Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 września 2013, 20:34

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT)

W najnowszym odcinku Darmówek omawiamy m.in. nietypowego polskiego FPS-a, podwodną strzelankę, grę o chronieniu lunatyka oraz wyśmienitą hybrydę karcianki i planszówki.

Witajcie w dwudziestym dziewiątym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

SUPERHOT

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #2

Zaczynamy od gry naszych rodaków zatytułowanej SUPERHOT. Jest to wyśmienita pierwszoosobowa strzelanka oparta na prostym, ale jednocześnie nietypowym pomyśle. W stworzonym przez autorów świecie czas płynie bowiem tylko wtedy, gdy kierowana przez nas postać się porusza. W połączeniu z bardzo ograniczoną ilością amunicji sprawia to, że każdy poziom staje się pewnego rodzaju łamigłówką. Efekt końcowy jest fascynujący i nie przypomina żadnego innego FPS-a.

 1. SUPERHOT - zagraj

Deeper Sleep

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #3

Jakiś czas temu polecaliśmy Wam przygodówkę Deep Sleep. Teraz jej autorzy wypuścili drugą część zatytułowaną Deeper Sleep. Produkcja stanowi bezpośrednią kontynuację fabuły z pierwowzoru. Po wybudzeniu się z niezwykle realistycznego koszmaru rozpoczynamy poszukiwania osób o podobnych przeżyciach. Szybko okazuje się, że zło podążyło za nami z krainy snów do rzeczywistości. Produkcja stawia na minimalistyczną retro stylistykę, co nie przeszkadza jej jednak w wywoływaniu ciarek na plecach. Gra potrafi autentycznie przestraszyć, oferuje zestaw pomysłowych zagadek, a wszystko to spina klamrą ciekawej fabuły.

 1. Deeper Sleep - zagraj

FarSky

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #4

Natomiast FarSky to ciekawa gra akcji, w której wcielamy się w płetwonurka próbującego znaleźć części do naprawy uszkodzonego statku podwodnego. Nie jest to łatwe, gdyż wody roją się od drapieżników. Co gorsza, wiele potrzebnych podzespołów leży na niższych głębokościach, gdzie śmierć może spowodować niska temperatura i zbyt duże ciśnienie. W przeżyciu pomaga system ulepszania skafandra. Autor nie tylko zadbał o dopracowane mechanizmy rozgrywki, ale stworzył również intrygującą atmosferę, więc czas spędzony w wirtualnym oceanie na długo zapada w pamięć.

 1. FarSky – pobierz grę

Labirion

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #5

Labirion to śliczna surrealistyczna przygodówka. Zabawa polega na rozwiązywaniu zagadek, a mechanizm stojący za łamigłówkami jest bardzo nietypowy. Kierowany przez nas bohater posiada bowiem moc podkradania imion przedmiotom i istotom. Każde imię posiada cechy właściciela, więc gdy przeniesiemy je na inną postać lub obiekt to zmieniamy ich zachowanie. Wszystko to ukazane zostało w pięknej oprawie graficznej stylizowanej na szkicownik.

 1. Labirion - zagraj

Darmowy klasyk: Back to Bed

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #6

Z produkcji starszych chcemy Wam polecić Back to Bed. Jest to wyśmienita gra logiczna, w której wcielamy się w personifikację instynktu samozachowawczego pewnego lunatyka. Naszym zadaniem na każdym poziomie jest zadbanie, aby podopieczny bezpiecznie dotarł do łóżka. Wymaga to usuwania licznych niebezpiecznych przeszkód z jego drogi i oraz przesuwania przedmiotów w sposób, który pozwala na manipulowanie trasą przemarszu. Wszystko to ukazano w mocno surrealistycznej stylistyce marzeń sennych. Back To Bed to prawdziwa perełka i nie powinniście jej przegapić.

 1. Back to Bed - zagraj

Free-2-Play

Card Hunter

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Card Hunter, FarSky, Deeper Sleep i SUPERHOT) - ilustracja #7

Doczekaliśmy się wreszcie premiery Card Hunter. Jest to przeglądarkowa produkcja stanowiąca hybrydę strategicznej planszówki i karcianki. Za projektem stoi Jon Chey, czyli jeden z założycieli studia Irrational Games i główny projektant Freedom Force. Doświadczenie twórcy widać na każdym kroku. Mechanizmy rozgrywki są niezwykle dopracowane i godziny przed ekranem mijają w błyskawicznym tempie. Sercem gry jest tryb multiplayer, ale nie zabrakło również zaskakująco rozbudowanej kampanii fabularnej. A co najlepsze, całość opracowano tak, że wydawanie prawdziwych pieniędzy jest autentycznie stuprocentowo opcjonalne. Niech Was nie zwiedzie model Free-2-Play i przeglądarkowy charakter projektu. Card Hunter to jedna z najlepszych pecetowych strategii wypuszczonych w tym roku.

 1. Card Hunter – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 11 września 2013 (zwycięzca ankiety: The America’s Army: Proving Grounds)
 2. 4 września 2013 (zwycięzca ankiety: Postmortem)
 3. 28 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Beyond Perception)
 4. 14 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Rebuild 2)
 5. 7 sierpnia 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 18 września jest najlepsza?

SUPERHOT
68,9%
Card Hunter
17,8%
FarSky
6,7%
Back to Bed
3%
Deeper Sleep
2,2%
Labirion
1,5%
Zobacz inne ankiety