Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Castlevania - seria gier

Cykl platformowych gier akcji z łowcami wampirów w rolach głównych. Seria należy do najważniejszych marek w portfolio wydawniczym japońskiej firmy Konami, przy wsparciu deweloperskim m.in. studia Mercury Steam Entertainment.

Korzenie cyklu sięgają lat 80. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona serii – Castlevania (na zachodnich rynkach znana pod tytułem Vampire Killer) wydana została w 1986 roku w wersji na konsolę Nintendo Entertainment System. Początkowo produkcja cieszyła się niewielką popularnością z uwagi na wymóg posiadania stacji dysków FDS. Kiedy tylko producent zdecydował się wypuścić grę na tradycyjnych kartridżach z miejsca stała się hitem. Na przestrzeni ponad 25 lat marka doczekała się około 40 odsłon (wliczając spin-offy) adresowanych na najpopularniejsze platformy sprzętowe.

Fabuła cyklu luźno nawiązuje do słynnej powieści Brama Stokera Dracula. Osią wydarzeń są zmagania rodu Belmontów z księciem Draculą i jego sługusami. Legendarny krwiopijca odradza się co sto lat, a kolejne pokolenia łowców wampirów muszą odsyłać go w niebyt.

Przez lata rozgrywka w grach z serii Castlevania ewoluowała od zręcznościowej platformówki w kierunku gry akcji, a nawet action-RPG. Stałe elementy to przede wszystkim podstawowa broń bohatera – obdarzony wielką mocą bicz Vampire Killer, a także mnogość przeciwników, wśród których pojawiają się m.in. wampiry, wilkołaki i nieumarli.

Oprawa wizualna gier z cyklu Castlevania zmieniała się wraz z postępem technologicznym kolejnych generacji platform sprzętowych. Początkowo akcja ukazana była w sposób typowy dla platformówek 2D. Wraz z premierą gry Castlevania (1999) na konsoli Nintendo 64 pojawiła się grafika 3D, która w niedługim czasie stała się standardem serii. Na uwagę zasługuje także muzyka, tworzona na potrzeby marki przez takich kompozytorów jak Satoe Terashima, Kinuyo Yamashita, Kenichi Matsubara czy Jun Funahashi.

Popularność Castlevanii znalazła swoje odbicie w kulturze masowej. Marka doczekała się m.in. adaptacji w formie powieści graficznej Curse of Darkness, kolekcji figurek produkowanych przez firmę zabawkarską NECA oraz dwóch kolekcjonerskich gier karcianych.

Castlevania Advance Collection
Castlevania Advance Collection

Akcji 23 września 2021

Zestaw czterech gier z cyklu Castlevania, z których trzy zadebiutowały na handheldzie Game Boy Advance, a jedna pojawiła się najpierw na konsoli SNES. W Castlevania Advance Collection wprowadzono szereg nowych elementów, jak możliwość zapisywania gry czy cofania czasu.

PCPS4XONESwitch

Castlevania: Grimoire of Souls
Castlevania: Grimoire of Souls

Akcji 17 września 2021

Gra akcji z elementami RPG, opracowana z myślą o urządzeniach mobilnych. Głównym elementem gry Castlevania: Grimoire of Souls jest tryb multiplayer, na który składają się warianty rozgrywki oparte na kooperacji lub drużynowej rywalizacji. Tytuł pozwala również na zabawę w pojedynkę.

ANDiOS

Castlevania Requiem: Symphony of the Night & Rondo of Blood
Castlevania Requiem: Symphony of the Night & Rondo of Blood

Akcji 26 października 2018

Zestaw dwóch klasycznych odsłon serii Castlevania, zawierający kultowe Symphony of the Night oraz Rondo of Blood. W pakiecie znalazły się oryginalne wersje obu produkcji, aczkolwiek z kilkoma dodatkowymi opcjami.

PS4

Castlevania: Lords of Shadow 2
Castlevania: Lords of Shadow 2

Akcji 25 lutego 2014

Sequel wydanego w 2010 roku hack'n'slasha Castlevania: Lords of Shadow. Dewelopingiem Castlevania: Lords of Shadow 2 ponownie zajęło się studio MercurySteam Entertainment we współpracy z firmą Konami. Gracze poznają dalsze losy Gabriela Belmonta. Główny bohater padł ofiarą zła i przeobraził się w Lorda Ciemności. Po wiekach spędzonych w samotności i cierpieniu, otrzymuje od dawnego przyjaciela Zobeka nietypową propozycję – uwolnienie od klątwy wampiryzmu w zamian za pomoc w walce z Szatanem. Akcja gry toczy się równolegle w dwóch światach – futurystycznym, mrocznym mieście oraz średniowiecznym zamczysku. Sednem rozgrywki są emocjonujące starcia z hordami przeciwników, których eksterminować można z pomocą miecza, pazurów oraz specjalnych wampirzych zdolności.

PCX360PS3

Castlevania: Lords of Shadow - Mirror of Fate HD
Castlevania: Lords of Shadow - Mirror of Fate HD

Zręcznościowe 5 marca 2013

Osadzona w realiach fantasy platformówka studia MercurySteam, będąca produkcją poboczną w stosunku do Castlevania: Lords of Shadow. Fabuła Mirror of Fate rozpoczyna się 25 lat po wydarzeniach ukazanych w grze macierzystej, kiedy szukający zemsty Dracula pragnie zgotować ludzkości prawdziwe piekło, a powstrzymać może go tylko jego własny syn. Akcja gry ukazana została z perspektywy kilku niezależnych postaci: młodego łowcy wampirów Simona Belmonta, jego ojca Trevora (który po przemianie w wampira stał się Alucardem), oraz dziadka Gabriela, który po wydarzeniach z Lords of Shadow przeobraził się w samego księcia ciemności. Mechanika zabawy stanowi powrót do korzeni serii, a rozgrywka kładzie nacisk na eksplorację półotwartych poziomów oraz walkę, podczas której każdy z bohaterów posługuje się nieco inną bronią oraz umiejętnościami.

PCX360PS33DS

Castlevania: Lords of Shadow
Castlevania: Lords of Shadow

Akcji 5 października 2010

Kolejna pełnoprawna odsłona legendarnej serii gier akcji, opracowana przez hiszpańskie studio MercurySteam, we współpracy z firmą Konami, odpowiedzialną za wszystkie dotychczasowe części cyklu. Głównym bohaterem Castlevania: Lords of Shadow jest Gabriel Belmont – członek Bractwa Światła, zajmującego się zwalczaniem złych mocy, który otrzymuje zadanie zlikwidowania tytułowych Panów Cienia. Misji bohatera przyświeca jednak także cel osobisty: pragnie on odnaleźć zaginioną magiczną maskę i przy jej pomocy przywrócić do życia swą zamordowaną żonę. Mechanika rozgrywki stanowi przeniesienie typowych dla serii elementów platformowych w realia trzecioosobowej gry akcji. Podczas zabawy poruszamy się pieszo bądź wierzchem, eliminując napotkane po drodze zastępy wrogów i stawiając czoła potężnym, wymagającym bossom. W walce wykorzystujemy kilka podstawowych typów oręża - w tym nieodłączny krzyż z rozwijanym łańcuchem - a w miarę postępów rozgrywki sukcesywnie ulepszamy zdolności bojowe bohatera.

PCX360PS3

Castlevania: Harmony of Despair
Castlevania: Harmony of Despair

Zręcznościowe 4 sierpnia 2010

Kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier firmy Konami, zrealizowana w klasycznej formule dwuwymiarowej platformówki z elementami hack'and'slash. Mechanika gry Castlevania: Harmony of Despair nie odbiega w sposób znaczący od tego, do czego zdążyły przyzwyczaić nas poprzednie części cyklu. Podczas zabawy możemy wcielić się w jednego ze znanych z wcześniejszych odsłon bohaterów, takich jak Soma Cruz, Alucard, Shanoa, Jonathan Morris czy Charlotte Aulin, a każdy z nich dysponuje oczywiście unikalnym wachlarzem broni oraz technik walki. Zabawa sprowadza się więc do przemierzania kolejnych mrocznych lokacji oraz eliminacji zastępów kościotrupów, umarlaków oraz innych istot z piekła rodem. Nie zabrakło także wymagających bossów, na których pokonanie musimy najpierw znaleźć odpowiedni sposób. Swoistą nowość stanowi jednak fakt, że całość zaprojektowana została z myślą o rozgrywce kooperacyjnej dla max. 6 osób za pośrednictwem Internetu lub w trybie lokalnym (tylko PS3).

X360PS3

Castlevania: The Adventure ReBirth
Castlevania: The Adventure ReBirth

Zręcznościowe 27 października 2009

Odświeżona wersja klasycznej odsłony Castlevanii, wydanej pierwotnie na konsoli GameBoy. W grze wcielamy się w Christophera Belmonta, który walczy z wampirami, zombie i innymi potworami. Rozgrywka została podzielona na sześć poziomów. Twórcy konwersji podrasowali oprawę wizualną i zmodyfikowali część elementów rozgrywki.

Wii

Castlevania Judgment
Castlevania Judgment

Bijatyki 18 listopada 2008

Castlevania Judgment stanowi kolejną grę z serii, zapoczątkowanej w 1986 roku. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek, jest to trójwymiarowa bijatyka. Osobą odpowiedzialną za wygląd postaci jest znany twórca mang, Takeshi Obata.

Wii

Castlevania: Order of Ecclesia
Castlevania: Order of Ecclesia

Akcji 21 października 2008

Trzecia część serii "Castlevania", którą zdecydowano się wydać na DS-a. Podstawowa nowość to wykorzystywanie glyfów do wyprowadzania ataków. Po raz pierwszy w historii serii możemy też wyjść poza zamek Draculi.

NDS

Castlevania: The Dracula X Chronicles
Castlevania: The Dracula X Chronicles

Akcji 23 października 2007

Castlevania: The Dracula X Chronicles stanowi kolejną część bestsellerowej serii, przybliżającej entuzjastom elektronicznej rozrywki od 1986 roku temat walki z wampirami i innymi przerażającymi kreaturami rodem z horrorów. Jest to właściwie drugi remake gry Akumajo Dracula X Chi no Rondo.

PSP

Castlevania: Portrait of Ruin
Castlevania: Portrait of Ruin

Akcji 5 grudnia 2006

Castlevania: Portrait of Ruin to dwuwymiarowa platformówka, przygotowana przez ekipę Konami. Produkt, dedykowany konsoli Nintendo DS, stanowi prezent dla fanów serii z okazji dwudziestolecia ich ulubionego cyklu.

NDS

Castlevania: Curse of Darkness
Castlevania: Curse of Darkness

Akcji 1 listopada 2005

Kolejna część wampirycznej sagi dziejąca się trzy lata po wydarzeniach z części trzeciej - Dracula's Curse (NES). W odróżnieniu od poprzednich Castlevanii, które koncentrowały się na walkach pomiędzy klanem Drakuli i Belmont, tym razem gramy zupełnie nowym bohaterem - Hectorem.

PS2XBOX

Castlevania: Dawn of Sorrow
Castlevania: Dawn of Sorrow

Akcji 30 września 2005

Castlevania: Dawn of Sorrow jest dwuwymiarową platformówką, dedykowaną przenośnej konsoli Nintendo Dual Screen. Produkt został stworzony przez specjalistów z koncernu Konami.

NDS

Castlevania: Lament of Innocence
Castlevania: Lament of Innocence

Zręcznościowe 21 października 2003

Trójwymiarowa gra akcji z elementami bijatyki i platformówki, należąca do niezwykle znanej serii Castlevania. W produkcji wcielamy się w Leona Belmonta, łowcę wampirów, który rzuca wyzwanie siłom ciemności. Podczas zabawy przemierzamy kolejne komnaty i zmagamy się z hordami przeciwników oraz potężnymi bossami.

PS2

Castlevania: Aria of Sorrow
Castlevania: Aria of Sorrow

Akcji 6 maja 2003

Kolejna odsłona kultowej serii platformówek akcji firmy Konami i jednocześnie trzecia część trylogii przygotowanej specjalnie z myślą o użytkownikach konsolki Game Boy Advance. Bohaterem Castlevania: Aria of Sorrow jest niejaki Soma Cruz, który podczas pierwszego w XXI wieku zaćmienia słońca nagle traci przytomność i budzi się w tajemniczym, średniowiecznym zamczysku. Okazuje się, że zaćmienie miało wiele wspólnego ze złymi mocami, a protagonista musi samotnie odnaleźć wyjście z fortecy, rozprawiając się przy okazji z zastępami zróżnicowanych przeciwników. Pod względem mechaniki gra nie odbiega znacząco od wcześniejszych produkcji z serii Castlevania, łącząc cechy zręcznościowego slashera z elementami RPG. Podczas zabawy, nasz bohater korzystać może z różnych rodzajów broni, ataków oraz czarów, zdobywanych sukcesywnie w miarę postępów rozgrywki. Napotykani wrogowie znacząco różnią się zaś od siebie, wymagając stosowania zróżnicowanych taktyk walki.

GBA

Castlevania: Harmony of Dissonance
Castlevania: Harmony of Dissonance

Zręcznościowe 7 września 2002

Porwano naszą przyjaciółkę! Czym prędzej chwytaj za bat, szlifuj podskoki i pędź do Zamku, gdzie czai się... ON. Ale najpierw musisz wyrżnąć w pień parę setek wrogów. I może wtedy uda ci się... wygrać.

GBA

Castlevania: Circle of the Moon
Castlevania: Circle of the Moon

Akcji 10 czerwca 2001

Pierwsza odsłona kultowej serii, którą stworzono wyłącznie z myślą o posiadaczach konsoli GameBoy Advance. Wcielamy się w postać nieustraszonego pogromcy potworów, przemierzając kolejne poziomy ogromnego zamczyska.

GBA

Castlevania: Symphony of the Night
Castlevania: Symphony of the Night

Akcji 20 marca 1997

Kolejna odsłona popularnej serii o losach łowców wampirów. Castlevania: Symphony of the Night reprezentuje gatunek metroidvania i jest rozbudowaną dwuwymiarową grą akcji z licznymi elementami platformowymi i wyzwaniami zręcznościowymi.

X360PS3ANDiOSPS1

Castlevania
Castlevania

Zręcznościowe 12 kwietnia 1986

Castlevania to tradycyjna platformówka, w której będziemy mogli poprowadzić Simona ciemnymi korytarzami olbrzymiej twierdzy, zamieszkałej przez istoty z piekła rodem.

PC