Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPSPANDPS1PS3PSV
Okładka Tekken (PSP)

Tekken

Jedna z najpopularniejszych serii w swoim gatunku. W grze bierzemy udział w elitarnym turnieju o nazwie King of the Iron Fist. Jedną z kluczowych postaci jest niejaki Kazuya Mishima, który pragnie zemścić się na swoim ojcu.

Bijatyki | na 2 osoby | PSOne Classics | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka Tekken (PSP)

data premiery gry:

7lis1995

PS1

3cze2011

PS3 PSP

12kwi2012

AND

28sie2012

PSV
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tekken to opracowana przez japoński koncern Namco trójwymiarowa bijatyka, która dała początek jednej z najpopularniejszych serii gier w swoim gatunku. Tytuł powstawał pierwotnie jako demonstracja modelu teksturowania postaci 3D, jednak postanowiono rozwinąć go do rangi pełnej gry, zatrudniając deweloperów z firmy SEGA, odpowiedzialnych za konkurencyjnego Virtua Fightera. Gra ukazała się w 1994 roku na salonowych automatach, a rok później została przeniesiona na domowe konsole PlayStation.

Fabuła gry koncentruje się na postaci niejakiego Kazuyi Mishimy, którego ojciec Heihachi w młodości zrzucił z wysokiego urwiska, pragnąc przekonać się czy ten jest jego prawdziwym synem. Od śmierci uratował go diabeł, który w zamian za duszę bohatera, uczynił go potężnym i niepokonanym wojownikiem. Dwadzieścia jeden lat później Heihachi Michima – już jako szef potężnej korporacji organizuje elitarny turniej wojowników o nazwie King of the Iron Fist. Jednym z uczestników turnieju okazuje się Kazuya, którego głównym pragnieniem jest zemsta na ojcu.

W turnieju poza samym Kazuyą udział bierze jeszcze siedmiu innych wojowników, wśród których pojawiają się takie indywidua, jak wyszkolona zabójczyni Nina Williams, czy mechaniczny Ninja Yoshimitsu. Każda z postaci ma coś do udowodnienia i dysponuje własnym arsenałem ciosów, które budzić mogą postrach w pozostałych uczestnikach. Każdy bohater ma też swojego własnego bossa, z którym będzie musiał zmierzyć się w ósmej rundzie turnieju. Finałowym rywalem jest jednak każdorazowo sam Heihachi Mishima.

Postacie wojowników wykonane są w pełnym 3D, jednak walki toczą się na nieograniczonych płaskich arenach. W grze zastosowano oryginalny model sterowania, w którym za każdą z kończyn odpowiada inny przycisk. Istotną rolę odgrywają też wzorowane nieco na Killer Instinct combosy. W odróżnieniu od wersji dostępnej na automatach, wszyscy bossowie w grze po odblokowaniu stają się w pełni grywalnymi postaciami. Wątek fabularny wzbogacono zaś licznymi przerywnikami FMV.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,6 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Tekken

12+

Wymagania sprzętowe Tekken

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Android

Android

  • Wymagania sprzętowe:
  • Xperia Play
PS3
PSP
PSV
AND
PS1