Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPCPS4
Okładka Street Fighter V (PS4)
OkładkaStreet Fighter V (PS4)

Street Fighter V

Piąta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii bijatyk firmy Capcom, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku.

Bijatyki | na 2 osoby | 2.5D | podzielony/wspólny ekran

Street Fighter V Premiera

16lut2016

PC PS4

producent: Capcom wydawca: Capcom wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Street Fighter V

Mortal Kombat 11

Tekken 7

Mortal Kombat XL

Street Fighter V to wydana m.in. na komputery osobiste piąta główna odsłona kultowego japońskiego cyklu bijatyk, zapoczątkowanego w 1987 roku. Tak jak w całej dotychczasowej historii tej serii, mamy do czynienia z dziełem japońskiej firmy Capcom. Wersja pecetowa jest jedną z zaledwie dwóch, w których ukazała się piątka – stało się tak z powodu „strategicznego partnerstwa”, jakie deweloper zawarł z Sony Computer Entertainment. Mimo stosunkowo niewielkich różnic graficznych względem poprzedniej odsłony, Street Fighter V ma wyraźnie wyższe wymagania sprzętowe – nie na tyle jednak, by miała potrzebować peceta z górnej półki.

Mechanika

Mechanizmy rozgrywki w Street Fighter V na platformie PC i PS4 nie uległy większym zmianom względem poprzednich odsłon serii. Nadal mamy do czynienia z klasyczną bijatyką, w której dwie postacie stają naprzeciw siebie, by walczyć przy użyciu szerokiej gamy mniej lub bardziej efektownych ataków. W wersji podstawowej gry znalazło się 16 zawodników, z czego czworo pojawia się po raz pierwszy w historii cyklu.

Największą zmianą w mechanice walki w Street Fighter V jest V-Gauge – specjalny pasek, który napełnia się, gdy postać jest atakowana. Gracz może robić użytek z gromadzonej w nim energii na trzy sposoby. V-Skills to wyjątkowe ataki, inne dla każdego wojownika, V-Reversals umożliwiają wyprowadzanie kontruderzeń, natomiast V-Triggers pochłaniają cały V-Gauge, oferując w zamian czasową premię (np. zwiększenie zadawanych obrażeń). Oprócz tego dodano Stun Gauge, który w momencie napełnienia – po otrzymaniu określonej liczby ciosów – powoduje czasowe oszołomienie postaci (ma on na celu skłonienie graczy do bardziej ofensywnego stylu rozgrywki).

Mimo tych nowości nie zabrakło miejsca na rozwiązania wprowadzone w poprzednich Street Fighterach, na czele z EX Gauge – paskiem ładującym się przy wyprowadzaniu ataków i pozwalającym wykonywać specjalne ruchy lub przepotężne kombosy (Critical Arts).

Tryby gry

Street Fighter V na PC i PS4 oferuje klasyczne formy rozgrywki, zarówno dla jednego, jak i wielu graczy. Mamy tu tryb fabularny, pojedyncze walki i małe turnieje, multiplayer sieciowy i na wspólnym ekranie etc. Nie brakuje również opcji treningu do uczenia się ciosów i szlifowania swoich umiejętności.

Kwestie techniczne

Koncepcja artystyczna w Street Fighter V na platformie PC i PS4 nie uległa większym zmianom względem poprzednich gier z serii – nadal mamy do czynienia z pełnym trójwymiarem, ale podanym w nieco karykaturalnej, komiksowej formie. Z tego względu trudno mówić o graficznej rewolucji względem Street Fighter IV, mimo że zastosowano nowy silnik – Unreal Engine 4.

Warto też wspomnieć, że Street Fighter V oferuje możliwość wspólnego grania użytkownikom pecetów i PlayStation 4 (funkcja cross-platform).

Ostatnia modyfikacja 12 grudnia 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran  

Ocena użytkowników: 1,8 / 10 na podstawie 1184 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 55 głosów czytelników.

Street Fighter V cena w dniu premiery: 254,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Street Fighter V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Street Fighter V Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-4160 3.6 GHz
  • 6 GB RAM
  • karta grafiki 1.5 GB GeForce GTX 480 lub lepsza
  • Windows 7 64-bit
  • Zalecane:
  • Intel Core i5-4690K 3.5 GHz
  • 8 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 960 / Radeon R7 370 lub lepsza
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4