Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 października 2013, 16:50

autor: Adrian Werner

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. horror w klimatach japońskich, zwariowaną platformówkę 3D oraz przygodówkowy hołd złożony filmowym slasherom z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Witajcie w trzydziestym czwartym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Run into the Dark

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #2

Zaczynamy od horroru FPP Run into the Dark. Jego akcja toczy się w słynnym japońskim lesie Aokigahara, który znany jest jako jedno z najpopularniejszych miejsc samobójstw na świecie. Pracownicy rządowi regularnie przeczesują jego teren w poszukiwaniu zwłok i tym właśnie zajmujemy się w tej grze. Oczywiście, między drzewami kryją się złe duchy i musimy ich unikać, gdyż inaczej przywołają potwora, który szybko rozerwie nas na strzępy. Całość mocno przypomina Slendera, ale japońskie klimaty nadają produkcji wrażenia świeżości, dzięki czemu, że nie sprawia ona wrażenia zwykłej kserokopii.

 1. Run into the Dark - pobierz grę

One Last Dance for the Capitalist Pigs

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #3

Z kolei One Last Dance for the Capitalist Pigs to satyryczna trójwymiarowa platformówka, w której próbujemy wspiąć się na szczyt góry, aby ukarać gwiazdora prowadzącego nieuczciwy program telewizyjny. Gra jest kompletnie absurdalna – grafika składa się z mocno uproszczonych brył, fabuła pełna jest zwariowanego humoru, a poziomy wyglądają jak gdyby zaprojektował je ktoś będący pod wpływem psychotropów. Jednocześnie mechanizmy rozgrywki są bardzo dopracowane, co daje w sumie bardzo ciekawą produkcję.

 1. One Last Dance for the Capitalist Pigs – pobierz grę

Lakeview Cabin

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #4

Natomiast Lakeview Cabin to przygodówka stanowiąca hołd złożony niskobudżetowym horrorom z lat 70-tych ubiegłego wieku. Wcielamy się w wąsacza wypoczywającego w domku letniskowym. Jego idylla nie trwa długo i szybko ktoś zaczyna na niego polować. Zagadki polegają na wymyślaniu sposobów neutralizacji kolejnych zagrożeń. Produkcja kieruje się typową logiką filmów grozy, więc ich znajomość ułatwia rozgrywkę. Ten intrygujący pomysł został przekuty na ciekawą grę, która pomimo prostej grafiki potrafi przestraszyć, a jednocześnie oferuje dobrze zaprojektowane i wymagające łamigłówki.

 1. Lakeview Cabin - zagraj

Ex Amante

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #5

Natomiast Ex Amante to surrealistyczna gra eksploracyjna, która traktuje o sposobach pogodzenia się z tragedią. Nie ma tutaj za wiele tradycyjnej rozgrywki, ale projekt nadrabia to niezwykłą atmosferą i świetnym wykonaniem. Jeśli lubicie eksperymenty narracyjne, to warto dać temu projektowi szansę.

 1. Ex Amante – pobierz grę

Darmowy klasyk: Sequester

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #6

Ze starszych tytułów polecamy Sequester, czyli klimatyczną dwuwymiarową platformówkę, w której jako mały chłopczyk próbujemy uratować duszę zmarłej siostry uwięzioną między życiem i śmiercią. Zabawa polega na odnajdowaniu sposobów wydostania się z każdego ekranu. Co jednak ciekawe, wszystkie poziomy ułożone są na ścianach trójwymiarowych kostek, więc po dojściu do krańca może przewrócić kostkę na jedną stronę, otwierając tym samym dostęp do nowych lokacji. Dodatkową atrakcją jest narracja prowadzona przez zmarłą siostrę. Wszystko to daje w sumie ponurą, ale wciągającą produkcję, która poza ciekawą atmosferą oferuje również sporo intrygujących wyzwań logicznych.

 1. Sequester - zagraj

Free-2-Play

Path of Exile

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Run into the Dark, Lakeview Cabin i Sequester) - ilustracja #7

Doczekaliśmy się wreszcie startu pełnej wersji Path of Exile. To rewelacyjny hack-n-slash, z ładną grafiką, dopracowanymi systemami walki i rozwoju postaci, pomysłowymi bossami oraz bardzo obszerną zawartością. Daje to w sumie tytuł, który bez żadnych kompleksów może konkurować z najlepszymi pudełkowymi przedstawicielami gatunku i w opinii części graczy przebija to, co zaoferowało studio Blizzard w Diablo III.

Path of Exile to prawdziwy darmowy przebój, w który powinien zagrać każdy fan zręcznościowych RPG-ów. Polecamy przy okazji przeczytanie naszej recenzji gry.

 1. Path of Exile – strona oficjalna

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 23 października 2013 (zwycięzca ankiety: Warface)
 2. 16 października 2013 (zwycięzca ankiety: Blueprint 3D)
 3. 9 października 2013 (zwycięzca ankiety: TIMEframe)
 4. 2 października 2013 (zwycięzca ankiety: MechWarrior Online)
 5. 25 września 2013 (zwycięzca ankiety: SUPERHOT)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 30 października jest najlepsza?

Path of Exile
75,2%
Lakeview Cabin
10,1%
Run into the Dark
5,5%
One Last Dance for the Capitalist Pigs
3,7%
Ex Amante
3,7%
Sequester
1,8%
Zobacz inne ankiety