Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crest (PC)

Crest PC

Niezależna gra strategiczna z gatunku popularnych symulatorów boga. Wcielamy się w rolę bóstwa, a naszym zadaniem jest poprowadzenie grupy wyznawców przez kolejne etapy rozwoju.

Strategiczne | RTS | zabawa w boga | indie

PC Windows
Okładka Crest (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

23kwietnia2015

wczesny dostęp

8marca2018

8marca2018

Steam

Crest to wydana na platformie PC gra strategiczna, należąca do popularnego zwłaszcza w latach 90. ubiegłego wieku gatunku tzw. symulatorów boga (god games). Za powstanie tytułu odpowiada niewielkie, niezależne studio Eat Create Sleep ze szwedzkiej Gotlandii, w skład którego weszli głównie młodzi i niedoświadczeni adepci tworzenia gier. Produkcja Crest wsparta została udaną kampanią crowdfundingową na serwisie Indiegogo.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w Crest czerpie wzorce zarówno z klasycznych przedstawicieli gatunku „god game”, jak i legendarnych strategii pokroju Sid Meier’s Civilization, Pharaoh czy Hammurabi. W grze obejmujemy zaszczytną rolę bóstwa, a naszym zadaniem jest poprowadzenie grupy wyznawców przez kolejne etapy rozwoju. Innymi słowy, poprzez nasze działania musimy sprawić, aby chciało im się żyć, rozwijać i rozmnażać, tworząc wiekową spuściznę dla potomności. Rozgrywka toczy się na losowo generowanym terenie, wzorowanym na krajobrazach afrykańskich, tak więc podczas zabawy spotykamy biomy oraz gatunki flory i fauny typowe dla Czarnego Lądu. Co ciekawe, rozgrywka nie ma określonego celu i może trwać niemalże bez końca, a my śledzimy poczyania kolejnych pokoleń naszych poddanych, którzy rozwijają się i ewoluują zgodnie z naszymi wytycznymi. Musimy być jednak ostrożni ze względu na fakt, że w Crest jest do dyspozycji tylko jeden zapis stanu rozgrywki, tak więc każda błędna decyzja doprowadzić może do nieodwracalnego upadku, a nawet zagłady kierowanej przez nas cywilizacji.

Crest oferuje nam jednak nieco inne podejście do tematu niż większość typowych symulatorów boga. Podczas rozgrywki jedynym sposobem wpływania na zachowanie naszych wzynawców jest tworzenie dla nich przykazań, czyli zbioru zasad, wedle których powinni oni postępować w określonych sytuacjach. Przykazania te mogą być także łączone ze sobą, celem tworzenia bardziej zaawansowanych modeli postępowania. To z pozoru proste zadanie okazuje się jednak niezwykle skomplikowane, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nasi wyznawcy nie są bezmyślnymi istotami, ślepo podążającymi za naszymi wytycznymi. Zostali oni obdarzeni własną sztuczną inteligencją, dzięki której w zależności od szeregu czynników zewnętrznych mogą interpretować nasze przykazania na wiele różnych sposobów, czasami zupełnie niezgodnych z naszymi intencjami. Naszą rolą jako boga jest zaś wykazanie się inwencją i przekonanie ich, że postępowanie w zgodzie z ustalanymi przez nas zasadami będzie dla nich lepsze i bardziej opłacalne.

Tryby gry

Wydana na platformie PC gra Crest przeznaczona jest wyłącznie do rozgrywki jednoosobowej. Autorzy zaimplementowali jednek szereg opcji społecznościowych, które w pewnym stopniu urozmaicają zabawę. Najciekawszą z nich jest zaś możliwość dzielenia się swoimi zapisami stanu gry i kontynuowania przygody rozpoczętej przez innego gracza.

Kwestie techniczne

W oprawie graficznej Crest dopatrzyć możemy się inspiracji zarówno klasycznymi przedstawicielami gatunku pokroju serii Populous, jak i nieco nowszymi produkcjami, jak niesławny Godus Petera Molyneux. Całość wykonana została w uproszczonym, lecz estetycznym stylu, operującym kanciastymi bryłami geometrycznymi.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.1 / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 34,99 PLN

Wymagania wiekowe Crest

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Crest

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core i3 3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza, 1 GB HDD, Windows XP