Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2X360XBOXGCN
Okładka Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter (PC)

Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter

Trzecia część cyklu taktycznych gier akcji, tworzonych w zespole Red Storm pod okiem popularnego pisarza powieści sensacyjnych - Toma Clancy’ego. Akcja tej produkcji ma miejsce w 2013 roku w Mexico City.

Akcji | strzelanki

Okładka Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter (PC)

producent: Grin

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

anulowana

GCN

7mar2006

X360 XBOX

30mar2006

PS2

2maj2006

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Trzecia część cyklu taktycznych gier akcji, tworzonych w zespole Red Storm pod okiem popularnego pisarza powieści sensacyjnych - Toma Clancy’ego. Akcja tej produkcji ma miejsce w 2013 roku w Mexico City. Wówczas to, w czasie trwania szczytu z udziałem przywódców Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Kanady, meksykańscy rebelianci porywają prezydenta USA. Wcielamy się w członka oddziału „Duchów” i wyruszamy do centrum konfliktu trwającego w Mexico City, aby przywrócić tam ład i porządek oraz uratować głowę „największego z mocarstw”.

Nowa gra to oczywiście nadal realistyczny symulator walki małym oddziałem żołnierzy w terenie zurbanizowanym. Oznacza to, że nie wystarczy tu lecieć przed siebie i zabijać wrogów jednego za drugim, gdyż taka taktyka szybko kończy się śmiercią gracza i jego podkomendnych. Należy dokładnie planować akcje, wykorzystywać teren do osłony, w zależności od panującej sytuacji wydawać odpowiednie rozkazy żołnierzom, tj. atakować, wycofywać się, okrążać, zmienić pozycję etc. Autorzy gry wyposażyli ją w rozbudowany moduł sztucznej inteligencji, w związku z czym sterowane przez komputer postacie zachowują się racjonalnie - żołnierze obu stron pod ostrzałem szukają schronienia, porozumiewają się miedzy sobą itp.

Amerykańską armię w grze wyposażono w zaawansowany system bojowy (Integrated Warfighter System; w skrócie - IWS), będący połączeniem nowoczesnych typów broni z licznymi nowinkami elektronicznymi, w tym urządzeniami do komunikacji satelitarnej. Jego najważniejszą częścią jest hełm, w którego wbudowano szereg nowoczesnych, elektronicznych gadżetów. Rozgrywkę obserwujemy z widoku z trzeciej perspektywy (z nad ramienia żołnierzy), a na ekranie pojawia się czytelny, nie ograniczający pola widzenia, system HUD (część systemów zawartych w hełmie), na którym znajdujemy wartościowe informacje o polu walki (zbiór okienek usytuowanych z boków ekranu). Również za pomocą tychże okien w szybki sposób porozumiewamy się z kolegami z oddziału, wzywamy posiłki, ostrzał artyleryjski czy bombardowanie, a także podziwiamy widoki z hełmów innych wojaków i oglądamy komunikaty wideo.

Silnik Tom Clancy's Ghost Recon 3 należy do jednych z najnowocześniejszych w branży - gra zawiera szczegółowe tekstury w wysokiej rozdzielczości, wykorzystuje też zaawansowane efekty świetlne i cząsteczkowe. Ghost Recon 3 może też się poszczycić realistycznym enginem fizycznym. Warto też dodać, iż w tytule tym nie uświadczymy czegoś takiego, jak przerwy na dogrywanie się kolejnych etapów, gdyż wszystko zostało połączone w jedną, płynną całość. W czasie rozgrywki nie oglądamy również żadnych typowych animacji, gdyż wszystkie przerywniki opracowano przy wykorzystaniu engine'u.

Tom Clancy's Ghost Recon 3 możemy grać, oczywiście, także w trybie multiplayer.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1524 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,9 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter

Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 2.8 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta graficzna 256MB (Geforce 6600 lub lepsza)
 • 5 GB HDD
 • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
 • Network Adaptor
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter - recenzja gry
Tom Clancy's Ghost Recon: Advanced Warfighter - recenzja gry

Recenzja 22 maja 2006, 12:43

Same misje rozgrywają się o różnych porach dnia i nocy. Niejednokrotnie trzeba więc korzystać z noktowizorów, bądź też liczyć się z ograniczoną widocznością. Na uwagę zasługuje obecność wielu zabytków meksykańskiej stolicy, którym z całą pewnością warto jest się bliżej przyjrzeć. Pomiędzy kolejnymi misjami odwiedzamy ekran wyposażenia, na którym dobieramy odpowiednie giwery. Szkoda tylko, iż wyboru należy dokonać jeszcze przed poznaniem specyfiki kolejnego etapu gry. Po zakończeniu każdego z poziomów wyświetlane są ponadto ciekawe statystyki.

XBOX
PC
PS2
GCN
X360