Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Brink (PC)

Brink

Utrzymana w klimacie science fiction pierwszoosobowa strzelanka studia Splash Damage, znanego głównie za sprawą słynnego dodatku Enemy Territory do gry Return to Castle Wolfenstein.

Akcji | FPP | science fiction | zagraj za darmo | FPS | kooperacja | strzelanki

Okładka Brink (PC)

data premiery gry:

10maj2011

PC X360 PS3

Brink to pierwszoosobowa strzelanina wyprodukowana przez studio Splash Damage, autorów Enemy Territory: Quake Wars oraz darmowego dodatku Enemy Territory do Return to Castle Wolfenstein.

Splash Damage przenosi nas za sprawą Brink do 2045 roku, przedstawiając świat, który ucierpiał z powodu potężnej powodzi. Akcja osadzona została na terenie pływającej, futurystycznej metropolii o nazwie The Ark, będącej w zasadzie zbiorem setek niewielkich wysepek. Eksperymentalne, zbudowane ze zmodyfikowanego koralowca miasto stanowiło oazę spokoju, lecz obecnie znajduje się na krawędzi wojny domowej. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wyspa stała się azylem nie tylko dla swoich twórców oraz ich potomków, ale również dziesiątek tysięcy uchodźców, którzy szukają w The Ark schronienia przed brutalnością trawiącą resztę świata. Miejsce przewidziane dla pięciu tysięcy osób zamieszkuje dziesięć razy więcej. Powodem wybuchu konfliktu okazuje się nie tylko przeludnienie, ale i, paradoksalnie, fakt zamknięcia The Ark na wpływy z zewnątrz. Brak surowców, puste magazyny i niepewność jutra pchnęły ludzi do ostatecznych kroków. Tylko od gracza zależy, jak ukształtuje się przyszłość całej rasy ludzkiej.

To w jaki sposób toczyć się będzie rozgrywka, zależy w dużym stopniu od sposobu w jaki zbudujemy swoją postać. O ile niezliczona ilość kombinacji związanych z wyglądem bohatera nie ma wielkiego wpływu na rozgrywkę, to już umiejętności i modyfikacje broni przekładają się w znaczącym stopniu na możliwości naszego wojaka. Rozwój zdolności postaci postępuje dzięki punktom doświadczenia zdobywanym podczas gry, a broń rozbudowujemy i odblokowujemy dzięki specjalnemu trybowi wyzwań.

W czasie rozgrywki nie walczymy sami, lecz towarzyszą nam inni żołnierze bądź to kierowani przez sztuczną inteligencję czy też przez żywych ludzi. Brink skonstruowano w taki sposób, aby jak najbardziej zatrzeć różnice pomiędzy trybem jedno i wieloosobowym. W związku z tym każdy może dołączyć do naszej gry w dowolnym momencie i zastąpić postać sterowaną przez AI. Może to być zarówno nasz towarzysz broni (kooperacja) bądź też przeciwnik. Dzięki takiej budowie gra ma charakter wieloetapowych bitew, w których nacisk położony został na taktyczne planowanie.

Ponadto w czasie trwania potyczek musimy wykonywać szereg misji – część z nich jest obligatoryjna do tego by pchnąć fabułę do przodu, część to po prostu zadania poboczne, które możemy, ale nie musimy wykonywać. Misje mają na celu m.in. prowadzenie przesłuchań, pojmowanie jeńców, podkładanie ładunków wybuchowych, eskortowanie różnych jednostek, naprawianie uszkodzonych mechanizmów lub maszyn, czy zdobywanie konkretnych miejsc na mapie. W miarę postępów w grze otrzymujemy punkty doświadczenia, które następnie możemy wykorzystać aby zdobyć nowe przedmioty, bronie oraz opancerzenia.

Brink oferuje przejmującą ścieżkę dźwiękową, przeplataną realnymi efektami dźwiękowymi, które idą w parze z wysokiej jakości oprawą graficzną. Tę ostatnią zapewnia wykorzystanie silnika idTech 4 – najnowszego dzieła id Software, na bazie którego zaprojektowano są takie pozycje, jak Doom 3, czy też Rage. Domeną Brink są spore przestrzenie oraz szczegółowe zakątki pięknej, ale i jednocześnie nieprzystępnej The Ark.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 1034 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,8 / 10 na podstawie 642 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Gry podobne do Brink

Klasyfikacja PEGI Brink

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Brink

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 2.66 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 460 lub lepsza); 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Brink - recenzja gry
Brink - recenzja gry

Recenzja 20 maja 2011, 13:03

Znacznie lepiej prezentuje się tryb wieloosobowy i to on jest bezsprzecznie sercem całej gry. Te same poziomy nabierają rumieńców, gdy towarzyszą nam postacie kierowane przez ludzi z krwi i kości. Poszczególne mapy oferują standardowe FPS-owe cele misji, odpowiednio dopasowane do realiów świata Arki. Mamy zatem osłanianie powolnie poruszających się robotów, które w przypadku uszkodzenia wymagają naprawy przez inżyniera. Są też zadania polegające na hakowaniu systemów, przenoszeniu obiektów (skradzionych danych, paliwa itp.) z jednego końca mapy na drugi czy też wysadzaniu w powietrze struktur. Jak już wspomniałem, studio Splash Damage postanowiło wymusić ścisłą współpracę pomiędzy graczami i cel ten został zrealizowany. Samotnie nie mamy szans na pomyślne ukończenie misji. Wykonywanie poleceń zabiera po prostu zbyt dużo czasu i ten, kto to robi, potrzebuje osłaniających go kompanów. Na każdej mapie możemy także realizować cele drugorzędne. Najczęściej polegają one na zajęciu dodatkowych punktów dowodzenia zapewniających całej drużynie konkretne bonusy. Wszystko to razem działa bardzo dobrze. Autorom udało się osiągnąć coś, co wielu ich konkurentom sprawia masę problemów. Potrafili bowiem tak zaprojektować całość, że rzadko spotyka się graczy zainteresowanych jedynie dokonaniem dużej liczby zabójstw. Zamiast tego większość koncentruje się na zadaniach. Trzeba też przyznać, że Brink został bardzo dobrze zbalansowany. Twórcy zaoferowali multum różnych umiejętności i sprzętu, ale nie ma wśród nich żadnych przepakowanych pozycji potrafiących zniszczyć równowagę starć.

PC
X360
PS3