Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Castlevania: Lords of Shadow 2 (PC)

Castlevania: Lords of Shadow 2

Sequel wydanego w 2010 roku hack'n'slasha Castlevania: Lords of Shadow. Dewelopingiem Castlevania: Lords of Shadow 2 ponownie zajęło się studio MercurySteam Entertainment we współpracy z firmą Konami. Gracze poznają dalsze losy Gabriela Belmonta.

Akcji | TPP | hack'and'slash | platformówki 3D | elementy logiczne | wampiry

Okładka Castlevania: Lords of Shadow 2 (PC)

wydawca: Konami

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

25lut2014

X360 PS3 PC

Castlevania: Lords of Shadow 2 to druga część współczesnej odnogi serii Castlevania, zapoczątkowanej przez studio Mercury Steam. Deweloper rozwinął w tej odsłonie swoje pomysły i poprawił wiele niedociągnięć pierwowzoru. Lords of Shadow w dalszym ciągu jest dość swobodną adaptacją marki Castlevania, kojarzącej się z dwuwymiarowymi, nieliniowymi platformówkami. W odróżnieniu od klasycznej Castlevanii, Lords of Shadow 2 jest trójwymiarową przygodową grą akcji z systemem walki przypominającym God of War czy Devil May Cry.

W Lords of Shadow 2 wcielamy się w Gabriela Belmonta, bohatera pierwszej odsłony gry. Belmont nie jest jednak człowiekiem, którego znamy – jak ujawniono w zakończeniu „jedynki”, padł on ofiarą zła, z którym walczył i przeobraził się w tytułowego „lorda ciemności”, Drakulę. Po setkach lat brutalnych rządów Gabriel traci ochotę do życia i zamyka się w katedrze. Kilka stuleci później budzi go dawny przyjaciel, Zobek, który prosi o pomoc w walce z nowym wrogiem – Szatanem. Belmont zgadza się podjąć wyzwanie w zamian za uwolnienie go od klątwy nieśmiertelności.

Lords of Shadow 2 stanowi rozwinięcie pomysłów z pierwszej gry i w większym stopniu przypomina starsze odsłony Castlevanii. W skórze Gabriela przemierzamy dwie równoległe rzeczywistości: futurystyczne, mroczne miasto oraz średniowieczny, gotycki zamek. W obu wymiarach walczymy z potworami, zdobywamy przedmioty, rozwiązujemy łamigłówki i poznajemy wątki fabularne. Tym razem autorzy zbudowali bardziej otwarty świat, zawierający więcej sekretów. Gra nie składa się więc tylko z liniowych lokacji, ale też miejsc, do których warto wrócić po zdobyciu dodatkowych mocy. Ciekawym dodatkiem jest wykorzystanie rozmaitych właściwości Drakuli. Belmont może na przykład zamieniać się w szczura, by omijać zamknięte drzwi lub przejmować kontrolę nad innymi postaciami.

Głównym elementem Lords of Shadow 2 pozostaje system walki, który teraz wymaga jeszcze więcej finezji oraz taktyki. Drakula dysponuje dwoma specjalnymi rodzajami oręża: mieczem i pazurami. Każdy z nich posiada inne właściwości – przykładowo miecz potrafi zamrażać, a pazury przebijać obronę przeciwnika. System spaja mechanika nabijania wskaźnika mocy, który gwarantuje pewne dodatki – żeby móc z nich skorzystać, musimy bezbłędnie wyprowadzać ciosy. Urozmaicenie gwarantują też relikwie, dzięki którym można zyskać nielimitowaną energię, spowolnić upływ czasu, itd.

Pierwszy Lords of Shadow zachwycił graczy wykonaniem, klimatem i projektem postaci oraz lokacji. „Dwójka” kontynuuje tę tradycję, bo ponownie rzuca gracza do skomplikowanego uniwersum, pełnego wyrazistych bohaterów i łotrów. Istotną nowością z technicznego punktu widzenia jest to, że autorzy zrezygnowali z klasycznych poziomów czy rozdziałów na rzecz jednego, dużego świata. To oznacza, że podczas zabawy bardzo rzadko oglądamy ekrany doczytywania. Otrzymujemy też pełną kontrolę nad kamerą – „jedynka” przypominała w tym względzie serię God of War.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 857 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 623 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do Castlevania: Lords of Shadow 2

Klasyfikacja PEGI Castlevania: Lords of Shadow 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Castlevania: Lords of Shadow 2

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core i5 2.5 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (Geforce GTX 660 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7
Recenzja gry Castlevania: Lords of Shadow 2 - zmarnowany potencjał
Recenzja gry Castlevania: Lords of Shadow 2 - zmarnowany potencjał

Recenzja 25 lutego 2014, 09:43

Pisząc o otwartym świecie nie mam na myśli czegoś w rodzaju sandboksa. Ten występujący w Castlevanii jest ściśle limitowany i ciasny, a jego pełna eksploracja wiąże się z uciążliwym backtrackingiem. Nie ma to większego znaczenia w przypadku zwiedzania zamku Drakuli. Jego projekt, występujące w nim detale i klimat nie ustępują temu, co zdążyliśmy już poznać i polubić. Niestety dużą część czasu spędzamy w fabrycznych halach, wąskich korytarzach i pustych alejkach metropolii, koszmarnie nijakich, powtarzalnych do bólu i wypełnionych identycznymi niebieskimi beczkami i drewnianymi paletami. To wszystko, co proponują autorzy, spokojnie udźwignęłaby PlayStation 2 i jeszcze trochę miejsca w pamięci by jej zostało. Etapy „współczesne” w większości są zupełnie wyzute z klimatu, pozbawione jakiegokolwiek charakteru, napisane na kolanie i rozpaczliwie nudne. Z kilkoma wyjątkami, ale te zdają się tylko potwierdzać regułę, że i w zakalcu da się znaleźć kilka rodzynek.

X360
PS3
PC