Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Street Fighter - seria gier

Seria bijatyk zaliczana do ścisłego kanonu gatunku. Cykl został wykreowany przez Takashiego Nishiyamę oraz Hiroshiego Matsumoto i jest uznawany za jedną z najważniejszych marek w portfolio japońskiej firmy Capcom.

Pierwsza część serii – Street Fighter – ukazała się w 1987 roku na automatach arcade i spotkała z umiarkowanym zainteresowaniem wśród graczy. Przełomu dokonała dopiero wydana cztery lata później kontynuacja, Street Fighter II: The World Warrior, która okazała się niekwestionowanym hitem (łączne przychody ze sprzedaży pierwowzoru i portów szacowane są na 1,5 mld dolarów). W 1997 roku do sprzedaży trafiła trzecia odsłona cyklu, czyli Street Fighter III: New Generation. Na pełnoprawną czwartą część serii, Street Fightera IV, fani musieli czekać przez blisko 11 lat, bo aż do roku 2008. Piąta odsłona cyklu, czyli Street Fighter V, zadebiutowała nieco szybciej (co jednak nie znaczy że krótko po premierze poprzedniczki), bo w 2016 roku. Pełnoprawna część szósta, Street Fighter 6, trafiła do sprzedaży w 2023 roku. Na przestrzeni lat poszczególne gry spod szyldu Street Fighter doczekały się różnego rodzaju reedycji i remasterów, wydawanych jako samodzielne produkty bądź w ramach rozmaitych kompilacji. Oprócz tego do sprzedaży trafiały różnorodne spin-offy marki, z których najciekawszym jest wypuszczony w 2012 roku Street Fighter X Tekken, pozwalający graczom toczyć pojedynki z udziałem postaci znanych z serii Street Fighter oraz jej konkurencyjnego cyklu – Tekkena.

Fabuła pełni w serii Street Fighter rolę drugoplanową. Na ogół jej motywem przewodnim jest turniej, w którym rywalizują wojownicy reprezentujący różne style walki. Galeria bohaterów i bohaterek obejmuje kilkadziesiąt postaci, z których każda ma własną historię, odrębny zestaw ataków i obron, a także domową arenę pojedynków.

Walka w Street Fighterze ma stricte zręcznościowy charakter. Starcia rozgrywane są w rundach, kończących się nokautem lub wyczerpaniem limitu czasu. Postacie dysponują sporym repertuarem ciosów, kopnięć, wyskoków, uników, bloków itp. Dodatkowo każdy wojownik posiada także unikalne specjalne umiejętności i zagrania, np. ataki dystansowe. Wydany w 2016 roku Street Fighter V wprowadził pasek V-Gauge, ładowany, gdy dana postać jest atakowana. Jego napełnienie umożliwia wykonanie specjalnych ataków, kontrataków, a także uzyskanie czasowych bonusów, np. do zadawanych obrażeń.

Klasyczne odsłony cyklu odznaczają się dwuwymiarową oprawą graficzną, utrzymaną w kreskówkowym stylu. Akcja ukazana jest z boku, a walczące postaci widzimy z profilu (całą sylwetkę lub tylko głowę). W nowszych grach z serii twórcy zazwyczaj łączą ręcznie rysowane tła 2D oraz trójwymiarowe modele postaci i niektórych obiektów na planszach.

Popularność marki Street Fighter wykroczyła daleko poza gry wideo. Cykl doczekał się m.in. serii komiksów, kilku seriali i filmów anime, pełnometrażowego obrazu z udziałem aktorów oraz wyreżyserowanej przez Andrzeja Bartkowiaka kinowej produkcji – Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009).

Street Fighter 6
Street Fighter 6

Bijatyki 2 czerwca 2023

Szósta część popularnej serii zręcznościowych bijatyk od firmy Capcom. Street Fighter 6 wprowadza alternatywne systemy sterowania dla nowych graczy oraz wskaźnik Drive służący do wykonywania specjalnych ataków.

PCPS5XSXPS4

Street Fighter V: Champion Edition
Street Fighter V: Champion Edition

Bijatyki 14 lutego 2020

Nowa wersja bijatyki wydanej w 2016 roku na PC i PlayStation 4. Street Fighter V: Champion Edition zawiera niemal całą zawartość, jaka trafiła do gry od tego czasu. Za jej opracowanie odpowiada japońska firma Capcom.

PCPS4

Street Fighter: 30th Anniversary Collection
Street Fighter: 30th Anniversary Collection

Bijatyki 29 maja 2018

Zestaw dwunastu gier z serii Street Fighter, wydany z okazji jej trzydziestych urodzin. W kompilacji znalazło się miejsce również na tak zwane muzeum, w którym można nie tylko posłuchać ścieżek dźwiękowych i zapoznać się z obsadą serii, lecz także przeczytać dokumenty projektowe czy prześledzić ewolucję marki na przestrzeni lat.

PCPS4XONESwitch

Street Fighter V: Arcade Edition
Street Fighter V: Arcade Edition

Bijatyki 16 stycznia 2018

Rozbudowana wersja piątej odsłony kultowego cyklu bijatyk, nad którym pieczę sprawuje firma Capcom. Tytuł nie wprowadza zmian do mechaniki rozgrywki znanej z oryginalnego Street Fighter V – autorzy skoncentrowali się na przygotowaniu kompletnej edycji gry, w której znajdziemy dwudziestu ośmiu zawodników obdarzonych unikalnymi zdolnościami bojowymi. Oprócz tego Street Fighter V: Arcade Edition zawiera też nowe V-Triggers (specjalne premie przyznawane w zamian za energię V-Gauge, którą otrzymujemy, kiedy nasza postać jest atakowana), a także dwa dodatkowe warianty rozgrywki, czyli Arcade Mode inspirowany klasycznymi grami spod szyldu Street Fighter oraz Extra Battle, gdzie walczymy o ekskluzywne kostiumy w specjalnych wyzwaniach. Listę nowości zamyka przebudowany interfejs z nową kolorystyką i odmienionymi menusami i dodatkowe efekty wizualne towarzyszące wymianie ciosów.

PCPS4

Street Fighter IV: Champion Edition
Street Fighter IV: Champion Edition

Bijatyki 12 lipca 2017

Street Fighter IV: Champion Edition to kolejna wersja konsolowej bijatyki Street Fighter IV z 2009 roku przeznaczona na urządzenia mobilne (iOS i Android). Firma Capcom wypuściła wcześniej dwie edycje na smartfony i tablety – gry Street Fighter IV w 2010 roku i Street Fighter IV: Volt w 2011 roku. Opisywana produkcja jest ich ulepszonym wydaniem, oferującym wachlarz około trzydziestu zawodników. Usprawnieniu uległa też oprawa graficzna – modele postaci są bardziej szczegółowo wykonane, a występujące wcześniej z boków ekranu czarne pasy zostały zlikwidowane. Produkcja oferuje również sieciowy multiplayer, którego zabrakło w pierwszej mobilnej wersji SFIV. Natomiast sam system rozgrywki nie uległ większym zmianom – w dalszym ciągu jest to jedna z najbardziej rozbudowanych bijatyk dostępnych na urządzeniach mobilnych. Gracze korzystają z wirtualnych przycisków, wystukując na nich rozmaite ataki łączone w proste combosy oraz ich bardziej zaawansowane odmiany – super i ultra.

ANDiOS

Ultra Street Fighter II: The Final Challengers
Ultra Street Fighter II: The Final Challengers

Bijatyki 26 maja 2017

Zremasterowana edycja drugiej odsłony cyklu Street Fighter, której debiut odbył się w 1991 roku. Jej opracowanie wzięła na swoje barki firma Capcom oraz studio UDON Entertainment. W porównaniu z wydanym ponad 25 lat wcześniej oryginałem, tytuł doczekał się szeregu nowinek. Przede wszystkim wzbogacono plejadę dostępnych zawodników, wśród których debiutują dwie zupełnie nowe postacie – Evil Ryu oraz Violent Ken. Warto zaznaczyć, że każdy z dostępnych bohaterów posiada własną historię oraz indywidualny zestaw ciosów, ataków i kombinacji. Usprawnienia objęły również oprawę graficzną, która doczekała się tekstur w wysokiej rozdzielczości – miły dodatek stanowi możliwość przełączenia się na pixelartowy tryb retro. Niemniej, trzon gry pozostał niezmieniony. Filarem Ultra Street Fighter II: The Final Challengers jest tryb Versus, w którym możemy zmierzyć się z innym graczem bądź wziąć udział w pojedynku ze sztuczną inteligencją. Ponadto tytuł oferuje specjalny wariant rozgrywki, gdzie dwóch zawodników stawia czoła oponentowi sterowanemu przez konsolę.

Switch

Street Fighter V
Street Fighter V

Bijatyki 16 lutego 2016

Piąta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii bijatyk firmy Capcom, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku. Gra oferuje nowy, bardziej złożony i jednocześnie łatwy do nauczenia model walki, wzbogacony o trzy zupełnie nowe techniki: V-Skills, V-Reversals oraz V-Triggers, bazujące na odnawialnym pasku energii V-Gauge. Pierwotna wersja gry oferuje 16 grywalnych postaci, wśród których znaleźli się najbardziej legendarni wojownicy cyklu, jak również 4 zupełnie nowi bohaterowie. Kolejne postaci oraz cała masa dodatkowej zawartości może być nabywana za specjalną, wirtualną walutę, zdobywaną podczas gry. Street Fighter V pozwala na crossplatformową zabawę w sieci posiadaczy komputerów oraz konsol. Tytuł odznacza się wykonaną w technologii cel shadingu grafiką i pracuje na nowoczesnym silniku Unreal Engine 4, zapewniającym istotny skok jakościowy w porównaniu z poprzednimi częściami cyklu. Jednocześnie twórcom udało się zachować charakterystyczny styl graficzny serii.

PCPS4

Ultra Street Fighter IV
Ultra Street Fighter IV

Bijatyki 3 czerwca 2014

Najbardziej kompletna z dotychczasowych edycji popularnej bijatyki Street Fighter IV, która od daty swojej premiery w 2009 roku doczekała się kilku wznowień. Tym razem twórcy ze studia Capcom postanowili podtrzymać zainteresowanie swą grą, oferując m.in. 6 nowych aren oraz 5 dodatkowych wojowników, dzięki czemu ich łączna liczba wynosi teraz 44. Dodatkowo w grze znalazły się zupełnie nowe wyzwania, opracowane specjalnie dla największych miłośników serii, a także zestaw wszystkich wydanych wcześniej dodatkowych kostiumów, dostępnych dotąd w formie płatnych DLC. W odpowiedzi na sugestie graczy, nie obyło się także bez drobnych zmian w mechanice rozgrywki, sprowadzających się głównie do lepszego zbalansowania postaci. Niezmienne pozostały za to dostępne tryby zabawy oraz stworzona w technologii cel-shading grafika gry. Ultra Street Fighter dostępny jest zarówno jako produkcja w pełni samodzielna, jak i dodatek DLC, przeznaczony dla posiadaczy poprzednich edycji gry.

PCPS4X360PS3

Street Fighter X Tekken
Street Fighter X Tekken

Bijatyki 6 marca 2012

Kontynuacja słynnego cyklu bijatyk firmy Capcom, wychodząca naprzeciw konkurencyjnej serii Tekken, z którą popularny Street Fighter od lat toczy zaciekłą walkę o palmę pierwszeństwa na rynku. Twórcy obu serii postanowili znaleźć sposób na pogodzenie wspomnianych marek, zapożyczając na zasadzie wzajemności pochodzące z nich postaci wojowników. Pod względem mechaniki Street Fighter X Tekken wykorzystuje rozwiązania znane z czwartej odsłony serii, zaś główną nowość stanowią tu oczywiście bohaterowie cyklu Tekken. Ich trójwymiarowe modele i odmienne style walki w umiejętny sposób zaadaptowano do panujących w Street Fighterze realiów 2.5D, a dzięki technologii cel-shading nadano im nieco bardziej komiksowy charakter. Całość przeznaczona jest zarówno dla weteranów obu serii, jak i całkiem nowych graczy, dla których przygotowano szereg samouczków, tryb treningowy oraz specjalne misje szkoleniowe. Nie zabrakło także trybu wieloosobowego z systemem rankingowym i opcją edycji wyglądu postaci.

PCX360PS3PSV

Street Fighter III: Third Strike Online Edition
Street Fighter III: Third Strike Online Edition

Bijatyki 23 sierpnia 2011

Street Fighter III: Third Strike Online Edition stanowi odświeżoną wersję popularnej bijatyki 2D wzbogaconą m.in. o tryb rozgrywki sieciowej, nowe wyzwania oraz specjalne filtry graficzne. Gra przygotowana została przez studio Iron Galaxy, a deweloperzy starali się przede wszystkim zachować klimat oryginału, w tym chociażby nietuzinkową oprawę dźwiękową.

X360PS3

Super Street Fighter IV: Arcade Edition
Super Street Fighter IV: Arcade Edition

Bijatyki 7 czerwca 2011

Super Street Fighter IV: Arcade Edition jest rozszerzoną wersją popularnej bijatyki stworzonej przez japońską firmę Capcom. W tej edycji twórcy zdecydowali się wprowadzić czterech nowych bohaterów, a także liczne usprawnienia w mechanice pojedynków oraz rozszerzony tryb zmagań sieciowych. Zmodyfikowano również charakterystyki postaci, dzięki czemu udało się lepiej zbalansować rozgrywkę.

PCX360PS3

Super Street Fighter IV 3DS
Super Street Fighter IV 3DS

Bijatyki 26 lutego 2011

Street Fighter IV to pierwsza odsłona tworzonej przez Capcom serii, wydana na konsolę Nintendo 3DS. Produkcja jest konwersją gry znanej z konsol PlayStation 3 i Xbox 360.

3DS

Super Street Fighter IV
Super Street Fighter IV

Bijatyki 27 kwietnia 2010

Super Street Fighter IV to udoskonalona wersja bijatyki 2D wydanej w 2009 roku. Deweloperzy z firmy Capcom wzbogacili bazową grę o nowe postaci oraz wprowadzili szereg zmian w balansie rozgrywki. Wszyscy wojownicy otrzymali również po dwa nowe Combo, dzięki czemu pojedynki stały się jeszcze bardziej widowiskowe. Nieznacznie poprawiona została także oprawa wizualna gry.

X360PS3

Street Fighter IV
Street Fighter IV

Bijatyki 12 lutego 2009

Street Fighter IV to czwarta odsłona niezwykle popularnej serii bijatyk. Akcja gry osadzona została pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w drugiej i trzeciej części cyklu. Wśród 25 wojowników, w których gracz może się wcielić, znajdują się zarówno dobrze znani (Ryu, Chun-Li, Ken i inni) jak i zupełnie nowi bohaterowie. Deweloperzy z firmy Capcom postanowili też wrócić do korzeni serii i choć modele postaci oraz scenerie wykonane są w technologii 3D, akcja pokazana została w charakterystycznym dwuwymiarowym rzucie.

PCX360PS3

Super Street Fighter II Turbo HD Remix
Super Street Fighter II Turbo HD Remix

Bijatyki 25 listopada 2008

Remake klasycznej gry logiczno-zręcznościowej, łączącej w sobie elementy popularnego "Tetrisa" oraz klasycznej dwuwymiarowej bijatyki. Zajmujemy się układaniem kolorowych klocków, wyprowadzając tym samym ciosy.

X360PS3

Street Fighter II: Hyper Fighting
Street Fighter II: Hyper Fighting

Bijatyki 2 sierpnia 2006

Street Fighter II: Hyper Fighting to członek niezwykle popularnej rodziny dwuwymiarowych bijatyk, która przyszła na świat w roku 1987 na automatach zręcznościowych, a następnie zagościła na domowych komputerach i konsolach. Opisywana wersja powstała na podstawie gry Street Fighter II Turbo: Hyper Fighting, która oferowała bardziej dynamiczną rozgrywkę niż poprzednicy dzięki możliwości użycia Turbo. Nowe wcielenie klasycznej pozycji, stanowi połączenie sprawdzonej już, wysokiej grywalności oraz nowych funkcjonalności.

X360

Street Fighter Alpha Anthology
Street Fighter Alpha Anthology

Bijatyki 7 lipca 2006

Street Fighter Alpha Anthology jest specjalną kompilacją, wydaną jedenaście lat po ukazaniu się pierwszej części serii SFA, przedstawiającej wydarzenia przed rozpoczęciem akcji pamiętnej gry Street Fighter II. Mamy tu do czynienia z zestawem czterech wirtualnych bijatyk z cyklu Street Fighter Alpha, uzupełnionym o interesujący element bonusowy.

PS2

Street Fighter Alpha 3 Max
Street Fighter Alpha 3 Max

Bijatyki 7 lutego 2006

Street Fighter Alpha 3 Max należy do popularnego cyklu gier walki, obecnego na elektroniczno-rozrywkowym rynku od drugiej połowy lat osiemdziesiątych XX wieku. Omawiany produkt jest ulepszoną wersją pozycji, która pojawiła się w 1998 roku w salonach z automatami zręcznościowymi.

PSP

Street Fighter Anniversary Collection
Street Fighter Anniversary Collection

Bijatyki 31 sierpnia 2004

Street Fighter Anniversary Collection jest specjalnym zestawem, przygotowanym z okazji piętnastych urodzin jednej z najpopularniejszych serii wirtualnych bijatyk, znajdującej się pod skrzydłami dalekowschodniej korporacji Capcom. W skład omawianego pakietu wchodzą dwa zasadnicze elementy (tj. gry), uzupełniane przez ciekawy dodatek (pełnometrażowy film animowany z 1994 roku pt. Street Fighter II: The Animated Movie).

PS2XBOX

Hyper Street Fighter II: The Anniversary Edition
Hyper Street Fighter II: The Anniversary Edition

Bijatyki 28 maja 2004

Kolekcjonerska edycja jednej z najbardziej znanych dwuwymiarowych bijatyk. Gra oferuje możliwość prześledzenia rozwoju wszystkich znaczących dla serii wojowników. Oferuje również wiele ciekawych trybów zabawy.

PS2

Super Street Fighter II: Turbo Revival
Super Street Fighter II: Turbo Revival

Bijatyki 30 października 2001

Konwersja jednej z najlepiej wykonanych dwuwymiarowych bijatyk. Do dyspozycji gracza oddano kilkudziesięciu zróżnicowanych wojowników. Na uwagę zasługuje rozbudowane, lecz proste w obsłudze sterowanie.

GBA

Street Fighter EX3
Street Fighter EX3

Bijatyki 24 października 2000

Street Fighter EX3 to konsolowe mordobicie, będące kontynuacją serii stworzonej przez ekipę Arika. Gra łączy w sobie elementy bijatyk 2D i 3D, wykorzystując jednocześnie rozwiązania, zawarte m.in. w Tekken Tag Tournament.

PS2

Street Fighter EX2 Plus
Street Fighter EX2 Plus

Bijatyki 30 grudnia 1999

Kolejna odsłona serii Street Fighter EX, przenoszącej kultowy cykl bijatyk do trójwymiarowych realiów. Produkcja rozwija mechaniki poprzedniczki, oferując rozbudowany system walki, ponad dwudziestkę grywalnych postaci oraz atrakcyjną oprawę wizualną.

PS1

Street Fighter Alpha 3
Street Fighter Alpha 3

Bijatyki 4 września 1998

Trzecia część podcyklu jednej z najsłynniejszych serii bijatyk. Przejmujemy kontrolę nad jednym z kilkudziesięciu wojowników i bierzemy udział w serii dynamicznych pojedynków.

PS1GBA

Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams
Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams

Bijatyki 14 czerwca 1998

Kontynuacja słynnej serii bijatyk firmy Capcom, zrealizowana w tradycyjnym widoku 2D. Do rywalizacji staje tym razem 10 wojowników, w tym zarówno ci znani z poprzednich odsłon cyklu, jak i całkiem nowi. W grze znacznie poprawiono oprawę graficzną i wprowadzono kilka modyfikacji w modelu walki, takich jak możliwość blokowania w powietrzu i specjalne kombinacje ciosów tzw. Alpha Combos.

PCPS3PSP

Street Fighter Alpha 2
Street Fighter Alpha 2

Bijatyki 12 marca 1998

Druga odsłona sub-serii Street Fighter Alpha, stanowiącej kontynuację bestsellerowego cyklu dwuwymiarowych bijatyk firmy Capcom. W grze powraca galeria postaci, znanych z pierwszej części serii, choć pojawia się też kilka nowych. Twórcy wprowadzili także szereg modyfikacji do znanej z pierwowzoru mechaniki walki.

PCPS3PSPWiiWiiUPSV

Street Fighter Alpha
Street Fighter Alpha

Bijatyki 7 lutego 1996

Pierwsza od czasu Street Fightera II zupełnie nowa odsłona popularnego cyklu bijatyk firmy Capcom. Produkcja rozwija formułę poprzedniczki, wprowadzając szereg zmian do pojedynków jeden na jeden między mistrzami sztuk walki. Najistotniejszą jest dodanie możliwości blokowania ataków w powietrzu oraz trójstopniowego, specjalnego paska, który umożliwia wykonywanie najpotężniejszych ataków i unikalnych kontr.

PS1