Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePS4PCXONE
Okładka Reus (PS4)

Reus

Reus to RTS autorstwa zespołu Abbey Games. Gracze wcielają się w bóstwo, które musi dbać o swoich wyznawców. Autorzy postawili na nietypowe dwuwymiarowe mechanizmy rozgrywki.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | 2D | zabawa w boga | indie

Okładka Reus (PS4)

data premiery gry:

16maj2013

PC

14paź2016

PS4 XONE

Reus to nietypowa strategia czasu rzeczywistego na PC, XONE i PS4, należąca do zapoczątkowanego przez serię Populous podgatunku nazywanego god game. Jest to pierwsza komercyjna produkcja holenderskiego studia Abbey Games.

Tak jak w typowej god game, w Reus gracz wciela się w bóstwo opiekujące się rozwojem małej cywilizacji na niewielkiej planecie. Ludzie z Abbey Games poszli jednak w nieco innym kierunku niż większość ich kolegów i postawili na śliczne kreskówkowe 2D, zarówno pod względem oprawy graficznej, jak i mechanizmów rozgrywki. Naszą wolę realizujemy za pomocą czterech powolnych olbrzymów, które mogą poruszać się jedynie w lewą lub prawą stronę ekranu. Pod ich stopami znajdują się malutkie wioski i zamieszkujący je ludzie.

Zadaniem kierowanych przez nas tytanów jest stworzenie warunków dla osadników, a następnie ułatwianie im życia. W tym celu wykorzystujemy moc kształtowania krajobrazu i wpływania na naturę. Każdy z kontrolowanych przez nas gigantów posiada inne zdolności. Przykładowo, kamienny olbrzym jest na tyle potężny, że potrafi dłońmi wznieść skały i przeobrazić je w góry lub rozorać ziemię, aby stworzyć wodospad. Z kolei przypominające ożywione ogromne drzewo gigant posiada władzę nad roślinami. Wszystkie te boskie interwencje służą zapewnieniu wyznawcom dobrobytu, a ich szczęście odblokowuje dostęp do nowych mocy. W trakcie zabawy musimy m.in. dostarczać ludziom drzewa owocowe, dzięki czemu staną się najedzeni i silniejsi. Z kolei dostęp do leczniczych ziół potrafi zapoczątkować rozwój naukowy społeczności, a odkrywając złoża złota zapewnimy jej bogactwo.

Jednocześnie trzeba cały czas dbać o odpowiednie dawkowanie wszystkich tych pomocy. Zbyt szybki rozwój społeczności może bowiem doprowadzić do fatalnych skutków. Nadmierne bogactwo sprawia, że cywilizację opanuje potworna chciwość. Natomiast niekontrolowany rozwój nauki powoduje, że ludzie zaczynają zajmować się niebezpiecznymi eksperymentami. W przypadku skorumpowania ludności, konieczna jest bezpośrednia interwencja. Łagodniejszą jej formą jest tworzenie nowych zagrożeń naturalnych, co może skutecznie spowolnić rozwój cywilizacji. Przykładowo, obecność stada lwów zajmuje opętanych rządzą krwi osadników, dzięki czemu nie mają czasu na łupienie innych wiosek. Jeśli takie subtelne metody okażą się niewystarczające, to naszemu bóstwu pozostaje okazanie swojego niezadowolenia przez ciskanie w ludzi gigantycznymi głazami lub sprowadzenie na nich huraganów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 4,6 / 10 na podstawie 188 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Reus

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Reus

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1024 MB (GeForce GTX 480 lub lepsza)
  • 500 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Store
Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Marketplace
Reus - dwuwymiarowe god game sprzedało się w 700 tysiącach sztuk

wiadomość21 sierpnia 2014

Niezależna gra strategiczna Reus sprzedała się w nakładzie przekraczającym 700 tys. egzemplarzy - zdradził redaktorowi serwisu Joystiq projektant produkcji, Manuel Kerssemakers. Jednocześnie zaprezentowano nowy zwiastun Renowned Explorers: International Society - kolejnego projektu studia Abbey Games.

Strategia Reus zadebiutuje w maju
Strategia Reus zadebiutuje w maju

wiadomość17 kwietnia 2013

Zespół Abbey Games poinformował, że pecetowa strategia Reus trafi do sprzedaży 16 maja. Będzie to nietypowa dwuwymiarowa wariacja na temat gatunku god game, znanego z takich serii jak Populous czy Black & White.

Wypuszczono pierwszy zwiastun Reus - strategii stanowiącej dwuwymiarową wariację na temat Black & White
Wypuszczono pierwszy zwiastun Reus - strategii stanowiącej dwuwymiarową wariację na temat Black & White

wiadomość19 stycznia 2013

Niezależne studio Abbey Games ujawniło swój pierwszy projekt. Okazała się nim nietypowa strategia Reus, która w dużym uproszczeniu można opisać jako Black & White w wydaniu 2D.

PC
PS4
XONE