Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Tom Clancy's Ghost Recon - seria gier

Sygnowany nazwiskiem popularnego amerykańskiego pisarza cykl taktycznych strzelanek w militarnej konwencji. Seria została wykreowana przez studio Red Storm Entertaiment (obecnie Ubisoft Red Storm), które do dzisiaj sprawuje pieczę nad jej rozwojem. Prawa do marki znajdują się natomiast w posiadaniu koncernu Ubisoft.

Fabuła gier z cyklu Ghost Recon nie opiera się na żadnej z książek firmowanych nazwiskiem Toma Clancy’ego. W trakcie zabawy gracze wcielają się w członków fikcyjnej jednostki specjalnej, czyli tytułowych „Duchów” wchodzących w skład Kompanii Delta 1 Batalionu 5 Grupy Sił Specjalnych amerykańskiej armii. Formacja zajmuje się wykonywaniem ściśle tajnych operacji, najczęściej głęboko za linią wroga. W większości produkcji spod tego szyldu uzupełnienie kampanii fabularnej stanowi rozbudowany tryb multiplayer.

Pierwsza odsłona cyklu, czyli Tom Clancy's Ghost Recon, ukazała się w 2001 roku na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox, PlayStation 2 i Nintendo GameCube. Gra spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród krytyków i została uznana za jedno z wydarzeń roku. Zachęceni sukcesem deweloperzy z Red Storm Entertainment przygotowali trzy dodatki do swego dzieła: Desert Siege (2002), Island Thunder (2002) oraz Jungle Storm (2004). Równocześnie rozpoczęto prace nad kontynuacją – Tom Clancy's Ghost Recon 2. Ukazała się ona w 2004 roku wyłącznie na konsolach szóstej generacji, przy czym rok później posiadacze Xboksa jako jedyni otrzymali rozszerzenie – Summit Strike. Twórcy nie zwalniali tempa, o czym świadczą rychłe premiery dwóch kolejnych gier z cyklu – Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter i Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter 2; w latach 2006 i 2007 trafiły one na konsole i komputery osobiste oraz potwierdziły dobrą reputację marki. Na następną część serii graczom przyszło jednak poczekać aż do 2012 roku, kiedy to na sklepowe półki zawitała gra Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier. Po pięciu latach do sprzedaży trafił natomiast Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands, z kolei jego bezpośrednia kontynuacja, czyli Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, pojawiła się w 2019 roku.

Serię uzupełnia szereg pobocznych odsłon, jak chociażby Tom Clancy's Ghost Recon Predator (która w 2010 roku została wydana na handhelda PlayStation Portable), przygotowany z myślą o konsoli Nintendo Wii Tom Clancy’s Ghost Recon z 2010 roku, wydana w 2011 roku na Nintendo 3DS strategia zatytułowana Tom Clancy’s Ghost Recon: Shadow Wars bądź Tom Clancy's Ghost Recon: Phantoms, czyli multiplayerowa strzelanka udostępniona pecetowym graczom w roku 2014.

W większości gier z serii Tom Clancy's Ghost Recon akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. W trakcie zabawy musimy wykazać się nie tylko refleksem i celnym okiem, ale też umiejętnościami planowania działań oraz dowodzenia niewielkimi oddziałami żołnierzy. Choć do 2017 roku w produkcjach spod tego szyldu obowiązywał podział na misje, gra Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands wprowadziła do serii otwarty świat, po którym można swobodnie się poruszać na piechotę lub za sterami różnorodnych pojazdów oraz maszyn. W Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint rozgrywkę próbowano natomiast urozmaicić elementami zapożyczonymi z gier RPG i tak zwanych looter shooterów. Komercyjna i artystyczna klęska tego tytułu zmusiła jednak sprawującą firmę Ubisoft do zrewidowania planów dotyczących obranego kierunku rozwoju marki.

Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint
Tom Clancy's Ghost Recon: Breakpoint

Akcji 4 października 2019

Siódma główna część serii Ghost Recon od firmy Ubisoft. Breakpoint to sandboksowy TPS stworzony w oparciu o rozwiązania z Ghost Recon: Wildlands, ale wyposażony w garść zmian, np. brak towarzyszy sterowanych przez SI, system ran i kontuzji czy wybór kwestii w dialogach. Tytuł pozwala przy tym na zabawę w pojedynkę lub w ramach multiplayera (co-op i PvP).

PCPS4XONE

Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands
Tom Clancy's Ghost Recon: Wildlands

Akcji 7 marca 2017

Kolejna odsłona zapoczątkowanej w 2001 roku serii gier akcji, opowiadającej o poczynaniach legendarnego amerykańskiego oddziału specjalnego, znanego z książek Toma Clancy’ego. Grę opracował paryski oddział koncernu Ubisoft, odpowiedzialny m.in. za poprzednią pełnoprawną część cyklu Future Soldier. Akcję gry osadzono na terenach Boliwii, gdzie niebezpieczny kartel narkotykowy za przyzwoleniem skorumpowanego rządu szerzy strach, przemoc i bezprawie. Do akcji wysłany zostaje elitarny oddział Ghost Recon z zadaniem eliminacji kluczowych członków przestępczej organizacji. Wildlands to przełomowa odsłona cyklu, po raz pierwszy w historii przenosząca graczy w ogromny, otwarty świat, po którym możemy swobodnie poruszać się na piechotę, jak również za pomocą szeregu pojazdów lądowych, powietrznych oraz wodnych - na wzór takich serii jak Far Cry czy Just Cause. Rozgrywkę zaprojektowano z myślą zarówno o zabawie samodzielnej, jak i w trybie kooperacji, w którym może wziąć udział maksymalnie 4 graczy.

PCPS4XONE

Tom Clancy's Ghost Recon Phantoms
Tom Clancy's Ghost Recon Phantoms

Akcji 10 kwietnia 2014

Firmowana nazwiskiem popularnego pisarza powieści sensacyjnych wieloosobowa gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Tom Clancy's Ghost Recon Online jest kolejną produkcją koncernu Ubisoft dystrybuowaną na zasadzie free-to-play (za darmo) z opcją mikropłatności za niektóre przedmioty i udogodnienia. Akcja gry toczy się w niedalekiej przyszłości. Gracze wcielają się w role żołnierzy, którzy wyposażeni w futurystyczne uzbrojenie biorą udział w globalnym konflikcie pomiędzy supermocarstwami. Areną zmagań są rozmaite zakątki globu, a w potyczkach jednocześnie może brać udział maksymalnie 16 osób. Jak przystało na sieciową strzelaninę nacisk położony został na emocjonujące sekwencje strzeleckie oraz umiejętność wykorzystania unikalnych umiejętności poszczególnych członków drużyny.

PC

Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier
Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier

Akcji 22 maja 2012

Piąta pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii taktycznych strzelanin TPP, sygnowanych nazwiskiem legendarnego pisarza Toma Clancy’ego. W produkcji opracowanej przez wewnętrzne studio koncernu Ubisoft wcielamy się ponownie w żołnierza elitarnego oddziału specjalnego, który wraz ze swoją drużyną wykonuje szereg niebezpiecznych misji m.in. w Zambii czy Dagestanie. Zgodnie z tytułem gra skupia się na najnowszych osiągnięciach techniki wojskowej, pozwalając sprawdzić w praktyce wiele prototypowych broni, a także specjalny kamuflaż, dzięki któremu pozostająca w bezruchu postać może na chwilę stać się niewidzialna. Podobnie jak poprzednie odsłony serii, Future Soldier stawia przede wszystkim na aspekt taktyczny oraz konieczność koordynacji działań w grupie. Kampanię single player uzupełnia tradycyjnie rozbudowany tryb wieloosobowy. Dla miłośników broni przygotowano także specjalny system, pozwalający na rozkładanie i składanie karabinów oraz pistoletów z kilkudziesięciu różnych komponentów.

PCX360PS3

Tom Clancy’s Ghost Recon Commander
Tom Clancy’s Ghost Recon Commander

Strategiczne 21 maja 2012

Rozgrywana w systemie turowym facebookowa gra taktyczna należąca do słynnego cyklu stworzonego przez Toma Clancy’ego. Dowodzimy niewielkim oddziałem żołnierzy wysyłanych do realizacji najbardziej niebezpiecznych misji. Całość oparto na modelu darmowym z mikropłatnościami.

WWW

Tom Clancy's Ghost Recon: Shadow Wars
Tom Clancy's Ghost Recon: Shadow Wars

Strategiczne 25 marca 2011

Tom Clancy;s Ghos Recon: Shadow Wars to sygnowana nazwiskiem znanego pisarza strategia turowa wyprodukowana przez koncern Ubisoft. Gracz wciela się w rolę dowódcy oddziału antyterrorystycznego wysyłanego z niebezpiecznymi misjami w różne zakątki globu. Tytuł wykorzystuje możliwości techniczne innowacyjnej platformy, w tym trójwymiarowy wyświetlacz i dotykowy ekran pomocniczy.

3DS

Tom Clancy's Ghost Recon (2010)
Tom Clancy's Ghost Recon (2010)

Akcji 16 listopada 2010

Tom Clancy's Ghost Recon (2010) to przygotowana z myślą o użytkownikach konsoli Nintendo Wii militarna strzelanina. Głównymi bohaterami gry są dwaj żołnierze tytułowego oddziału "duchów". Odcięci od reszty zespołu muszą wydostać się z pełnej przeciwników Moskwy. Twórcy przewidzieli 12 misji wymagających nie tylko celnego oka, ale także umiejętności taktycznych. Gra wyprodukowana została przez firmę Ubisoft.

Wii

Tom Clancy’s Ghost Recon Predator
Tom Clancy’s Ghost Recon Predator

Akcji 1 października 2010

Tom Clancy’s Ghost Recon Predator to przygotowana z myślą o technicznych możliwościach kieszonkowej konsoli PlayStation Portable taktyczna gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gracz przejmuje kontrolę nad tytułowym oddziałem "Duchów" i bierze udział w niebezpiecznej operacji wojskowej na Sri Lance.

PSP

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2
Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2

Akcji 6 marca 2007

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter 2 jest drugą częścią mini-serii, funkcjonującej w ramach popularnego cyklu taktycznych gier akcji, traktującego o dowodzeniu elitarnym oddziałem żołnierzy, zwanych "Duchami".

PCX360PS3PSP

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter
Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter

Akcji 7 marca 2006

Trzecia część cyklu taktycznych gier akcji, tworzonych w zespole Red Storm pod okiem popularnego pisarza powieści sensacyjnych - Toma Clancy’ego. Akcja tej produkcji ma miejsce w 2013 roku w Mexico City.

PCX360PS2XBOXGCN

Tom Clancy's Ghost Recon 2
Tom Clancy's Ghost Recon 2

Akcji 16 listopada 2004

Tom Clancy's Ghost Recon 2 to druga odsłona serii taktycznych strzelanin, sygnowanych nazwiskiem znanego, amerykańskiego pisarza. Akcja gry osadzona została w Korei Północnej, dokąd wysłany zostaje tytułowy oddział - widmo. Dowodząc żołnierzami elitarnej jednostki gracz ma za zadanie wyeliminować siły koreańskiego generała, które zagrażają stabilizacji w tej części świata.

PCPS2XBOXGCN

Tom Clancy's Ghost Recon: Jungle Storm
Tom Clancy's Ghost Recon: Jungle Storm

Akcji 12 marca 2004

Taktyczna gra akcji, w której przejmujemy dowództwo nad tytułowym oddziałem "Duchów". Do wykonania kilkanaście skomplikowanych misji, rozgrywanych w niezbyt przyjaznym środowisku.

PS2

Tom Clancy's Ghost Recon
Tom Clancy's Ghost Recon

Akcji 23 listopada 2001

Kolejna taktyczna gra akcji promowana nazwiskiem Tom’a Clancy’ego. Tym razem jej bohaterami są członkowie elitarnego oddziału żołnierzy „The Ghosts”, których można spotkać wszędzie tam gdzie toczy się konflikt zbrojny.

PCPS2XBOXGCN

Tom Clancy's Ghost Recon: Frontline
Tom Clancy's Ghost Recon: Frontline

Akcji prace wstrzymane

Multiplayerowy FPS dystrybuowany w modelu free-to-play. W Ghost Recon: Frontline trafiamy na rozległą mapę i w zależności od trybu rywalizujemy z innymi graczami o dane wywiadowcze (z którymi następnie musimy się ewakuować) lub walczymy o kontrolę nad punktami strategicznymi.

PCPS5XSXPS4XONE