Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSymulacjePCPS4Switch
Okładka Birthdays the Beginning (PC)
OkładkaBirthdays the Beginning (PC)

Birthdays the Beginning

Happy Birthdays

Łącząca elementy takich tytułów jak Spore czy Minecraft, oryginalna gra sandboksowa, powstała we współpracy firmy Arc System Works ze studiem TOYBOX Inc., na którego czele stanął twórca serii Harvest Moon - Yasuhiro Wada.

Symulacje | ekonomiczne | sandbox | zabawa w boga | elementy strategiczne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Birthdays the Beginning Premiera

9maj2017

PS4 PC

5cze2018

Switch

Gry podobne do Birthdays the Beginning

The Sims 2

Spore

Eco Tycoon: Project Green

Birthdays the Beginning jest oryginalną produkcją opracowaną przez studio Arc System Works. Tytuł, nad którym czuwał Yasuhiro Wada (twórca serii Harvest Moon), zadebiutował na PlayStation 4 i komputerach osobistych, a po jakimś czasie doczekał się premiery również na konsoli Nintendo Switch (pod tytułem Happy Birthdays).

Fabuła

Birthdays the Beginning pozwala graczom wcielić się w bohatera uwięzionego w fantastycznej krainie. By wrócić do dawnego życia, protagonista musi odtworzyć kolejne szczeble ewolucji, przez jakie przechodzą żywe organizmy – od jednokomórkowców, aż po sprawnie funkcjonującą cywilizację; w tym celu korzysta z nowo nabytej możliwości kreowania żyjących światów.

Mechanika

Rozgrywka w Birthdays the Beginning rozpoczyna się od wykreowania od podstaw nowej krainy. Gracz wcielający się w boskiego awatara nie tylko decyduje o topografii terenu, wznosząc góry oraz tworząc doliny gromadzące życiodajną wodę, lecz także musi zadbać o odpowiednią temperaturę dla rozwoju życia czy nawilżenie krainy (wszystko to regulujemy, starając się zachować odpowiedni balans pomiędzy liczbą zbiorników wodnych, a obszarami zajmowanymi przez wyżyny).

Naszym nadrzędnym zadaniem jest opracowanie sprawnie działającego ekosystemu, do czego konieczne jest zapewnienie warunków umożliwiających powstanie i rozwój złożonych, żywych organizmów oraz obserwacja ich ewolucji ilustrującej nieustanny upływ czasu. Zabawę zaczynamy od prostych, jednokomórkowych istot, by stopniowo przeprowadzać je przez kolejne fazy rozwoju: od zróżnicowanej roślinności i dinozaurów, przez stworzenia przypominające współczesne zwierzęta, skończywszy na humanoidalnych stworzeniach. Istoty, do których narodzin uda nam się doprowadzić, można katalogować w archiwum, gdzie są gromadzone informacje na ich temat; te ostatnie przydają się na przykład w momencie, kiedy określony gatunek znajduje się na skraju wymarcia.

Warto przy tym pamiętać, że powstanie konkretnych rodzajów stworzeń jest obwarowane ściśle określonymi zasadami – przykładowo, podczas gdy jeden gatunek wymaga do życia zbiornika wodnego o określonej głębokości, drugi może potrzebować do istnienia obecności innego gatunku. Na osobną wzmiankę zasługuje fakt, że choć przez większość czasu akcję obserwujemy z kamery zawieszonej nad bohaterem, istnieje możliwość przełączenia się na widok FPP, co pozwala na podziwianie z bliska stworzonego przez nas świata.

Tryby gry

Oprócz samouczka wprowadzającego w meandry rozgrywki, trybu fabularnego i wariantu gry dowolnej, wydane na platformę PC, Switch i PS4 Birthdays the Beginning posiada tryb wyzwań, w którym naszym zadaniem jest doprowadzenie do powstania ściśle określonych form życia.

Kwestie techniczne

Birthdays the Beginning charakteryzuje się kolorową, trójwymiarową oprawą graficzną i lekkim klimatem. Ten ostatni tworzy zarówno bajkowa stylistyka, jak i wpadający w ucho soundtrack.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Birthdays the Beginning

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Birthdays the Beginning Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 2.6 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 750 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5-2400 3.1 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 950 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PS4
PC
Switch