Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 października 2013, 16:43

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. retro survival horror, symulator niewiernego męża oraz przygodówkę inspirowaną kultowym Loom.

Witajcie w trzydziestym drugim odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Halloween

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #2

Halloween to darmowy survival horror zrealizowany w stylu popularnym na pierwszej generacji konsoli PlayStation. Gra oparta jest na motywach filmowej serii pod tym samym tytułem, więc zamiast potworów głównym zagrożeniem jest psychopata Michael Myers z twarzą ukrytą za upiorną maską. Wcielamy się w nastoletnią dziewczynę, która dorabia sobie pilnując dzieci sąsiadów. Pierwszych kilkanaście minut wypełnionych jest przygodówkowym rozwiązywaniem zagadek, ale potem światło gaśnie, a do domu włamuje się Myers, zmuszając nas do walki o przetrwanie. Gra jest klimatyczna i potrafi autentycznie przestraszyć. Dodatkową atrakcją jest specyficzna stylistyka wzorowana na kiepskiej jakości taśmie VHS. Boli jedynie brak samouczka. Dlatego kilka porad – dom ma dwa piętra, spacja aktywuje interakcje, a klawisz ESC wrzuca do menu służącego do używania i łączenia przedmiotów.

 1. Halloween – pobierz grę

Moku Fly

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #3

Moku Fly to udana trójwymiarowa zręcznościówka, w której siedząc w kokpicie dwupłatowca mkniemy przez ciasny kanion. Naszym zadaniem jest zbieranie smakołyków oraz unikanie rozbicia się o kaktusy. Gdy uzbieramy odpowiednią ilość przysmaków możemy aktywować eksplozję, która usuwa wszystkie widoczne przeszkody. Gra jest prosta, ale dopracowana i potrafi dostarczyć kilkudziesięciu minut dobrej zabawy.

 1. Moku Fly - zagraj

Scarlet

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #4

Z kolei Scarlet oparte zostało na pomyśle, który chyba nigdy wcześniej nie został wykorzystany w grach. Jest to bowiem symulator niewiernego męża. Akcja zaczyna się, gdy jego żona wraca do domu znacznie wcześniej niż to zapowiadała. Niestety, wnętrze wciąż jest pełne dowodów zdrady, takich jak bielizna kochanki, koszula ze śladami szminki czy opakowania prezerwatyw. Musimy błyskawicznie wszystko posprzątać i poukrywać, tak aby prawda nigdy nie wyszła na jaw.

 1. Scarlet – pobierz grę

Olav & the Lute

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #5

Natomiast Olav & the Lute to klimatyczna retro przygodówka zainspirowana klasyczną produkcją studia LucasArts zatytułowaną Loom. Akcja toczy się w mroźnej krainie, którą zniszczył tajemniczy kataklizm. Nasz bohater posiada na szczęście magiczną moc uzdrawiania świata i naprawiania przedmiotów, czego dokonuje wygrywając pieśni na lutni. Zabawa polega na eksplorowaniu lokacji i rozwiązywaniu łamigłówek, ale jednocześnie większość zagadek wymaga odegrania konkretnej melodii. Gracz musi więc szukać właściwych nut i pieśni, a następnie wykorzystywać je do pokonywania kolejnych wyzwań. Gra ma wyśmienity klimat i tylko szkoda, że przejście całości zajmuje jedynie kilkadziesiąt minut.

 1. Olav & the Lute – pobierz grę
 2. Olav & the Lute – zagraj (wersja przeglądarkowa)

Darmowy klasyk: Blueprint 3D

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy Wam polecić Blueprint 3D, czyli wyśmienitą grę logiczną, w której musimy odnajdywać przedmioty w pozornie losowych kształtach. Miejscem akcji jest kartka na plany architektoniczne. Wszystkie fragmenty przedstawiane są jako trójwymiarowe obiekty i trzeba tak manipulować perspektywą, aby ich linie ułożyły się w rozpoznawalny przedmiot.

 1. Blueprint 3D - zagraj

Free-2-Play

11Legends

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Halloween, Scarlet, Olav & the Lute i Blueprint 3D) - ilustracja #7

11Legends to przeglądarkowa strategia ekonomiczna, w której wcielamy się zarządcę klubu piłkarskiego. Do naszych obowiązków należy dbanie o rozwój zawodników, rozbudowywanie infrastruktury klubu, znajdywanie sponsorów i utrzymywanie płynności finansowej. Gra koncentruje się na ekonomicznej stronie działalności zespołu, a nie na samych meczach. Dlatego kluczową rolę odgrywa przede wszystkim właściwe bilansowanie budżetów, pilnowanie wydatków oraz pozyskiwanie nowych źródeł finansowania.

 1. 11Legends - zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 9 października 2013 (zwycięzca ankiety: TIMEframe)
 2. 2 października 2013 (zwycięzca ankiety: MechWarrior Online)
 3. 25 września 2013 (zwycięzca ankiety: SUPERHOT)
 4. 11 września 2013 (zwycięzca ankiety: The America’s Army: Proving Grounds)
 5. 4 września 2013 (zwycięzca ankiety: Postmortem)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 16 października jest najlepsza?

Halloween
0%
Moku Fly
0%
Scarlet
0%
Olav & the Lute
0%
Blueprint 3D
0%
11Legends
0%
Zobacz inne ankiety