Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Fata Deum (PC)

Fata Deum PC

Strategia czasu rzeczywistego typu „god game”, w której wcielamy się w bóstwo próbujące pozyskać jak najwięcej wyznawców. W Fata Deum możemy stać się zarówno dobrym bogiem dbającym o dobro ludzi, jak i krwawym tyranem siejącym postrach wśród śmiertelników.

Strategiczne | fantasy | RTS | zabawa w boga | crowdfunding | indie

PC Windows
Okładka Fata Deum (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

kwiecień2021

wczesny dostęp

2022

2022

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fata Deum jest strategią czasu rzeczywistego reprezentującą podgatunek znany jako „god game”. Produkcja została opracowana przez niezależne studio 42 Bits Entertainment, a jej powstanie było możliwe między innymi dzięki udanej zbiórce crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Fata Deum zabiera nas w podróż do fantastycznego uniwersum. W trakcie rozgrywki wcielamy się w młodego boga, który musi nauczyć się pozyskiwać wyznawców, by udowodnić swoją wartość przed innymi bóstwami. Jego przeciwnikami są personifikacje płodności, przyjemności, przemocy i oszustwa, inspirowane m.in. wierzeniami mieszkańców antycznej Europy.

Mechanika

W Fata Deum akcję obserwujemy z lotu ptaka. Rozgrywka toczy się na rozległych i różnorodnych mapach, na których rywalizujemy o wyznawców z pozostałymi bóstwami. Jako że śmiertelnicy posiadają wolną wolę, możemy pozostawić ich samych sobie, interweniując jedynie od czasu do czasu. Możemy też poświęcić się tak zwanemu mikrozarządzaniu, wpływając na poczynania każdego z nich. Rozgrywka została bowiem podzielona na dwie fazy. Podczas gdy za dnia ludzie zajmują się swoimi sprawami i wchodzą ze sobą w interakcję, w nocy mamy czas na manipulację ich snami; w ten sposób wpływamy na to, co będą robić po wschodzie słońca.

Naszym głównym celem jest pozyskanie przed upływem wyznaczonego czasu większej liczby zwolenników niż nasi przeciwnicy, co możemy osiągnąć na dwa sposoby. Jeśli chcemy być dobrym bogiem, musimy skupić się na wznoszeniu dobrze prosperujących osad chronionych przez wieże obserwacyjne i otaczające je mury obronne, rozwoju kultury oraz gospodarki i konstruowaniu cudów świata udowadniających naszą wartość. Bóstwo uwielbiane przez lud powinno także zadbać o zdrowie i produktywność swoich wyznawców. Z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, by wcielić się w boskiego tyrana, którego będą bali się zarówno jego fanatycy, jak i wyznawcy pozostałych bogów. W tym celu należy przede wszystkim powołać potężną armię składającą się nie tylko z gotowych oddać za nas życie śmiertelników, lecz także demonów siejących postrach w szeregach nieprzyjaciela. Poza tym złe bóstwo powinno skupić się na osłabianiu lub mordowaniu przeciwników, a także na rozsiewaniu strachu oraz równaniu z ziemią wszystkiego, co wzniosą jego wrogowie.

Interesującym aspektem gry Fata Deum jest niemal całkowity brak interfejsu użytkownika. Rolę kursora pełni tu świetlisty chochlik, ilość zebranych surowców możemy zobaczyć, po prostu spoglądając na magazyny, a osłabieni śmiertelnicy poruszają się wolniej od żwawych, pełnych sił wyznawców.

Tryby gry

Filarem gry Fata Deum jest kampania fabularna, w której twórcy stopniowo zapoznają nas z kolejnymi elementami mechaniki, a także opowiadają historię naszego bóstwa. Poza tym na sprawdzenie czeka tryb skirmish, gdzie możemy swobodnie bawić się na wybranej przez siebie mapie.

Kwestie techniczne

Fata Deum posiada barwną grafikę wysokiej jakości. Podobać się mogą zarówno przyjemne dla oka i różnorodne projekty map, jak i bogato animowane postacie oraz zróżnicowane projekty budynków. Wrażenie robi również możliwość błyskawicznego oddalenia kamery z poziomu pojedynczej osady do widoku ukazującego całą krainę.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.0 / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Gry podobne do Fata Deum

Wymagania wiekowe Fata Deum

12+

Wymagania sprzętowe Fata Deum

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Intel Core i5 3.0 GHz / AMD Ryzen 5 3.6 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows 7 64-bit