Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCX360WWWPS3
Okładka From Dust (PC)
OkładkaFrom Dust (PC)

From Dust

Stworzona pod kierownictwem Erica Chahi, autora kultowego Another World, rozbudowana strategia, w której gracze próbują okiełznać siły przyrody, by zapewnić bezpieczeństwo i rozwój plemienia ludzi.

Strategiczne | fantasy | zabawa w boga

From Dust Premiera

27lip2011

X360

17sie2011

PC

14wrz2011

PS3

22maj2012

WWW

producent: Ubisoft wydawca: Ubisoft wydawca PL: Wydawnictwo Bauer Strona oficjalna

Po siedmiu latach milczenia Eric Chahi, twórca takich hitów jak Another World i Heart of Darkness, przygotował we współpracy z Ubisoft Studios nową produkcję, tematycznie nawiązującą do serii Populuos i Black & White. W przeciwieństwie do typowej zabawy w wirtualnego boga, From Dust kładzie jednak nacisk na interakcje graczy z otoczeniem, a nie postaciami w grze.

Fabuła From Dust koncentruje się wokół plemienia, które utraciło swoją pamięć. Pozbawieni kultury, historii, tradycji i cywilizacji ludzie pozostają na łasce nieprzyjaznych sił natury. Ich jedyną szansą na przetrwanie jest ostatni zapamiętany rytuał, który pozwala przywołać Breath – tajemniczą moc, potrafiącą zmieniać otoczenie. Ma ona formę czarnej kuli z jasnym, połyskującym ogonem komety i w praktyce pełni funkcję kursora.

Manipulując Breath gracze mogą dokonywać transformacji terenu – usypywać ziemię, rozlewać wody, powodować wypływ lawy, sadzić drzewa itp. Siły natury w From Dust rządzą się jednak określonymi prawami. Dla przykładu, woda potrafi wymywać ziemię i zawsze szuka swego ujścia, a w kontakcie z nią lawa zastyga tworząc skały. Odpowiednie wykorzystanie tych praw stanowi klucz do zwycięstwa. Głównym zadaniem gracza jest bowiem opiekowanie się plemieniem i doprowadzenie go w miejsce, gdzie ludzie mogliby się bezpiecznie osiedlić.

W trybie kampanii głównej rozgrywka podzielona jest na szereg etapów. Każdy z nich ulokowano na innej wyspie. Warunkiem wyruszenia w dalszą podróż jest poznanie tajemnic danego miejsca. Na wyspach członkowie plemienia mogą natknąć się na starożytne totemy. Pozwalają one aktywować specjalne moce ochronne bądź zmieniające właściwości otoczenia (np. zamiana wód oceanu w półpłynną substancję, po której można chodzić).

Przedstawiony w From Dust świat, odznacza się dużą zmiennością i podlega ciągłej ewolucji. Po kilkudziesięciu minutach zabawy w odwiedzonych wcześniej miejscach mogą pojawiać się nowe formy skalne, rzeki, roślinność, a nawet zwierzęta. Dynamicznie zachodzące zmiany w otoczeniu praktycznie cały czas wymagają kontroli ze strony gracza. Dodatkowo siły natury od czasu do czasu zaskakują potężnymi kataklizmami jak wybuch wulkanu czy tsunami, które mogą zniweczyć dotychczasowe wysiłki.

Kampania główna w From Dust, przeznaczona do rozgrywki solowej, pozwala na 10-15 godzin zabawy. Po jej ukończeniu gracze mogą jednak wrócić na dowolną odwiedzoną wcześniej wyspę i zająć się jej dalszą transformacją.

Oprawa audiowizualna gry stoi na wysokim poziomie. Zastosowany silnik graficzny pozwala generować spektakularnej jakości krajobrazy, w tym animacje lawy i wody. Korzystne wrażenie robią też filmowe przerywniki utrzymane w nieco baśniowej stylistyce.

Gra From Dust od początku tworzona była z myślą o dystrybucji elektronicznej poprzez platformy Xbox Live Arcade, PlayStation Network oraz Steam.

Ostatnia modyfikacja 25 lipca 2011

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 1106 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 928 głosów czytelników.

From Dust cena w dniu premiery: 34,90 PLN

Klasyfikacja PEGI From Dust

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

From Dust Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Sony PlayStation 3

PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Core i7 2.66 GHz
 • 1 GB RAM (3 GB - Vista/7)
 • karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 lub lepsza)
 • 4 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7
WWW

WWW

 • Wykorzystuje:
 • Google Chrome
X360
PS3
PC
WWW