Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPCPS4
Okładka Street Fighter V: Champion Edition (PC)
OkładkaStreet Fighter V: Champion Edition (PC)

Street Fighter V: Champion Edition

Nowa wersja bijatyki wydanej w 2016 roku na PC i PlayStation 4. Street Fighter V: Champion Edition zawiera niemal całą zawartość, jaka trafiła do gry od tego czasu. Za jej opracowanie odpowiada japońska firma Capcom.

Bijatyki | na 2 osoby | funkcje cross-platform | 2.5D | podzielony/wspólny ekran

Street Fighter V: Champion Edition Premiera

14lut2020

PC PS4

producent: Capcom wydawca: Capcom Strona oficjalna

Gry podobne do Street Fighter V: Champion Edition

Mortal Kombat 11

Tekken 7

The King of Fighters XV

Street Fighter V: Champion Edition to kolejne wydanie bijatyki, która pierwotnie ukazała się w 2016 roku na komputerach oraz konsoli PlayStation 4 i należy do znanego cyklu korzeniami sięgającego 1987 roku. Omawiana edycja oferuje dostęp do wszystkich postaci, plansz i usprawnień oraz większości strojów i trybów rozgrywki, które trafiły do gry od momentu premiery. Za stworzenie i wydanie tego tytułu odpowiada japońska firma Capcom.

Fabuła

Akcja Street Fightera V rozgrywa się pomiędzy czwartą a trzecią częścią cyklu (w takiej kolejności - Street Fighter III: Thrid Strike ukazywał późniejsze wydarzenia). Za głównego bohatera można uznać Charliego Nasha, choć w czasie zabawy kontrolujemy różne postacie. Wątek fabularny skupia się na konflikcie z niebezpieczną organizacją Shadaloo, której plany mogą zagrozić całemu światu.

Mechanika

Mechanika walki w Street Fighter V przypomina to, co znamy z poprzednich odsłon serii. Zabawa zaczyna się od wyboru postaci - lista dostępnych herosów jest obszerna (obejmuje wszystkich bohaterów udostępnionych w ramach kolejnych czterech sezonów) i znajdziemy na niej m.in. klasycznych wojowników pokroju Ryu i Kena, a także zupełnie nowych, takich jak Rashid czy Necalli. W ramach Champion Edition po raz pierwszy dostępni w SFV stali się również znani odpowiednio z SFIII i SFIV Gill oraz Seth.

W czasie właściwej walki swojego bohatera kontrolujemy w dwóch wymiarach, poruszając się w lewo lub prawo, a naszym zadaniem jest ściągnięcie paska życia przeciwnika do zera. Robimy to zadając zwykłe ciosy, a także wykonując niebezpieczne ataki specjalne, które są odmienne dla każdej postaci. Nie można też zapomnieć o defensywie - bloku oraz utrzymywaniu odpowiedniego dystansu.

Nowością jest mechanika V-Gauge – jest to specjalny pasek, który napełnia się, kiedy nasz bohater otrzymuje obrażenia. Kiedy zgromadzimy odpowiednią ilość energii, możemy spożytkować ją na kilka różnych sposobów. Pierwsza opcja to skorzystanie z tzw. V-Skills, czyli wyjątkowych ataków specjalnych. Drugą możliwością są V-Reversals, które otwierają przeciwnika na kontrę. Trzecia alternatywa to V-Triggers, które pochłaniają cały V-Gauge i na pewien czas wzmacniają wojownika. Warto nadmienić, że w omawianej wersji gry mamy dostęp do dwóch wariantów V-Skills oraz V-Reversals.

W grze pojawił się także tzw. Stun Gauge - kiedy zostanie napełniony, wywołuje charakterystyczny dla tej serii efekt ogłuszenia (gwiazdki nad głową) albo inne efekty uzależnione od postaci (np. Kolin potrafi zamrażać swoich wrogów). Mamy również klasyczny pasek EX Gauge, który ładuje się dzięki wyprowadzanym atakom i pozwala wykonywać najpotężniejsze ciosy specjalne.

Tryby gry

Street Fighter V posiada kilka trybów rozgrywki. Otrzymujemy kampanię fabularną, pojedyncze starcia (w ramach modułu Arcade lub mające postać wyzwań, np. czasowych). Możemy też rozgrywać turnieje i rywalizować z innymi - lokalnie lub z wykorzystaniem sieci Internet - bądź ćwiczyć swoje umiejętności w sali treningowej.

Kwestie techniczne

Street Fighter V: Champions Edition działa w oparciu o popularny silnik graficzny Unreal Engine 4. Pomimo dwuwymiarowej rozgrywki oprawa została zrealizowana w pełnych trzech wymiarach, przy czym zarówno postacie, jak i lokacje są stylizowane w taki sposób, by przypominały film animowany (to tzw. cel-shading). Całość prezentuje się naprawdę ładnie i widowiskowo - szczególnie dobre wrażenie robią ciekawe projekty postaci i animacje poszczególnych ataków specjalnych, wykorzystujące całą gamę efektów świetlnych.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / podzielony ekran / wspólny ekran   Liczba graczy: 1-8  

Ocena użytkowników: 1,8 / 10 na podstawie 59 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Street Fighter V: Champion Edition cena w dniu premiery: 123,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Street Fighter V: Champion Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Street Fighter V: Champion Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-4160 3.6 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 1.5 GB GeForce GTX 480 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon R7 370 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4