Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 stycznia 2014, 17:10

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement)

W najnowszym odcinku Darmówek polecamy potężną przygodówkę z elementami RPG, grę logiczną o manipulowaniu czasem oraz zręcznościówkę zainspirowaną klasycznym Shadow of the Colossus.

Witajcie w czterdziestym trzecim odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Dojo of Death

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #2

Zaczynamy od Dojo of Death. To prosta, ale bardzo miodna zręcznościówka, w której próbujemy przetrwać jak najdłużej przeciwko falom atakujących nas wojowników ninja. Starowanie jest banalnie proste to opanowania – ruch kontrolujemy kursorem, a ciosy wyprowadzamy kliknięciem myszki. Całość jest minimalistyczna, ale wciąga jak diabli, a złożeni z kilku pikseli przeciwnicy umierają w piękny sposób.

 1. Dojo of Death - zagraj

Heroine's Quest: The Herald Of Ragnarok

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #3

Z kolei Heroine's Quest: The Herald Of Ragnarok to potężna przygodówka fantasy, nad którą twórcy pracowali długie cztery lata. Fabuła opowiada o inwazji lodowych potworów na krainy ludzi. Powstrzymać je może tylko młoda wojowniczka, w którą oczywiście wcielamy się my. Całość została zainspirowana cyklem Quest for Glory, co oznacza, że zabawę wzbogacają silne elementy RPG. Poza typowo przygodówkowym zwiedzaniem lokacji i rozwiązywaniem zagadek mamy tutaj rozbudowany system bitewny oraz mechanikę rozwoju postaci opartą na klasach. Wszystko to w sumie daje wyjątkowo udaną produkcję, która starcza na kilkanaście godzin zabawy.

 1. Heroine's Quest: The Herald Of Ragnarok – pobierz grę

Titan Souls

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #4

Natomiast Titan Souls to zręcznościówka, którą można w uproszczeniu opisać jako hybrydę Shadow of the Colossus i wczesnych odsłon cyklu The Legend of Zelda. Do pokonania czekają cztery świątynie, zamieszkane przez przypisanych im tytanów. Każda bestia ma inne słabe punkty, które musimy odkryć, a pokonanie ich utrudnia fakt, że dysponujemy tylko jedną strzałą i po jej wykorzystaniu musimy ją podnieść zanim będziemy w stanie zaatakować ponownie. Gra posiada wyśmienity klimat oraz miodne mechanizmy walki i jak na produkcję wykonaną w kilkadziesiąt godzin podczas imprezy Ludum Dare zachwyca poziomem dopracowania.

 1. Titan Souls - zagraj

Snowcats 2014

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #5

Snowcats 2014 to udana gra logiczna rozgrywana w turach. Jest zima i przez nieuwagę zostawiamy otwarte drzwi. W rezultacie na dwór uciekają wszystkie nasze koty i wpadają do śnieżnego labiryntu. Musimy je wszystkie złapać i pochować do pudełek. Problem w tym, że każdy nasz ruch powoduje opady śniegu, który zagradza drogi oraz utrudnia nawigację, a pozostawiony sam sobie ostatecznie zamienia się w twardy lód i jego rozbicie wymaga wtedy zastosowania specjalnych narzędzi. Cały ten system z początku nie sprawia większych kłopotów, ale po kilku minutach podróż przez śnieżny labirynt zaczyna być prawdziwym wyzwaniem i wymaga dużej dozy sprytu.

 1. Snowcats 2014 - zagraj

Darmowy klasyk: Chrono Disfunglement

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji chcemy polecić Wam Chrono Disfunglement. Jest to trójwymiarowa platformówka z rozbudowanymi elementami logicznymi, w której łamigłówki oparte są na mechanice manipulowania czasem. Sam pomysł nie jest nowy, ale autorzy poszli dalej niż konkurencja i umożliwili kontrolowanie nie tylko linią czasu całego świata, ale również zastosowanie tej mocy tylko na konkretnych obiektach. Takie rozwiązanie umożliwiło opracowanie niezwykle pomysłowych zagadek, których rozwiązywanie wymaga autentycznej kreatywności.

 1. Chrono Disfunglement - pobierz grę

Free-2-Play

Quake Live

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Heroine's Quest, Titan Souls i Chrono Disfunglement) - ilustracja #7

W ostatnich dniach sieciowa strzelanka Quake Live porzuciła swoją wersję przeglądarkową. Zamiast niej wypuszczono samodzielnego klienta. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie tego klasyka, który do dzisiaj pozostaje jedną z najlepszych produkcji wśród multiplayerowych FPS-ów. Gra niewiele się zestarzała i wciąż bawi jak przed laty, a edycja Free-2-Play posiada sprytny sposób dobierania przeciwników, przez co żółtodzioby nie muszą walczyć z weteranami.

 1. Quake Live – oficjalna strona gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 8 stycznia 2014 (zwycięzca ankiety: Evil Genius Online)
 2. 20 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Treasure Adventure Game)
 3. 11 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: The Narrow Path)
 4. 4 grudnia 2013 (zwycięzca ankiety: Night Rider Turbo)
 5. 28 listopada 2013 (zwycięzca ankiety: Kingdom Rush: Frontiers)
TWOIM ZDANIEM

Która darmówka z 16 stycznia podobała Ci się najbardziej?

Quake Live
49,2%
Heroine's Quest: The Herald Of Ragnarok
15,4%
Titan Souls
13,8%
Dojo of Death
12,3%
Snowcats 2014
6,2%
Chrono Disfunglement
3,1%
Zobacz inne ankiety