Ci się najbardziej?

The America’s Army: Proving Grounds
57,3%
RAD Soldiers
13,3%
Perspective
9,3%
Bewilder House
8%
The Juno Incident
6,7%
The Last Tango
5,3%
Zobacz inne ankiety