Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPS1
Okładka Street Fighter Alpha (PS1)

Street Fighter Alpha PS1

Pierwsza od czasu Street Fightera II zupełnie nowa odsłona popularnego cyklu bijatyk firmy Capcom. Produkcja rozwija formułę poprzedniczki, wprowadzając szereg zmian do pojedynków jeden na jeden między mistrzami sztuk walki.

Bijatyki

Sony PlayStation 1
Okładka Street Fighter Alpha (PS1)

producent: Capcom

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

7lutego1996

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Street Fighter Alpha to wydana w 1995 roku w Japonii i rok później w reszcie świata konsolowa konwersja dostępnej wcześniej na automatach dwuwymiarowej bijatyki firmy Capcom. Wydana na platformę PS1 produkcja jest pierwszą od czasu Street Fightera II zupełnie nową odsłoną popularnego cyklu.

Fabuła

Akcja Street Fighter Alpha na PS1 osadzona jest przed wydarzeniami z drugiej odsłony serii, stąd postacie wyglądają znacznie młodziej niż w kultowej produkcji. Ponadto, umożliwiło to dodanie do obsady Charliego, który w fabule Street Fighter II uznawany jest za zmarłego. W przeciwieństwie do swoich bezpośrednich kontynuacji, Alpha 2 i Alpha 3, zaprezentowany tu wątek fabularny został uznany przez producenta za niekanoniczny, co oznacza, że nie jest on oficjalną częścią historii całego cyklu.

Mechanika

Street Fighter Alpha rozwija formułę poprzednich bijatyk firmy Capcom, skupiając się na pojedynkach jeden na jednego między mistrzami sztuk walki. Produkcja oferuje dziesięć grywalnych postaci różniących się między sobą umiejętnościami oraz atakami specjalnymi. Wśród nich znajdziemy weteranów serii, takich jak Ryu, Ken, Chun-Li i Sagat, oraz debiutantów: Birdie, Adona, Charliego i Rose. Grono dostępnych postaci zasilają też dwaj bohaterowie cyklu Final Fight, czyli Guy i Sodom. Ponadto, oprócz dziesiątki standardowo dostępnych zawodników, w grze znajduje się też trójka sekretnych wojowników.

Wydana na platformę PS1 bijatyka wprowadza liczne usprawnienia do systemu walki. Szczególnie znaczącym jest składający się z trzech poziomów pasek ataków specjalnych, który wojownicy zapełniają w trakcie walk i mogą następnie użyć do wykonywania wyjątkowo potężnych ataków bądź unikalnych kontr.

Do innych nowości zaliczyć można zdolność do blokowania ciosów w powietrzu oraz zupełnie nową metodę wykonywania sekwencji ataków, nazwaną Chain Combos. By otworzyć się na nowicjuszy, tytuł oferuje też uproszczony wariant sterowania, w którym na przykład blokowanie czy wykonywanie części ataków zostaje zautomatyzowane kosztem redukcji paska ataków specjalnych z potrójnego do pojedynczego.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Wymagania wiekowe Street Fighter Alpha

12+