Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Kirby - seria gier

Seria platformówek z różowym, baloniastym bohaterem w roli tytułowej. Cykl stworzony został przez japońskie studio HAL Laboratory, które rozwija go we współpracy z koncernem Nintendo.

Ojcem serii Kirby jest Masahiro Sakurai. Pierwsza gra z cyklu - Kirby's Dream Land ukazała się w 1992. Przygody sympatycznego stworka przypadły do gustu użytkownikom konsoli Nintendo Game Boy. Zachęciło to twórców do rozwinięcia pomysłu, co w kolejnym roku zaowocowało dwiema grami: Kirby's Adventure i Kirby's Pinball Land. Na przestrzeni 20 lat cykl seria doczekała się przeszło 20 odsłon (włącznie ze spin-offami) na różnych platformach sprzętowych produkowanych przez koncern Nintendo.

Akcja gier z cyklu Kirby toczy się w fantastycznym uniwersum Pop Star. Główny bohater to różowy stworek, który z wyglądu przypomina elastyczny balon z rumianymi policzkami oraz czerwonymi butami. Fabuła w większości gier koncentruje się na zmaganiach Kirby'ego z samozwańczym władcą Krainy Snów – Królem Dededem. Jego sprzymierzeńcem lub wrogiem może być zagadkowy Meta Knight.

Gry zaliczane do głównego nurtu serii to side-scrollowane platformówki, które wyłamują się jednak z klasycznego schematu. Nietypowe umiejętności Kirby'ego pozwalają mu bowiem „napompować się” i przelatywać nad przeszkodami, wciągać przeciwników i przejmować ich moce, a także rozciągać (spłaszczać) swój kształt.

Cykl Kirby wyróżnia się prostotą mechaniki rozgrywki i systemu sterowania. Oprawa wizualna, utrzymana zwykle w intensywnej kolorystyce oraz sympatyczni bohaterowie, to wyraźny ukłon deweloperów w stronę młodszej części graczy. Zabawie najczęściej towarzyszy wpadający w ucho podkład muzyczny.

Według wyliczeń koncernu Nintendo, do września 2012 roku łączna sprzedaż gier z serii Kirby przekroczyła 33 miliony egzemplarzy. O popularności marki świadczą również adaptacje w formie telewizyjnego serialu anime Kirby: Right Back at Ya! oraz komiksów manga. Sporadycznie postać głównego bohatera pojawia się także w mash-upach jak Super Smash Bros. Brawl czy Mario & Luigi: Superstar Saga.

Kirby's Return to Dream Land Deluxe
Kirby's Return to Dream Land Deluxe

Zręcznościowe 24 lutego 2023

Zremasterowana i wzbogacona o nową zawartość wersja platformówki z 2011 roku. W Kirby’s Return to Dream Land Deluxe wcielamy się w Kirby’ego, który wraz ze swoimi przyjaciółmi przemierza planetę Popstar w poszukiwaniu części z rozbitego statku kosmicznego.

Switch

Kirby's Dream Buffet
Kirby's Dream Buffet

Zręcznościowe 17 sierpnia 2022

Imprezowa gra towarzyska oraz spin-off popularnej serii platformówek. W Kirby's Dream Buffet od dwóch do czterech graczy ma za zadanie pokonywać tory przeszkód i zbierać napotykane po drodze jedzenie w przygotowaniu do konfrontacji ze współgrającymi.

Switch

Kirby and the Forgotten Land
Kirby and the Forgotten Land

Zręcznościowe 25 marca 2022

Platformówka 3D z tytułowym puchatym bohaterem w roli głównej. W Kirby and the Forgotten Land trafiamy do krainy pełnej ruin po dawnej cywilizacji oraz stawiamy czoła zamieszkującym ją, wrogo nastawionym istotom, po drodze skacząc po platformach i omijając liczne pułapki.

Switch

Super Kirby Clash
Super Kirby Clash

Akcji 4 września 2019

Gra akcji z elementami RPG, opracowana z myślą o kooperacyjnej zabawie. W Super Kirby Clash maksymalnie czwórka graczy stawia czoła potężnym bossom, w miarę postępów zdobywając surowce potrzebne do wytwarzania i ulepszania wyposażenia oraz awansując na kolejne poziomy.

Switch

Kirby's Extra Epic Yarn
Kirby's Extra Epic Yarn

Zręcznościowe 8 marca 2019

Specjalna wersja gry Kirby’s Epic Yarn, czyli przyjemnej dla oka platformówki, w której wcielamy się w tytułowego bohatera będącego uroczą wełnianą kulką. W porównaniu z oryginałem tytuł rozbudowano o dodatkowy tryb rozgrywki, rozmaite minigry oraz niedostępne wcześniej zdolności głównego bohatera.

3DS

Kirby Star Allies
Kirby Star Allies

Akcji 16 marca 2018

Powstała z myślą o konsolach Nintendo Switch kolejna odsłona popularnego cyklu platformówek, rozwijanego m.in. przez japońskie studio HAL Laboratory. Podobnie jak to miało to miejsce w poprzednich częściach serii, w grze Kirby Star Allies wcielamy się w postać tytułowego bohatera, przemierzającego rozległe i zróżnicowane poziomy. W trakcie zabawy musi on przeskakiwać z platformy na platformę, unikać pułapek i rozmaitych niebezpieczeństw, a także walczyć z napotkanymi po drodze przeciwnikami, wśród których brylują przerośnięci, mocarni bossowie. Nowością wprowadzoną przez deweloperów jest możliwość przemiany adwersarzy w sojuszników, poprzez ciskanie we wroga sercami aż do momentu, w którym uda nam się przeciągnąć go na naszą stronę. Kontrolę nad zdobytymi w ten sposób pomagierami możemy zaś oddać nie tylko sztucznej inteligencji, ale też innym graczom. Dzięki temu, nasz protagonista może również łączyć posiadane przez siebie zdolności z mocami żywiołów, pozyskiwanymi od swoich towarzyszy.

Switch

Kirby: Battle Royale
Kirby: Battle Royale

Zręcznościowe 3 listopada 2017

Wydana w ramach 25. urodzin serii Kirby zręcznościowa produkcja z elementami bijatyki. Kirby: Battle Royale zostało stworzone przez specjalistów ze studia HAL Laboratory. W ogólnych założeniach zabawa polega na walce z innymi osobami. Tytuł wspiera bowiem multiplayer (lokalny i przez sieć), w którym czterech graczy trafia na niewielką arenę i bije się, wykorzystując moce posiadane przez różne wersje tytułowego Kirby'ego. W jednym przypadku może on rzucać lassem, w kolejnym władać lodem, korzystać z miecza itd. Choć system rozgrywki nie jest skomplikowany, to osiąganie sukcesów wymaga wprawy i poznania zdolności postaci. Gra wydana przez firmę Nintendo rozwija skrzydła w trybie wieloosobowym, ale dostępny jest także tryb solowy, przygotowujący pod przyszłe potyczki z żywym przeciwnikiem.

3DS

Kirby's Blowout Blast
Kirby's Blowout Blast

Zręcznościowe 6 lipca 2017

Rozbudowana wersja minigry Kirby 3D Rumble pochodzącej z Kirby: Planet Robobot. Zabawa polega na przemierzaniu trójwymiarowych plansz, na których musimy uporać się z szeregiem przeciwników oraz zebrać monety w jak najkrótszym czasie. Kirby’s Blowout Blast opiera się na tych samych zasadach, ale poziomy zostały odpowiednio rozbudowane, a także pojawili się nowi przeciwnicy, w tym silniejsi bossowie. Główny bohater, różowy stworek Kirby, potrafi połykać przeciwników, a następnie wypluwać ich w kierunku innych wrogów. Z racji, że w Kirby’s Blowout Blast dużą rolę odgrywa czas, podczas starć liczy się dobry refleks. Szczególnie premiowane jest trafienie kilku przeciwników jednym strzałem oraz likwidowanie ich w serii bez pudła. Na każdym z ponad 25 poziomów możemy zdobyć jedno z trzech odznaczeń – brązowe, srebrne i złote. Kirby’s Blowout Blast zachęca więc do wielokrotnego podchodzenia do zabawy i poprawiania wyników.

3DS

Team Kirby Clash Deluxe
Team Kirby Clash Deluxe

Zręcznościowe 12 kwietnia 2017

Multiplayerowa gra akcji, opracowana przez firmę Nintendo i dystrybuowana w modelu free-to-play. Jak sugeruje tytuł, gracze wcielają się Kirbych i biorą udział w drużynowych starciach z bossami zagrażającymi Dream Kingdom. W potyczce może brać udział maksymalnie czterech graczy, a kluczem do sukcesu jest współpraca i umiejętne wykorzystanie mocnych stron poszczególnych stworków. Do naszej dyspozycji oddano cztery rodzaje tych pociesznych istot (Sword Hero, Hammer Lord, Doctor Healmore i Beam Mage), jakie zróżnicowano pod kątem zdolności – podczas gdy jedna dysponuje dużą siłą, inna leczy rannych towarzyszy. W zamian za odnoszone sukcesy gracze otrzymują doświadczenie wpływające na statystyki. Ponadto, kolekcjonowane w toku zabawy materiały pozwalają na wytwarzanie nowego wyposażenia. W Team Kirby Clash Deluxe znalazło się miejsce na mikropłatności – by wziąć udział w kolejnych potyczkach, musimy posiadać odpowiednią liczbę punktów Vigor, które odnawiają się automatycznie; można je również zdobyć w zamian za Gem Apples, czyli wirtualną walutę kupowaną za prawdziwe pieniądze. Gotówka przydaje się również między innymi w przypadku chęci kontynuacji batalii po przegranej. Niemniej, Gem Apples możemy zdobyć także w trakcie zabawy, wykonując misje typu Heroic oraz odwiedzając drzewo Bandana Waddle Dee's.

3DS

Kirby: Planet Robobot
Kirby: Planet Robobot

Akcji 28 kwietnia 2016

Kolejna odsłona serii gier platformowych tworzonych z myślą o konsoli przenośnej Nintendo 3DS. W Kirby: Planet Robobot tytułowy bohater - różowy stworek o imieniu Kirby - musi przywrócić dawny ład w Dream Land, gdyż kraina została zaatakowana przez mechaniczne istoty; oczywiście postawi to przed nami wiele rozmaitych wyzwań. Mechanika rozgrywki jest podobna do tego, co znają fani poprzednich odsłon. Gracz przemierza platformowe poziomy, odrywa sekrety i walczy z przeciwnikami. Kirby potrafi połykać wrogów i w ten sposób pozyskać ich zdolności specjalne. Najważniejszą nowością są mechaniczne zbroje – dzięki nim możemy z łatwością pokonywać przeszkody, które normalnie byłyby nie do przebycia. Kirby: Planet Robobot oferuje kampanię dla jednego gracza oraz kooperacyjny tryb Kirby Clash, w którym wraz z trzema znajomymi walczymy z potężnymi bossami. Jeśli chodzi o stronę techniczną, produkcja jest kolorową platformówką 2,5D, z możliwością wchodzenia w głąb planszy.

3DS

Kirby and the Rainbow Paintbrush
Kirby and the Rainbow Paintbrush

Zręcznościowe 22 stycznia 2015

Dwuwymiarowa platformówka z Kirbym – jednym z najsłynniejszych bohaterów firmy Nintendo – w roli głównej. Tytuł, będący duchowym spadkobiercą Kirby: Power Paintbrush z konsoli DS, powstał specjalnie z myślą o Wii U. Produkcja robi użytek z kontrolera GamePad, w tym z zamontowanego w nim ekranu dotykowego. Za jego pomocą gracz rysuje w glinianym świecie gry tęczowe platformy, dzięki którym Kirby przemieszcza się, a także unika przeszkód i przeciwników. Standardowe etapy przeplatane są specjalnymi poziomami, na których różowy bohater transformuje się w różne maszyny i pojazdy, np. łódź podwodną lub czołg. Rozgrywka przybiera wtedy nieco bardziej tradycyjną dla platformówek postać, a przejawem tego są choćby pojedynki z bossami, stojącymi zwykle na straży poszczególnych rozdziałów opowieści. Tytuł może się też pochwalić ładną, niezwykle kolorową grafiką.

WiiU

Kirby: Triple Deluxe
Kirby: Triple Deluxe

Zręcznościowe 11 stycznia 2014

Kirby: Triple Deluxe to pierwsza odsłona popularnej w Japonii serii Kirby, jaka została wydana na konsolę Nintendo 3DS. Ponownie mamy do czynienia z kolorową side-scrollowaną platformówką, której głównym bohaterem jest różowa kulka posiadająca zdolność pochłaniania różnych obiektów i wypluwania ich z wielką mocą. W stosunku do poprzednich odsłon Triple Deluxe zostało wzbogacone o nowe moce dla głównej postaci oraz rywalizacyjny tryb rozgrywki wieloosobowej dla czterech osób.

3DS

Kirby's Dream Collection
Kirby's Dream Collection

Zręcznościowe 19 lipca 2012

Kirby's Dream Collection to pakiet klasycznych gier zręcznościowych, wydany z okazji 20-lecia marki. Gracze mają okazję przypomnieć sobie przygody sympatycznego bohatera przedstawione w trylogii Kirby's Dream Land, Kirby's Adventure, Kirby Super Star oraz Kirby 64. Twórcy kompilacji zadbali o także o niespodzianki w postaci dodatkowych poziomów czy interaktywnego kalendarza.

Wii

Kirby: Mass Attack
Kirby: Mass Attack

Zręcznościowe 4 sierpnia 2011

Przygodowa gra platformowa adresowana do młodszej części graczy. Tytułowy Kirby zostaje rozerwany na dziesięć samodzielnych części przez złego czarnoksiężnika. Zaczynamy kontrolując tylko jedną z nich, ale z czasem dołączają do niej kolejne. Pokonywanie przeszkód i rozwiązywanie łamigłówek wymaga wykorzystania wszystkich znajdujących się pod naszą komendą stworków.

NDS

Kirby's Epic Yarn
Kirby's Epic Yarn

Zręcznościowe 17 października 2010

Popularna maskotka Nintendo powraca do platformówkowych korzeni cyklu, choć jednocześnie oferuje ciekawą innowację. Kirby potrafi bowiem zmieniać kształty i przeobrażać się np. w łódź podwodną, robota bojowego czy sportowy samochód. Autorzy przygotowali kampanię dla pojedynczego gracza oraz tryb kooperacyjny dla dwóch osób.

Wii

Kirby Super Star Ultra
Kirby Super Star Ultra

Zręcznościowe 22 września 2008

Kolejna część przygód sympatycznego Kirby'ego. Jak zwykle mamy tu do czynienia z połączeniem elementów przygodowych z dynamiczną akcją i wielobarwnym światem.

NDS

Kirby 64: The Crystal Shards
Kirby 64: The Crystal Shards

Zręcznościowe 25 lutego 2008

Reedycja trójwymiarowej platformówki, która pierwotnie ukazała się na Nintendo 64. Wcielamy się w postać tytułowego duszka, wyruszając na poszukiwania fragmentów rozbitego kryształu.

Wii

Kirby Mouse Attack
Kirby Mouse Attack

Zręcznościowe 4 grudnia 2006

Kirby Squeak Squad to dwuwymiarowa zręcznościówka, traktująca o przygodach różowego bohatera o okrągłych kształtach. W odróżnieniu od swej poprzedniczki - Canvas Curse, kolejna odsłona dzieła Nintendo stawia w głównej mierze na elementy platformowe, wracając tym samym do korzeni serii.

NDS

Kirby: Power Paintbrush
Kirby: Power Paintbrush

Zręcznościowe 13 czerwca 2005

Historia Kirby’ego rozpoczęła się, gdy spotkał na swojej drodze pewna czarodziejkę, która była odpowiedzialna za zmienienie całego świata w jeden wielki obraz. Ta następnie przetransformowała naszego głównego bohatera w kulkę, a ten postanowił wyruszyć w podróż, by przywrócić dawny porządek na świecie i powrócić do swojej pierwotnej postaci.

NDS

Kirby & the Amazing Mirror
Kirby & the Amazing Mirror

Zręcznościowe 2 lipca 2004

Dwuwymiarowa platformówka z tytułową maskotką Nintendo w roli głównej. Nasz bohater zostaje poćwiartowany na cztery równe części i zanim kolejny raz pokona zło będzie musiał połączyć się ponownie w całość. Gra kładzie nacisk na tryb multiplayer dla maksymalnie czterech osób, choć umożliwia też samotną zabawę.

GBA

Kirby Air Ride
Kirby Air Ride

Wyścigi 13 października 2003

Pierwowzór tej gry ukazał się jeszcze na konsoli N64. Teraz w odświeżonej wersji wcielamy się w sympatycznego duszka Kirby’ego i ścigamy się przy użyciu rozmaitych wahadłowców na różnych, kolorowych trasach.

GCN