Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3X360
Okładka Enslaved: Odyssey to the West (PC)

Enslaved: Odyssey to the West

Trzecioosobowa przygodówka akcji autorstwa studia Ninja Theory, będąca utrzymaną w konwencji science fiction adaptacją jednego z największych dzieł chińskiej literatury, eposu Wyprawa na Zachód.

Przygodowe | TPP | science fiction | postapokalipsa | beat 'em up | obraz w 3D | przygodowe gry akcji

Okładka Enslaved: Odyssey to the West (PC)

data premiery gry:

5paź2010

X360 PS3

25paź2013

PC

Enslaved to przygodowa gra akcji osadzona w postapokaliptycznym świecie. Opracowało ją studio deweloperskie Ninja Theory – producent głośnych przygód Nariko, głównej bohaterki Heavenly Sword. Wydawcą jest japoński koncern Namco Bandai. Produkcja jest nowoczesną adaptacją słynnego eposu Wyprawa na Zachód, należącego do grona Czterech Wielkich Dzieł chińskiej literatury.

Akcja Enslaved rozgrywa się w XXII wieku, po trzeciej i czwartej wojnie światowej. Jednym z miejsc akcji jest tu zrujnowany, porośnięty bujną roślinnością Nowy Jork, wskazującą, że zagłada miała miejsce już bardzo dawno temu. Bohaterem, w którego wciela się gracz jest Monkey, wiodący samotne życie mężczyzna zmuszony do ucieczki przed maszynami. Są one pozostałościami po zapomnianej wojnie, którą kontynuują nawet po tym, gdy większość przedstawicieli rasy ludzkiej już wymarła.

Niestety, Monkey zostaje schwytany i wraz z młodą kobietą o imieniu Trip trafia na statek powietrzny. Oboje uciekają ze statku, ale Monkey w wyniku upadku traci przytomność. Kiedy się budzi znajduje na głowie opaskę, założoną mu przez Trip. Okazuje się, że potrzebuje ona jego pomocy, by wrócić do domu. Jest świadoma, że Monkey to samotnik i ciężko będzie go skłonić do współpracy, dlatego informuje bohatera, że opaska zmiażdży mu czaszkę, gdy tylko nie będzie jej posłuszny. Sytuacja tworzy dość napiętą relację między dwojgiem ludzi, którzy gotowi są zabić siebie nawzajem, ale jednocześnie muszą trzymać się razem by przetrwać.

Rozgrywka skupia się na ukazaniu osobliwiej relacji bohaterów początkowo darzących się wyjątkową nienawiścią. Przez kolejne etapy obserwujemy przemianę Monkey’a, która przejawia się nie tylko w stosunku do Trip, ale i w samych ruchach, gestach oraz mimice głównego bohatera.

W przeciwieństwie do takich gier, jak Prince of Persia, w Enslaved rolę wojownika pełni jedynie Monkey. Trip jest tak naprawdę bezbronną kobietą, potrafiącą tylko przez kilka sekund stawić czoło atakującym ją robotom. Rudowłosa niewiasta przydaje się jednak w sytuacjach, w których należy użyć sprytu i inteligencji. Z jej umiejętności skorzystamy zatem podczas rozwiązywania zagadek i łamigłówek, a także wówczas, gdy będziemy zmuszeni włamać się do jakiegoś komputera. Trip wciśnie się również w wąskie przejścia, których umięśniony Monkey nie dałby rady sforsować. Trip możemy wydawać proste polecenia, które wybieramy ze specjalnego menu (np. ukryj się, czy użyj przedmiotu).

W Enslaved niezwykle istotna jest walka, idąca w parze z zaawansowaną eksploracją świata gry. Zwycięstwo w starciach z robotami wymaga od nas sporego wysiłku i stosowania wyszukanej taktyki, opartej w dużej mierze na unikach i kontratakach. Bezmyślna młócka w dziele Ninja Theory bardzo szybko kończy się utratą zdrowia a nawet śmiercią bohaterów. Dlatego też należy nieustannie wyszukiwać słabe punkty przeciwników, w czym nierzadko pomaga mechaniczna ważka należąca do Trip. Warto odnotować, że w grze zabrakło sekwencji QTE (Quick Time Event).

Głosu głównej postaci udzielił Andy Serkis, czyli Gollum z serii filmów Władca Pierścieni. Scenariusz do gry napisał z kolei Alex Garland, odpowiedzialny m.in. za fabułę horroru 28 dni później.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 858 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 281 głosów czytelników.

Gry podobne do Enslaved: Odyssey to the West

Klasyfikacja PEGI Enslaved: Odyssey to the West

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Enslaved: Odyssey to the West

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.20 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9600 GT lub lepsza)
  • 12 GB HDD
  • Windows XP(SP2)Vista(SP2)/7(SP1)/8
Enslaved: Odyssey to the West - recenzja gry
Enslaved: Odyssey to the West - recenzja gry

Recenzja 8 października 2010, 10:58

Przy tak dużej różnorodności mechaniki rozgrywki, niewiele już trzeba było kombinować, żeby przebieg gry był dynamiczny i wciągający. Poziomy po prostu sprawnie lawirują pomiędzy wymienionymi wyżej funkcjonalnościami: raz mamy sekwencję strzelaną, raz trochę przeciwników do ubicia kijem, raz musimy wykazać dużo synchronizacji z Trip, raz dziewczyny nie ma w ogóle w pobliżu. Często zdarza się zapomnieć, że w tej grze jest możliwość strzelania albo latania na chmurce, bo tak długo nie używamy tych funkcji – ale tuż za rogiem powracają, wywołując banana na twarzy. To jest największy sukces Enslaved.

X360
PS3
PC