Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikBijatykiPCPS3X360
Okładka Street Fighter IV (PC)

Street Fighter IV

Street Fighter IV to czwarta odsłona niezwykle popularnej serii bijatyk. Akcja gry osadzona została pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w drugiej i trzeciej części cyklu.

Bijatyki | na 2 osoby | 2.5D | podzielony/wspólny ekran

Okładka Street Fighter IV (PC)

producent: Capcom

wydawca: Capcom

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

12lut2009

X360 PS3

2lip2009

PC

Street Fighter IV to kolejna odsłona tworzonej przez Capcom serii, która zdefiniowała gatunek dwuwymiarowych bijatyk. Pierwsza jej odsłona ukazała się przeszło dwadzieścia lat temu - w 1987 roku, i zyskała sporą popularność. Jednak największy sukces odniosła wydana cztery lata później druga część będąca w tamtych czasach grą bardzo innowacyjną. To właśnie w Street Fighter II po raz pierwszy mieliśmy możliwość stoczenia pojedynku multiplayer - jeden na jednego.

Akcja gry osadzona została pomiędzy drugą a trzecią częścią cyklu. Do naszej dyspozycji oddanych zostało 25 postaci, do których oprócz starych znajomych, występujących w poprzednich edycjach (Ryu, Chun-Li, Ken, Guile, Blanka, E. Honda, Zangief, Dhalsim, Balrog, Vega, Sagat, M. Bison), dołączyło także aż pięciu nowych bohaterów - tajna agentka Crimson Viper wykorzystująca w walce liczne dobrodziejstwa techniki, zapaśnik lucha libre El Fuerte, francuski żołnierz Abel preferujący walki w stylu MMA, otyły rywal Kena – Rufus oraz nowy główny boss - Seth.

Jeżeli zaś chodzi o sposób prowadzenia rozgrywki, to Street Fighter IV powrócił w swych założeniach do korzeni. Tak, więc pomimo trójwymiarowych postaci i środowiska, walki jak dawniej toczone są w konwencji 2D. Twórcy zdecydowali się usunąć obecną w Street Fighter III możliwość parowania ataków przeciwników. W zamian za to wprowadzili tak zwany revenge system - podczas przyjmowania ciosów ładuje się specjalny, podzielony na dwie części pasek. Zgromadzoną w ten sposób energię możemy wykorzystać do przygotowania tzw. Ultra Combo.

Jak zwykle w tego typu grach najwięcej emocji dostarczyć mogą pojedynki z żywym przeciwnikiem, które w Street Fighter IV możemy toczyć również za pośrednictwem Internetu.

Oprawa graficzna została wykonana przy użyciu technologii cel-shading, dzięki czemu posiada typowy dla serii, komiksowy charakter. Modele postaci i areny wyraźnie wzorowane były na tych znanych z pierwszych części Ulicznego Wojownika.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 2993 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,7 / 10 na podstawie 618 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Street Fighter IV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Street Fighter IV

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows Vista
Street Fighter IV - recenzja gry
Street Fighter IV - recenzja gry

Recenzja 16 lipca 2009, 13:55

Grafice w stosunku do wersji konsolowej nic nie ubyło. Na rekomendowanej przez producenta konfiguracji sprzętowej animacja śmiga w stałych 60 klatkach na sekundę. Nie ma też żadnego problemu z ustawieniem wyższej rozdzielczości ekranowej niż konsolowe 720p. Dodatkowo możemy uaktywnić jeden z trzech specjalnych filtrów niedostępnych na PS3 i X360, nadających oprawie wizualnej np. efekt malunku akwarelowego. To jednak tylko taki bajer – dla mnie zupełnie zbędny, gdyż standardowy wygląd grafiki uważam za najlepszy.

X360
PS3
PC