Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 listopada 2016, 16:50

autor: "Patryk Batko"

Pierwsze recenzje The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Powrót do mroźnej części Tamriel w edycji specjalnej The Elder Scrolls V: Skyrim zbiera dobre recenzje prasy i umiarkowane opinie graczy. Gra jest już dostępna na platformy PC, PlayStation 4 i Xbox One.

Premiera The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition miała miejsce 28 października, jednak ze względu na nową politykę Bethesdy wobec mediów dopiero teraz pojawiają się pierwsze recenzje. Krytycy są zadowoleni, gracze jednak mają bardzo zróżnicowane opinie. Przypomnijmy: odświeżoną wersję uwielbianej odsłony The Elder Scrolls zapowiedziano na tegorocznym E3. Oryginalna gra osadzona w ośnieżonej krainie Skyrim pojawiła się w 2011 roku na platformach PC, Xbox 360 i PlayStation 3, a ze względu na jej ogromny sukces deweloper zadecydował o wydaniu poprawionej odsłony hitu, także na konsole ósmej generacji. W grze ponownie wcielamy się w Dovakhiina – śmiertelnika o duszy smoka – i toczymy walki z najróżniejszymi stworami, od pająków po giganty. W toku rozgrywki możemy zająć się rozwiązaniem zadań różnorakich gildii, czy opowiedzieć się po wybranej stronie konfliktu w wojnie pomiędzy Cesarstwem a Gromowładnymi.

Nawet pięć lat po premierze Skyrim nadal może zachwycać. - Pierwsze recenzje The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition - wiadomość - 2016-11-03
Nawet pięć lat po premierze Skyrim nadal może zachwycać.

Średnia dotychczasowych recenzji krytyków w serwisie Metacritic to 80/100 dla wersji na PlayStation 4 i 83/100 dla wersji na Xbox One. W tym momencie na powyższej stronie nie ma jeszcze wystarczająco wielu recenzji na platformie PC, by algorytm podał odpowiednią średnią. W sklepie Steam liczba pozytywnych recenzji oscyluje na poziomie 62%. Opinie graczy na platformie Valve są mieszane, jednak największa krytyka dotyczy wysokiej ceny oraz braku kompatybilności dla modów na PC z oryginalnej odsłony Skyrim.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition otrzymał oceny od:

Krytycy są zaskoczeni, jak pozytywne wrażenia wywiera na nich Skyrim nawet po pięciu latach od premiery oryginalnego wydania. Twierdzą, że Tamriel jest nadal interesujące i pełne zagadek, a mechanika stale aktualna. Występują jednak duże różnice pomiędzy wrażeniami z wersji PC i konsol. Recenzenci z platform PlayStation 4 oraz Xbox One są zachwyceni prostym i szybkim systemem modowania gry, jednakże zwracają uwagę na duże różnice w liczbie dostępnych modów. Na PlayStation 4 możemy wybrać spośród 47 modów, a na Xboksie One spośród aż 124. Różnica wynika ze zmiany polityki Sony dotyczącej dysponowania miejscem na ich platformie, co poskutkowało ograniczeniem przestrzeni na modyfikacje gry do 1 GB pamięci, gdy konkurencyjna konsola posiada 5 GB wolnego miejsca zarezerwowanego na zmiany pochodzące od społeczności. Dodatkowo poważnie ograniczono możliwości moderów i na PlayStation 4 nie mogą oni uzyskać dostępu do skryptów, tekstur oraz plików dźwiękowych.

Negatywne opinie dotyczą złej optymalizacji i wielu bugów. Dla wielu graczy dużym problemem może być brak kompatybilności z dotychczas stworzonymi modami na platformie PC. (Warto tu zaznaczyć, że jeśli zakupicie The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition, wasze zapisy przygód z podstawowej edycji gry nie zostaną nadpisane.) Pojawiły się również porównania z oryginalną odsłoną Skyrima – a edycja specjalna niestety nie rozwiązuje znanych problemów, takich jak długie czasy ładowania, błędy występujące na monitorach działających w więcej niż 60 Hz, a nawet niepoprawne wyświetlanie dialogów. Ponadto ze względu na skompresowane pliki udźwiękowienia, edycja specjalna brzmi gorzej niż produkcja sprzed pięciu lat. Studio Bethesda obiecuje, że w opracowaniu są łatki naprawiające te niedogodności. Jak zapewnia community manager Matt Grandstaff, patch powinien pojawić się jeszcze w tym tygodniu.