Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 listopada 2013, 18:01

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy m.in. debiutancką produkcję studia Blizzard Entertainment, turowe oldskulowe RPG, przeglądarkową strategię oraz grę będącą odwrotnością skradanek.

Witajcie w trzydziestym piątym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Blackthorne

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #2

Studio Blizzard Entertainment zrobiło fanom miły prezent i udostępniło za darmo swoją debiutancką grę, czyli platformówkę Blackthorne. Od teraz można ją bez płacenia pobrać za pośrednictwem usługi Battle.net. Produkcja jest mocno inspirowana takimi klasykami jak Flashback, Prince of Persia czy Another World. Oznacza to, że nie ma tutaj radosnego pędzenia naprzód i skakania przeciwnikom po głowach. Zamiast tego zabawa toczy się w wolniejszym tempie, a gracz musi być bardzo ostrożny, gdyż walka nie należy do łatwych. Do tego dochodzą elementy przygodowe oraz rozbudowany wątek fabularny. Warto sprawdzić jak zaczynał karierę jeden z najpopularniejszych obecnie zespołów deweloperskich.

 1. Blackthorne – pobierz grę

Suzy and Freedom

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #3

Z kolei Suzy and Freedom to interaktywny horror opowiadający o morderstwie w jednym z brazylijskich miasteczek. Tym, co czyni tę produkcję niepokojącą jest fakt, że oparto ją na prawdziwej zbrodni z 2002 roku. Cała historia opowiedziana jest w siedmiu segmentach i w każdym kierujemy inną postacią. Pozwala to na poznanie wydarzeń zarówno z perspektywy ofiar, jak i oprawców. Warto wspomnieć, że nie jest to czysta gra narracyjna. Mamy tutaj zagadki i wyzwania zręcznościowe, które zostały dobrze wplecione w scenariusz.

 1. Suzy and Freedom – pobierz grę

Nothing to Hide

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #4

Natomiast Nothing to Hide to prototyp oparty na ciekawym pomyśle. Zabawa w grze jest bowiem odwrotnością skradanek. Tutaj bohater musi cały czas pozostawać w polu widzenia systemów bezpieczeństwa, gdyż inaczej pomieszczenia wypełnia grad kul. Z początku do przeżycia wystarczy sam refleks, ale późniejsze poziomy wymagają mocnego główkowania. Całość jest wciąż na wczesnym etapie produkcji, ale już teraz zapewnia sporo dobrej zabawy.

 1. Nothing to Hide - zagraj

Chamber Door

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #5

Natomiast Chamber Door to przygodówka, którą zainspirował słynny wierhsz Kruk autorstwa Edgara Alana Poe’a. Wcielamy się w robota służącego szalonemu geniuszowi. Nasz pan zleca nam udanie się do podziemi oraz odnalezienie kogoś, kto nosi imię Lenore. Rozgrywka przypomina serię Samorost. Nie ma tutaj gromadzenia przedmiotów i zamiast tego otrzymujemy serię ekranów z interaktywni obiektami, które musimy uaktywnić we właściwej kolejności. Gra została świetnie wykonana i oferuje zarówno intrygujące zagadki, jak i gęsty klimat, który potrafi wywołać ciarki na plecach.

 1. Chamber Door - zagraj

Darmowy klasyk: Mysterious Castle

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #6

Ze starszych tytułów chcemy Wam polecić Mysterious Castle, czyli oldskulowe taktyczne RPG wzbogacone elementami roguelike. Akcja osadzona została w realiach fantasy, a rozgrywka koncentruje się na toczeniu turowych bitew. Walka zapewnia masę doskonałej zabawy dzięki wyśmienitemu systemowi potyczek, opartemu ma mechanice d20, czyli tej samej, które napędzała edycję 3.5 Dungeons & Dragons. Sztuczna inteligencja jest dopracowana i potrafi dać nieźle w kość, a dodatkową zaletą jest losowe generowanie świata przy każdej nowej rozgrywce.

 1. Mysterious Castle – pobierz grę

Free-2-Play

Throne Rush

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Blackthorne, Nothing to Hide, Mysterious Castle i Throne Rush) - ilustracja #7

Z nowych godnych uwagi gier korzystających z modelu darmowego z mikropłatnościami polecamy Throne Rush. Jest to przeglądarkowa strategia wzorowana na takich tytułach jak Backyard Monsters czy Clash of Clans. Naszym zadaniem jest więc zarządzanie wioską i przygotowanie jej automatycznych systemów obronnych w taki sposób, aby były w stanie odpierać ataki nieprzyjaciół. Jednocześnie musimy szkolić armię i za jej pomocą przeprowadzać inwazje na bazy innych graczy w ramach rozgrywek PvP. Dostępna jest również obszerna kampania fabularna zawierająca 45 poziomów.

Całość jest praktycznie dokładną kalką Clash of Clans, ale nie przeszkadza to w zabawie. Gra jest bowiem dopracowana i miodna, a pierwowzór wciąż dostępny jest jedynie na urządzeniach mobilnych. Tym samym Throne Rush jest bardzo dobrą propozycją dla graczy pecetowych mających ochotę spróbować sił w tym typie strategii.

 1. Throne Rush - zagraj

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 30 października 2013 (zwycięzca ankiety: Path of Exile)
 2. 23 października 2013 (zwycięzca ankiety: Warface)
 3. 16 października 2013 (zwycięzca ankiety: Blueprint 3D)
 4. 9 października 2013 (zwycięzca ankiety: TIMEframe)
 5. 2 października 2013 (zwycięzca ankiety: MechWarrior Online)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 7 listopada jest najlepsza?

Blackthorne
48,9%
Throne Rush
24,4%
Mysterious Castle
11,1%
Nothing to Hide
6,7%
Chamber Door
6,7%
Suzy and Freedom
2,2%
Zobacz inne ankiety