Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 października 2016, 20:07

Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy - firma ogłosiła nową politykę wobec mediów

Egzemplarze nadchodzących gier firmy Bethesda Softworks będą wysyłane do mediów najwcześniej na dzień przed premierą - tak brzmi nowa polityka znanego wydawcy. Decyzja ta wywołała duże poruszenie w branżowej prasie.

Wysyłanie przez dystrybutora przedpremierowych egzemplarzy swoich gier do czasopism oraz serwisów internetowych jest w branży powszechną tradycją, która pozwala na zrecenzowanie danego tytułu jeszcze przed jego debiutem i ułatwia graczom podjęcie decyzji o ewentualnym zakupie. Ale ostatnimi czasy rośnie liczba firm, odchodzących od tego procederu – a wczoraj do tego grona oficjalnie dołączyła Bethesda Softworks, wydawca takich serii jak The Elder Scrolls, Fallout czy Dishonored. Pisaliśmy o tym w dzisiejszych wieściach – sprawa wywołała jednak tak szeroki odzew branży, że rozszerzyliśmy tamtą wzmiankę do osobnej wiadomości.

W przeciągu najbliższych tygodni na rynku ukaże się Dishonored 2 oraz Skyrim Special Edition. Niestety, opinii prasy na temat żadnej z tych gier nie poznamy przed premierą. - Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy - firma ogłosiła nową politykę wobec mediów - wiadomość - 2016-10-26
W przeciągu najbliższych tygodni na rynku ukaże się Dishonored 2 oraz Skyrim Special Edition. Niestety, opinii prasy na temat żadnej z tych gier nie poznamy przed premierą.
Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy - firma ogłosiła nową politykę wobec mediów - ilustracja #2

To nie pierwszy raz, kiedy Bethesda zalazła za skórę prasie. W ubiegłym roku wyciekła dość absurdalna informacja, że firma, próbując kontrolować wszelkie informacje dotyczące czwartego Fallouta, nałożyła embargo na mówienie o embargo na recenzje gry. W praktyce serwisy miał więc wyznaczony termin, przed którym nie mogły informować swoich czytelników, kiedy mają zamiar opublikować tekst ze swoimi wrażeniami.

Na zaledwie parę dni przed premierą The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition we wpisie na oficjalnej stronie firmy poinformowano, że Bethesda w przypadku swoich kolejnych tytułów będzie postępować tak, jak z Doomem – czyli wysyłać gry na jeden dzień przed premierą. „Cenimy sobie recenzje w prasie. Czytamy je, oglądamy, wyciągamy z nich wnioski. Rozumiemy ich wartość dla naszych graczy” - czytamy we wczorajszym poście. „Ale chcemy, by wszyscy mogli doświadczyć naszych tytułów w tym samym czasie”. Dodatkowo stwierdzono, że przedpremierowe recenzje nie mają większego wpływu na wyniki sprzedaży – jako przykład podano tutaj właśnie Dooma, którego kopie także wysłano mediom zaledwie jeden dzień przed debiutem, a mimo tego okazał się on komercyjnym hitem. W przypadku nadchodzących produkcji, wydawanych przez Bethesdę, nie ma więc co liczyć na wcześniejsze oceny – żadnego z dotychczasowych tytułów tej firmy nie można było solidnie przetestować w zaledwie 24 godziny.

Jak nietrudno się domyślić, decyzja tego legendarnego wydawcy wywołała niesmak wśród branżowych mediów – zarówno dlatego, że może się przełożyć na zdecydowanie niższą jakość tekstów, jak i przez to, że gracze będą musieli czekać zdecydowanie dłużej na pierwsze opinie o wyczekiwanym tytule lub kupować go w ciemno. Co jednak ciekawe, przedpremierowe egzemplarze Skyrim Special Edition otrzymali niektórzy YouTuberzy, już publikujący swoje nagrania z pierwszych godzin zabawy. Najwidoczniej polityka równoczesnego udostępniania gier w wykonaniu Bethesdy ma więc swoje wyjątki.

Oczywiście wydawca ten nie jest jedynym, który tak postępuje – niedawny przykład Mafii III lub Overwatch pokazuje, że nawet największe tytuły często nie są udostępniane prasie we wcześniejszym terminie. Bethesda natomiast postanowiła jasno określić swoją politykę i wytłumaczyć jej przyczyny, za co należą jej się słowa uznania – nawet jeśli nie zgadzamy się z tymi wyjaśnieniami.

Niektórzy YouTuberzy już grają w remaster Skyrima. Czy Bethesda stosuje podwójne standardy? - Koniec przedpremierowych recenzji gier Bethesdy - firma ogłosiła nową politykę wobec mediów - wiadomość - 2016-10-26
Niektórzy YouTuberzy już grają w remaster Skyrima. Czy Bethesda stosuje podwójne standardy?

Jednocześnie naprawdę trudno jest uwierzyć, by firma rzeczywiście miała na celu dobro graczy. Przedpremierowe recenzje i wystawiane oceny dają im bowiem więcej informacji, niż promocyjne materiały od dystrybutora. Wprowadzając politykę wysyłania gier z zaledwie jednym dniem wyprzedzenia Bethesda sprawi, że wiele osób zakupi je w ciemno tuż po premierze, opierając się wyłącznie na renomie marki czy wydawcy. A przypomnijmy, że akurat ta firma ma na swoim koncie dość głośne wpadki – jak chociażby pełen błędów Fallout 4. Dodatkowo takie podejście zapewne negatywnie wpłynie na jakość tekstów, ponieważ największe serwisy będą prześcigać się o to, który opublikuje swoją recenzję jako pierwszy, zamiast wypuszczać je wraz z ustalonym odgórnie embargo. Miejmy tylko nadzieję, że w ślad za Bethesdą nie pójdą kolejni wydawcy.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Bethesda Softworks
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.