Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Zabawa w boga

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce zabawa w boga ułożone według popularności.

PC
PC Windows22WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 43Sony PlayStation 33
Sony PlayStation 2
Sony PlayStation 11PlayStation Portable2
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE1Microsoft Xbox 3602
Microsoft Xbox
Mobile
Android1Apple iOS1
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch1
Nintendo Wii
Nintendo DS2
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji
Zręcznościowe2
Bijatyki
RPG
Strategiczne22
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
MMO
Black & White
Black & White

Strategiczne 28 marca 2001

Opracowana przez brytyjskie Lionhead Studios pod wodzą legendy branży, Petera Molyneux, nietypowa gra strategiczna z elementami RPG. Akcja Black & White przenosi nas świata zwanego Edenem, gdzie odwieczną harmonię i równowagę człowieka z naturą zakłóca pojawienie się licznych bogów, których niepohamowana żądza władzy prowadzi do licznych konfliktów i wojen. W grze wcielamy się w jedno z takich właśnie bóstw, a naszym zadaniem jest nauczanie i szkolenie wyznawców, a także wychowanie potężnej kreatury zwanej chowańcem, która pomoże nam walczyć oraz zapanować nad naszym plemieniem. Istotę rozgrywki stanowi zachowanie odpowiednich proporcji między tytułową czernią i bielą tzn. dobrem oraz złem. W zależności od preferencji, możemy stać się bogiem uwielbianym przez lud lub bezwzględnym tyranem, panującym nad wyznawcami za pomocą strachu. Od dokonywanych przez nas wyborów zależeć będzie zaś także rozwój naszego chowańca, z którego możemy uczynić potulne i pomocne zwierzę albo prawdziwego potwora.

PC

Black & White 2
Black & White 2

Strategiczne 7 października 2005

Kontynuacja oryginalnej gry strategicznej Petera Molyneux, oferującej graczom możliwość zabawy w boga. Akcja Black & White 2 osadzona została w tym samym świecie co pierwowzór, a naszym zadaniem jest ponownie sprawowanie boskiej władzy nad wybranym plemieniem wyznawców. Sama mechanika rozgrywki nie uległa drastycznym zmianom, choć w porównaniu do pierwszej, druga część gry jest produkcją zorientowaną w znacznie większym stopniu na walkę. Kluczową sprawą pozostaje tu jednak nadal konieczność nieustannego dokonywania wyborów między dobrem a złem, wypowiedzeniem wojny a rozwiązaniami pokojowymi. W zależności od naszego stylu rozgrywki zmieniają się także kierunki rozwoju naszego plemienia, które możemy kształtować pod kątem gospodarczym lub militarnym. Istotną rolę w rozgrywce odgrywają zaś wciąż tzw. chowańce, które w porównaniu do jedynki stały się znacznie inteligentniejsze i mogą być desygnowane do bardziej skomplikowanych zadań.

PC

The Universim
The Universim

Strategiczne jeszcze nie ogłoszona (wczesny dostęp od 28 sierpnia 2018)

Opracowana przez debiutujące studio Crytivo Games strategia czasu rzeczywistego, w której rozwijamy naszą społeczność - począwszy od małego plemienia, aż do wielkiego galaktycznego imperium. Rozgrywka w The Universim oparta została na typowych dla gatunku fundamentach, zaś do głównych zadań gracza należy poprowadzenie swojego ludu przez kolejne epoki rozwoju technologicznego i przeobrażenie go w mocarstwo zdolne do kolonizowania całych systemów planetarnych. Rozpoczynając w epoce kamienia, zajmujemy się stopniowym kształtowaniem rozwoju naszego społeczeństwa poprzez budowanie miast, gromadzenie surowców, rozwijanie gospodarki i prowadzenie badań nad kolejnymi technologiami. Całość zaprojektowana została zaś w taki sposób, aby gracz miał możliwie dużą swobodę działania, a do zwycięstwa zaprowadzić mogło go wiele alternatywnych ścieżek. Rozgrywkę urozmaicają też liczne zdarzenia losowe, zmuszające gracza do podejmowania decyzji i odpowiedniej modyfikacji strategii rozwoju.

PC

Reus
Reus

Strategiczne 16 maja 2013

Reus to RTS autorstwa zespołu Abbey Games. Gracze wcielają się w bóstwo, które musi dbać o swoich wyznawców. Autorzy postawili na nietypowe dwuwymiarowe mechanizmy rozgrywki. Na mapie cały czas widoczny jest boski olbrzym, który może poruszać się jedynie w lewą lub prawą stronę ekranu.

PCPS4XONE

Black & White 2: Wojny Bogów
Black & White 2: Wojny Bogów

Strategiczne 24 kwietnia 2006

Pierwsze oficjalne rozszerzenie do RTS-a Black & White 2. Wprowadza m.in. zupełnie nowego Chowańca, dwie premierowe krainy, cztery niewidziane wcześniej cuda i sześć wyzwań. Od nowa napisano też sztuczną inteligencję. Do działania dodatek wymaga posiadania podstawowej wersji gry.

PC

From Dust
From Dust

Strategiczne 27 lipca 2011

Stworzona pod kierownictwem Erica Chahi, autora kultowego Another World, rozbudowana strategia, w której gracze próbują okiełznać siły przyrody, by zapewnić bezpieczeństwo i rozwój plemienia ludzi.

PCX360PS3WWW

Populous: The Beginning
Populous: The Beginning

Strategiczne 30 listopada 1998

Trzecia odsłona popularnej serii strategicznej, która była jednym z prekursorów gatunku powszechnie nazywanego „symulatorem boga”. Gra przynosi masę nowości, w tym po raz pierwszy prezentuje akcję w pełnym trójwymiarze.

PCPS3PS1PSP

Godus
Godus

Strategiczne 7 sierpnia 2014

Strategia czasu rzeczywistego (RTS) wyprodukowana przez studio 22 Cans pod kierownictwem Petera Molyneux. Godus pozwala wcielić się w rolę boga, który musi zadbać o dobrobyt i bezpieczeństwo swoich wyznawców, a przy okazji pozbyć się konkurentów. Zabawa polega głównie na tworzeniu idealnych warunków do rozwoju niewielkiej społeczności, w czym pomocne okazują się różnego rodzaju boskie zdolności. Wraz ze wzrostem liczby wiernych rośnie również moc boga, co pozwala na ekspansję. W trakcie zabawy istnieje możliwość „opętania” któregoś z wiernych i pokierowania jego poczynaniami z perspektywy pierwszoosobowej (FPP). Poza trybem rozgrywki jednoosobowej Godus oferuje również w pełni funkcjonalny multiplayer pozwalający stanąć do rywalizacji z innymi graczami lub wspólnie zmierzyć się z komputerową sztuczną inteligencją.

PCANDiOS

Godhood
Godhood

Strategiczne 2020 (wczesny dostęp od 10 lipca 2019)

Strategia czasu rzeczywistego (RTS) od twórców gry Reus, w której wcielamy się w boga zakładającego własny kult. Poprzez sugestie i odpowiednio ułożone zasady gracz może naginać zachowania wyznawców do własnej woli. Jednocześnie za pomocą sakramentów oraz nadprzyrodzonych mocy rywalizuje z innymi bożkami o religijną dominację w regionie.

PC

Black & White: Creature Isle
Black & White: Creature Isle

Strategiczne 23 stycznia 2002

Dodatek do gry strategicznej, w której wcielamy się w bóstwo kontrolujące olbrzymią bestię. W rozszerzeniu twórcy starali się rozwinąć motyw wyborów pomiędzy dobrem i złem, aby dać graczom jeszcze więcej możliwości. Akcja rozgrywa się na nowej wyspie, zamieszkałej przez różne stworzenia. Jedną z nowości jest żeński chowaniec o imieniu Ewa.

PC

Populous II: Trials of the Olympian Gods
Populous II: Trials of the Olympian Gods

Strategiczne 1 września 1991

Kontynuacja oryginalnej gry strategicznej Petera Molyneux, w której wcielając się w rolę bóstwa prowadzimy grupę naszych poddanych przeciwko wyznawcom innego boga. W porównaniu do poprzedniczki gra osadzona została w realiach mitologii greckiej, oferując ulepszoną oprawę wizualną, blisko 4-krotnie większą liczbę boskich mocy oraz aż 1000 zróżnicowanych map.

PC

Populous
Populous

Strategiczne 1 stycznia 1989

Populous to nowatorska gra strategiczna z 1989 roku, za której powstanie odpowiada dowodzona przez Petera Molyneux firma Bullfrog Productions. Brytyjski produkt, pierwszy reprezentant tytułów określanych mianem „god game”, pozwala wcielić się w rolę bóstwa i sprawować opiekę nad wyznającym go plemieniem.

PC

Babel Rising
Babel Rising

Zręcznościowe 13 czerwca 2012

Babel Rising to niecodzienna gra zręcznościowa, w której wcielamy się w boga i powstrzymujemy ludzi przed zbudowaniem Wieży Babel, korzystając z różnorodnych nadprzyrodzonych mocy. Wersja pecetowa odznacza się ponadto ulepszoną, w stosunku do pierwowzoru przeznaczonego na urządzenia mobilne, oprawą graficzną.

PCX360PS3

Crest
Crest

Strategiczne 8 marca 2018

Niezależna gra strategiczna z gatunku popularnych symulatorów boga. Wcielamy się w rolę bóstwa, a naszym zadaniem jest poprowadzenie grupy wyznawców przez kolejne etapy rozwoju. Sprawę utrudnia jednak fakt, że podczas zabawy nie mamy bezpośredniej kontroli nad naszymi podwładnymi, a możemy jedynie wpływać na ich zachowania poprzez tworzenie przykazań. Te zaś mogą być interpretowane na różne, często niewłaściwe sposoby.

PC

Dominions 5: Warriors of the Faith
Dominions 5: Warriors of the Faith

Strategiczne 27 listopada 2017

Piąta odsłona strategicznej serii studia Illwinter Game Design. Gracze ponownie wcielają się w rolę samodzielnie zaprojektowanego bóstwa i walczą z konkurentami o dominację. W grze znalazło się wiele elementów nieobecnych w poprzednich częściach cyklu, m.in. bitwy w czasie rzeczywistym oraz nowe błogosławieństwa.

PC

Populous: The Beginning - Undiscovered Worlds
Populous: The Beginning - Undiscovered Worlds

Strategiczne 30 listopada 1998

Oficjalny dodatek do gry Populous: The Beginning, będącej trzecią odsłoną zapoczątkowanej w 1989 roku serii tzw. 'god games'. Dodatek nie wprowadza żadnych zmian w mechanice rozgrywki, oferując 12 całkiem nowych misji, przeznaczonych do zabawy w trybie single- i multiplayer.

PC

Birthdays the Beginning
Birthdays the Beginning

Symulacje 9 maja 2017

Łącząca elementy takich tytułów jak Spore czy Minecraft, oryginalna gra sandboksowa, powstała we współpracy firmy Arc System Works ze studiem TOYBOX Inc., na którego czele stanął twórca serii Harvest Moon - Yasuhiro Wada. Birthdays the Beginning pozwala nam wcielić się w rolę kreatora światów, którego zadaniem jest stworzenie własnej planety wraz ze sprawnie działającym, bogatym ekosystemem. Po wygenerowaniu nowego uniwersum możemy decydować zarówno o topografii terenu, wznosząc góry oraz żłobiąc doliny gromadzące życiodajną wodę, ale także dbać o to, by panowały tam warunki odpowiednie do rozwoju życia. Zabawę rozpoczynamy od zasiedlenia terenu przez proste, jednokomórkowe organizmy, które następnie przeprowadzamy przez kolejne etapy ewolucji: począwszy od zróżnicowanej roślinności i dinozaurów, poprzez stworzenia przypominające dzisiejsze zwierzęta, na humanoidalnych istotach skończywszy. Całość okraszona została barwną, trójwymiarową oprawą graficzną oraz lekkim klimatem.

PCPS4Switch

Populous: The Promised Lands
Populous: The Promised Lands

Strategiczne 31 grudnia 1989

Oficjalny dodatek do gry Populous studia Bullfrog, wprowadzający do rozgrywki pięć zupełnie nowych scenerii: Block Land, Silly Land, Wild West, Bit Plains oraz Revolution Francaise, a także 500 nowych map do zabawy w trybie Conquest.

PC

Populous DS
Populous DS

Strategiczne 11 listopada 2008

Populous, DS jest odnowioną wersją produktu o tej samej nazwie, stworzonego przez firmę Bullfrog w 1989 roku. Nad jej powstaniem pracował znany brytyjski twórca Peter Molyneux (współtwórca między innymi Black & White czy Dungeon Keeper) Producentem konsolowej wersji jest EA Japan, japoński oddział Electronic Arts.

NDS

Reprisal Universe
Reprisal Universe

Strategiczne 15 września 2014

Stworzona jako hołd dla kultowej gry Populous z 1989 r. strategia RTS należąca do gatunku symulatorów boga. W grze wcielamy się w potężnego niegdyś wodza Thallosa, który padł ofiarą spisku swojego zazdrosnego rodzeństwa i po latach wygnania pragnie na nowo zjednoczyć swe rozproszone plemię oraz przywrócić mu utraconą potęgę. Podczas zabawy wykorzystywać będziemy płynącą z magicznych totemów moc panowania nad niszczycielskimi siłami przyrody.

PC

Godus Wars
Godus Wars

Strategiczne prace wstrzymane

Ulepszona wersja gry Godus – duchowego spadkobiercy serii Populous – czyli strategii czasu rzeczywistego pozwalającej się wcielić w boga. Grę stworzyło studio 22 Cans, założone przez Petera Molyneux, twórcę serii Dungeon Keeper, Black & White i Fable. W Godus Wars wcielamy się w jedno z czterech grywalnych bóstw i musimy zadbać o dobrobyt i bezpieczeństwo swoich wyznawców, wykorzystując swe boskie moce. Każdy z bogów dysponuje unikalnymi mocami oraz oferuje odmienny styl gry. Gracz prowadzi swoje plemię przez kolejne etapy rozwoju – zbiera surowce, wznosi budynki, rozwiązuje problemy, pomaga w walce z przeciwnikami i pozyskuje nowych wyznawców. Możliwe jest też swobodne kształtowanie terenu – likwidowanie gór, usypywanie wałów czy wykopywanie zbiorników wodnych. Godus Wars wprowadza nowe elementy rozgrywki, skupiające się przede wszystkim na wojnie. Gracz ma do dyspozycji kilkadziesiąt jednostek bojowych oraz różnorodne moce, których umiejętne wykorzystanie daje przewagę nad przeciwnikiem. Podobnie jak pierwowzór, Godus Wars wyróżnia się prostą, kolorową grafiką i lekkim humorem.

PC

Godling
Godling

Zręcznościowe prace wstrzymane

Gra przygodowa przeznaczona dla gogli rzeczywistości wirtualnej PlayStation VR. Podczas zabawy trafimy do pięknej krainy, gdzie rozwijamy swoje „boskie” moce i wykorzystujemy je albo do czynienia dobra, albo zła.

PS4

Black & White Creatures
Black & White Creatures

Strategiczne prace wstrzymane

Black & White Creatures to kolejna strategia, traktująca o walce dobra i złem. Pozycja ta pochodzi ze firmy Lionhead Studios i jest konsolowym odsłoną znanej z komputerów osobistych serii Black & White. Akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym, a użytkownik staje się bogiem, decydującym czy mieszkańcy okolicznych wiosek powinni go kochać czy też nienawidzić.

PSPNDS

Lithic
Lithic

Strategiczne prace wstrzymane

Lithic to połączenie strategii i gry cRPG, osadzone w nietypowych realiach fantasy przypominających epokę kamienia łupanego. Wcielamy się w półboską istotę i przejmujemy pośrednią kontrolę nad prymitywnym plemieniem, starając się przekazać jego członkom wiedzę na temat technologii, kultury, magii etc. Mowa tu o debiutanckim dziele niezależnego studia Flintlock Games.

PC