Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 czerwca 2011, 13:40

PlayStation Vita - oficjalne informacje dotyczące specyfikacji i produkowanych gier

Jedną z głównych atrakcji na konferencji Sony na E3 była prezentacja najnowszej konsoli przenośnej, znanej dotychczas jedynie pod kodową nazwą NGP. Od dziś wiemy już, że następca PSP oficjalnie nazywa się Vita i trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Jedną z głównych atrakcji na konferencji Sony na E3 była prezentacja najnowszej konsoli przenośnej, znanej dotychczas jedynie pod kodową nazwą NGP. Od dziś wiemy już, że następca PSP oficjalnie nazywa się Vita i trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Najważniejszą informacją związaną z Vitą było jednakże ujawnienie sugerowanej ceny urządzenia, która jak się okazuje może być zabójcza dla konsoli 3DS od Nintendo, a także wiadomość o imponującym wsparciu deweloperów szykujących już co najmniej kilkadziesiąt gier na tę platformę.

PlayStation Vita - oficjalne informacje dotyczące specyfikacji i produkowanych gier - ilustracja #1

Co prawda, Sony nie do końca udało się utrzymać w tajemnicy nazwę swojej konsoli, ponieważ już na kilka dni przed konferencją pojawiły się przecieki na jej temat, ale nie to zaprzątało głowy zebranych w Los Angeles dziennikarzy. Najważniejszą informacją na jaką czekano była ta, która dotyczyła ceny urządzenia, ponieważ to od niej w dużej mierze zależy sukces nowej platformy.

PlayStation Vita - oficjalne informacje dotyczące specyfikacji i produkowanych gier - ilustracja #2

Sony wyceniło Vitę na 249$/249€ (około 1000zł) dla wersji Wi-Fi i 299$/299€ (około 1200zł) dla wersji 3G. Cena tańszego modelu jest identyczna z tą, za którą sprzedawany jest w chwili obecnej 3DS od Nintendo. Biorąc pod uwagę osiągi i bogate wyposażanie Vity, a tym samym związane z tym koszty produkcji, można przypuszczać, że aby skutecznie konkurować z Nintendo, Sony zdecydowało się sprzedawać konsolę ze stratą i będzie dokładać do każdego nabytego przez konsumentów egzemplarza.

Taktyka ta może okazać się całkiem skuteczna, ponieważ słabszy technicznie 3DS nie zachwycił jak na razie przygotowanymi na niego grami, a obraz 3D, który oferuje nie przyciągnął spodziewanej liczby kupujących. Na konferencji zachwalano również szereg możliwości społecznych i komunikacji z innymi użytkownikami, które daje Vita. Pokazano aplikacje Near łączącą się z będącymi w pobliżu konsolami i wymieniającą z nimi danymi o trofeach czy informacjami o polecanych przez nas grach. Zaprezentowano też opcję czatu ze znajomymi, która będzie możliwa bez względu na to w co grają lub czym się zajmują na konsoli.

Jeżeli chodzi o gry, Sony zapewniło, że nad tytułami dla Vity pracuje w tej chwili ponad 80 deweloperów. Na samej prezentacji przedstawiono lub zapowiedziano kilka z nich. Jest to między innymi Uncharted: Golden Abyss, którego twórcy pokazali jak wykorzystuje on ekran dotykowy i żyroskop. Dowiedzieliśmy się także, że gracze będą mieli szansę na zabawę z nowymi odsłonami Little Big Planet i Mod Nation Racer czy z ciekawie zapowiadającym się i wzorowanym na Diablo RPG pod tytułem Ruin, który pozwoli na przenoszenie stanów gry na PS3 i kontynuowanie rozgrywki na dużym ekranie.

Zapowiedziano również Street Fighter X Tekken, wraz z ekskluzywną nową postacią - Cole MacGrathem, głównym bohaterem serii inFamous. Fanów BioShocka powinien natomiast ucieszyć fakt, że na Vicie pojawi się całkowicie nowy, ekskluzywny tytuł rozgrywający się w jego uniwersum. Chociaż nie pojawiły się na samej prezentacji, wiemy już, że na konsolę zmierzają najpewniej Virtua Tennis 4, specjalna wersja Blazblue: Continuum Shift 2, kolejna część Ridge Racer oraz planowane równocześnie na PS3 Oddworld: Munch's Oddysee i Oddworld: Stranger's Wrath. O pozostałych znanych już tytułach, takich jak wipEout 2084, Little Deviants, Reality Fighters, Super Stardust Delta, Sound Shapes, Hustle Kings, Everybody’s Golf, Resistance: Retribution pisaliśmy kilka dni temu. Kolejne z pewnością zostaną ujawnione w niedługim czasie.

Na koniec, przypomnijmy najważniejsze informacje o konsoli japońskiego giganta. Vitę wyposażono w dwie kamery, multidotykowy ekran OLED, żyroskop, umieszczony z tyłu touchpad, dwie gałki analogowe, mikrofon, czytnik kart pamięci oraz dedykowanych kart z grami. Poza tym urządzenie jest także w stanie emulować gry z PSP, jednak tylko te dostępne w cyfrowej dystrybucji, jako że nie posiada wbudowanego napędu UMD.

Urządzenie trafi do sklepów w dwóch wersjach. Pierwsza będzie posiadała antenę wspierającą telefonię trzeciej generacji, która pozwali na korzystanie z mobilnego Internetu dzięki umowie z operatorem komórkowym, druga tańsza, podobnie jak PSP posiadać będzie jedynie odbiornik Wi-Fi. Światową premierę sprzętu ustalono na koniec tego roku.