Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 września 2011, 09:05

autor: Taven

Brink, Enslaved i Curfew - nominowane do nagród za najlepszy scenariusz

Trzy tytuły - Brink, Enslaved: Odyssey to the West i Curfew - staną do walki o tegoroczną nagrodę za najlepszy scenariusz w grze wideo od Stowarzyszenia Brytyjskich Scenarzystów. Werdykt poznamy 16 listopada.

Poznaliśmy listę gier nominowanych do nagród Writers’ Guild of Great Britain (Stowarzyszenia Brytyjskich Scenarzystów). Wyróżnienia przyznawane są raz do roku i mają na celu docenienie szczególnie udanych scenariuszy, na których oparte są między innymi filmy i seriale telewizyjne, audycje radiowe, sztuki teatralne czy gry wideo. Nas rzecz jasna szczególnie interesuje ta ostatnia kategoria.

W tym roku przed okazją zdobycia laurów stanęły trzy produkcje. Pierwszoosobowa strzelanina science-fiction Brink (twórcą fabuły jest Ed Stern), przygodowa gra akcji Enslaved: Odyssey to the West (za jej historię odpowiadają Alex Garland oraz Tameem Antoniades) i Curfew – oryginalna, uruchamiana poprzez przeglądarkę przygodówka z ambicjami politycznymi. W przypadku triumfu tej ostatniej, nagrodę odebrałby Kieron Gillen – dziennikarz i autor komiksów, w którego dorobku znajdziemy między innymi serię Phonogram.

Brink, Enslaved i Curfew - nominowane do nagród za najlepszy scenariusz - ilustracja #1

Brink

Warto przypomnieć, że nominację do nagród WGGB mogą otrzymać wyłącznie tytuły, których autorzy są członkami stowarzyszenia. Oznacza to pominięcie wielu ciekawych fabularnie pozycji, niespełniających formalnych kryteriów pretendowania do wyróżnienia. Pomimo tego ograniczenia, konkurs z pewnością jest formą nobilitacji dla producentów gier, udowadniającą, że dziedzina elektronicznej rozrywki nie jest pod względem opowiadanych historii gorsza od kina.

Z problemem wymogu członkowstwa zmagało się również Amerykańskie Stowarzyszenie Scenarzystów, przez co niektóre werdykty organizacji, jak wyróżnienie Dead Head Fred w 2008 roku z powodu braku lepszej alternatywy, budziły wśród graczy niemałe zdziwienie. Jednak w przeciągu ostatnich lat coraz więcej deweloperów postanowiło złożyć podanie o członkowstwo. Efektem było przyznanie w 2011 roku nagrody za najlepszy scenariusz Assassin’s Creed: Brotherhood, czyli produkcji okupującej w swoim czasie czołówki list sprzedaży.

Werdykt poznamy 16 listopada podczas specjalnej gali, która będzie miała miejsce w klubie Tabernacle, w londyńskim Notting Hill.