Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Shin Megami Tensei - seria gier

Popularna, zwłaszcza w Japonii, seria gier z gatunku jRPG na motywach cyklu powieściowego Digital Devil Story pióra Aya Nishitaniego. Marka wykreowana została przez firmę Atlus, która sprawuje kontrolę nad jej rozwojem.

Początki serii Shin Megami Tensei sięgają drugiej połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza odsłona cyklu - Digital Devil Story: Megami Tensei ukazała się w 1987 roku w wersjach na konsole MSX oraz Famicom. Na kontynuację, czyli Megami Tensei II, gracze musieli poczekać trzy lata. Przełomem okazała się jednak dopiero trzecia część – Shin Megami Tensei wydana w 1992 roku. Wprowadziła ona też na stałe słowo „shin” (nowy) do nazewnictwa serii.

Na przestrzeni ćwierćwiecza cykl doczekał się kilkudziesięciu gier wydanych na ponad 20 platform sprzętowych. Marka wyewoluowała w cztery sub-cykli: Devil Summoner, Persona, Digital Devil Saga oraz Devil Survivor, a także doczekała się szeregu spin-offów (m.in. Majin Tensei, Megami Tensei Gaiden: Last Bible i Shin Megami Tensei: Devil Children).

Fabuła gier z serii Shin Megami Tensei bazuje na motywach powieściowego cyklu horrorów Digital Devil Story. Przedstawia on wizję świata zmagającego się z demonami. Akcja osadzona jest zazwyczaj we współczesności lub niedalekiej przyszłości. Gracz najczęściej dowodzi drużyną bohaterów obdarzonych wyjątkowymi mocami, wykorzystywanymi do walki z siłami zła.

Mechanika rozgrywki różni się w poszczególnych sub-cyklach. Najczęściej gry z serii Shin Megami Tensei są taktycznymi jRPG z turowym systemem walki. Wyjątek stanowi np. sub-cykl Devil Summoner, gdzie pojedynki toczą się w czasie rzeczywistym.

Od samego początku warstwa wizualna cyklu utrzymana jest w stylistyce anime. Początkowo gry z serii Shin Megami Tensei oferowały jedynie dwuwymiarową grafikę. Wraz z pojawieniem się bardziej zaawansowanych techniczne platform sprzętowych deweloperzy z firmy Atlus sięgnęli także po grafikę 3D.

Popularność cyklu Shin Megami Tensei znalazła swoje odbicie także poza branżą gier. Marka doczekała się m.in. kolekcjonerskich figurek, komiksów manga, gier planszowych i karcianych, a nawet inspirowanej nią kolekcji ubrań i akcesoriów.

Shin Megami Tensei V
Shin Megami Tensei V

RPG 12 listopada 2021

Piąta odsłona legendarnej i wpływowej serii mrocznych gier jRPG studia Atlus, której akcja rozgrywa się we współczesnym Tokio. Shin Megami Tensei V zostało stworzone od podstaw z myślą o konsoli Nintendo Switch.

Switch

Shin Megami Tensei III: Nocturne HD Remaster
Shin Megami Tensei III: Nocturne HD Remaster

RPG 25 maja 2021

Shin Megami Tensei III: Nocturne HD Remaster to odświeżona wersja wydanego pierwotnie w 2003 roku klasycznego jRPG-a. Zgodnie z tradycją serii, przenosimy się do postapokaliptycznej wersji Tokio, w której miasto zostało zniszczone przez demony.

PCPS4Switch

Shin Megami Tensei: Liberation Dx2
Shin Megami Tensei: Liberation Dx2

RPG 24 lipca 2018

Dedykowana platformom mobilnym, klasyczna gra jRPG, należąca do uznanej serii Shin Megami Tensei. Tytuł przenosi na urządzenia z systemami Android i iOS rozwiązania znane z produkcji wydawanych na konsole.

ANDiOS

Shin Megami Tensei: Strange Journey Redux
Shin Megami Tensei: Strange Journey Redux

RPG 15 maja 2018

Remake gry Shin Megami Tensei: Strange Journey, wydanej w 2009 roku na konsoli Nintendo DS. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, opracowanie omawianej produkcji spoczęło na barkach studia Atlus. Deweloperzy wprowadzili szereg zmian i usprawnień, jakie obejmują nie tylko warstwę audiowizualną (usprawniono mimikę postaci, kwestie dialogowe otrzymały aktorski dubbing) oraz interfejs użytkownika, lecz także mechanikę rozgrywki. Do dyspozycji graczy oddano bowiem trzy poziomy trudności oraz możliwość zapisania stanu gry w dowolnym momencie – oprócz tego przygodę wzbogacono o dodatkowe zakończenie związane z nową bohaterką o imieniu Alex. U podstaw Shin Megami Tensei: Deep Strange Journey leży schemat charakterystyczny dla gatunku dungeon crawlerów – w trakcie zabawy eksplorujemy podziemne korytarze i bierzemy udział w starciach z demonicznymi adwersarzami, wykorzystując indywidualne zdolności demonów pozyskanych w toku przygody. Zadaniem, jakie czeka na wykonanie, jest zbadanie obcego świata, do którego portal został otwarty na Biegunie Południowym oraz zapobieżenie inwazji pochodzących z niego mrocznych istot.

3DS

Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue
Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue

Akcji 16 października 2017

Dwuwymiarowa platformówka z gatunku metroidvania stworzona w ramach kampanii promocyjnej gry Shin Megami Tensei: Strange Journey Redux. Gracze wcielają się w lodowego Jacka Frosta, który razem z dyniogłowym Jack’o’Lanternem musi zmierzyć się z hordami demonów. Podstawę rozgrywki stanowi eksploracja kolejnych lokacji, pełnych przeróżnych przeszkód oraz przeciwników. Świat gry jest prezentowany z boku, a gracz kontroluje jedynie Jacka Frosta, aczkolwiek w każdej chwili może skorzystać z pomocy lewitującego Jack’o’Lanterna w celu dotarcia do niedostępnych dla niego miejsc. Za pokonywanie wrogów bohater zdobywa punkty doświadczenia oraz walutę wykorzystywaną do kupowania przedmiotów odnawiających punkty zdrowia oraz many, te ostatnie zużywane do rzucania potężniejszych czarów. Shin Megami Tensei: Synchronicity Prologue korzysta z kolorowej i kreskówkowej dwuwymiarowej oprawy wizualnej.

PC

Shin Megami Tensei IV: Apocalypse
Shin Megami Tensei IV: Apocalypse

RPG 10 lutego 2016

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier jRPG, opartego na prozie Aya Nishitaniego. Za produkcję i wydanie tytułu odpowiada jak zawsze japońskie studio Atlus. Shin Megami Tensei IV: Apocalypse przenosi gracza do zrujnowanego Tokio z roku 2030, w którym walczą ze sobą armie demonów z aniołami. Wcielamy się w wojownika, który po śmierci powraca z zaświatów jako sługa bóstwa Dagda. Zmartwychwstały jest w stanie ujarzmiać demony i kazać im walczyć po swojej stronie. Gracz przemierza trójwymiarowe lokacje w widoku TPP, spotykając po drodze postaci niezależne, z którymi można porozmawiać, oraz coraz silniejszych przeciwników do pokonania. Starcia rozgrywają się w turach na specjalnych arenach, a w ich trakcie towarzyszy nam jeden z siedmiu kompanów oraz trzy demony spośród ponad 450 dostępnych. Istoty te można łączyć w celu uzyskania potężniejszej jednostki. Wydane na konsoli Nintendo 3DS Shin Megami Tensei IV: Apocalypse oferuje trójwymiarową grafikę utrzymaną w stylistyce anime oraz ciężką, klimatyczną muzykę.

3DS

Shin Megami Tensei
Shin Megami Tensei

RPG 18 marca 2014

Shin Megami Tensei to klasyczna japońska gra RPG, pierwotnie wydana na 16-bitową konsolę Super Nintendo, a 22 lata później skonwertowana na mobilny system iOS. Akcja toczy się w Tokio, a gracze wcielają w licealistę, który nabywa moc zawierania kontraktów z demonami, pomagającymi mu potem w walce.

iOS

Shin Megami Tensei IV
Shin Megami Tensei IV

RPG 23 maja 2013

Shin Megami Tensei IV to opracowana przez japoński zespół Atlus gra RPG z turowym systemem walki. Rozgrywka koncentruje się na wykorzystywaniu przywoływanych demonów do walki z podobnymi im istotami, które objęły w panowanie postapokaliptyczne Tokio.

3DS

Devil Summoner: Soul Hacker
Devil Summoner: Soul Hacker

RPG 30 sierpnia 2012

Japońskie RPG będące grą poboczną w stosunku do kultowego cyklu Shin Megami Tensei. Akcja toczy sie głównie wewnątrz wirtualnego świata, wykorzystywanego do handlowania ludzkimi duszami. Zabawa polega na kontrolowaniu drużyny bohaterów podczas eksploracji podziemi i walk z wrogami. Istotną częścią rozgrywki jest system przywoływania demonów.

3DS

Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2
Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2

RPG 28 lipca 2011

Shin Megami Tensei: Devil Survivor 2 to kontynuacja wydanej w 2009 roku gry z gatunku jRPG autorstwa firmy Atlus. Gracze wcielają się w tokijskiego licealistę, który jest jednym z 13 władców demonów, mogących przeciwstawić się inwazji obcej rasy na Japonię. Tytuł stanowi mieszankę elementów RPG oraz strategii i utrzymany jest w stylistyce anime.

NDS3DS

Shin Megami Tensei: Strange Journey
Shin Megami Tensei: Strange Journey

RPG 8 października 2009

Shin Megami Tensei: Strange Journey to kolejna część serii jRPGów od firmy Atlus. Tytuł, będący drugą odsłoną przygotowaną z myślą o Nintendo DS, mocno odwołuje się do korzeni serii. Tym razem rozgrywka polega na zwiedzaniu lochów i łapaniu zamieszkujących je stworów.

NDS

Shin Megami Tensei: Devil Survivor
Shin Megami Tensei: Devil Survivor

RPG 19 stycznia 2009

Shin Megami Tensei: Devil Survivor Overclocked to wyprodukowana przez firmę Atlus gra jRPG. Akcja osadzona została we współczesnym Tokio, które zaatakowane zostaje przez demony.

NDS3DS

Shin Megami Tensei: Devil Summoner - Raidou Kuzunoha vs the Soulless Army
Shin Megami Tensei: Devil Summoner - Raidou Kuzunoha vs the Soulless Army

RPG 10 października 2006

Shin Megami Tensei: Devil Summoner - Raidou Kuzunoha vs the Soulless Army to japońskie RPG, będące spin-offem bestsellerowej serii Megami Tensei. Tytułowym bohaterem jest młody mężczyzna Raidou Kuzunoha, asystent prywatnego detektywa Shouhei Narumi. Akcja toczy się w Edo, czyli w niegdysiejszym Tokio.

PS2

Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2
Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2

RPG 11 października 2005

Shin Megami Tensei: Digital Devil Saga 2 to kontynuacja popularnego w Japonii tytułu, należącego do gatunku RPG. Utrzymana w mangowych klimatach produkcja wyszła spod skrzydeł programistów z firmy Atlus.

PS2

Shin Megami Tensei: Lucifer's Call
Shin Megami Tensei: Lucifer's Call

RPG 12 października 2004

Trójwymiarowy RPG z turowym systemem walk. Fabuła gry umiejscawia akcje w post apokaliptycznym Tokio, pełnym demonów, duchów i okultyzmu.

PS2