Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria ArmA - seria gier

Seria taktycznych strzelanek TPP/FPP, z wyraźnie zarysowanymi elementami symulacyjnymi. Marka rozwijana jest przez czeskie studio Bohemia Interactive.

Pierwsza gra z cyklu – ArmA: Armed Assault – ukazała się w 2006 roku jako „duchowy następca” bestsellerowego Operation Flashpoint: Cold War Crisis. Tytuł został ciepło przyjęty przez miłośników gatunku, którzy chwalili mechanikę, wiarygodną fabułę oraz oprawę graficzną. Jego sukces udało się powtórzyć trzy lata później, wraz z wydaniem drugiej części serii – ArmA II, napędzanej przez trzecią generację silnika Real Virtuality. W 2011 roku cykl otrzymał pierwszy spin-off, czyli grę Arma: Cold War Assault, będący odświeżoną wersją wspomnianej już gry Operation Flashpoint: Cold War Crisis. Dwa lata później w jego ślady poszedł inny poboczny projekt, czyli strategia turowa pod tytułem Arma Tactics, przygotowana przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych. Niemniej, w 2013 roku światło dzienne ujrzała również pełnoprawna trzecia część serii, czyli Arma III, której akcję osadzono w niedalekiej przyszłości, a sam tytuł działał w oparciu o czwartą generację silnika Real Virtuality. Po trzech latach marka powróciła na urządzenia mobilne za sprawą gry Arma Mobile Ops; tym razem autorzy oddali nam do dyspozycji RTS-a w stylu przebojowego Clash of Clans. W 2023 roku światło dzienne ujrzał jeszcze jeden spin-off, czyli Arma Reforger. Ten ostatni był swoistym testem zupełnie nowej, autorskiej technologii – Enfusion – która miała napędzać również pełnoprawną, czwartą część serii.

W grach spod szyldu Arma gracze wcielają się w żołnierzy i biorą udział w fikcyjnych operacjach militarnych, rozgrywanych na rozległych mapach o otwartej strukturze. W trakcie zabawy do ich dyspozycji zostaje oddany różnorodny sprzęt wojskowy, na czele z różnego rodzaju uzbrojeniem oraz pojazdami. Rozgrywka odznacza się dużą swobodą działań oraz naciskiem na realizm. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów, w grach z serii Arma dynamiczna akcja ustępuje miejsca aspektom symulacyjnym, co wymusza na graczach także bardziej taktyczne podejście do zabawy, a zwłaszcza umiejętne planowanie i koordynowanie działań. Oprócz trybów dla pojedynczego gracza, flagowe dzieła studia Bohemia Interactive oferują rozbudowane moduły multiplayer, oparte zarówno na współpracy, jak i rywalizacji.

Mocną stroną całego cyklu jest wsparcie dla modów, które można tworzyć przy pomocy znakomitych narzędzi. Te ostatnie są na tyle rozbudowane, że w oparciu o nie przygotowywane są niejako osobne gry; najlepszym tego przykładem jest DayZ, które choć z czasem stało się osobną pozycją, rozpoczęło żywot jako mod do gry ArmA II.

Arma 4
Arma 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Arma 4 to czwarta pełnoprawna odsłona cyklu strzelanek od Bohemia Interactive. Tytuł wykorzystuje zupełnie nowy silnik graficzny.

PC

Arma Reforger
Arma Reforger

Akcji 16 listopada 2023

Poboczna odsłona cyklu sieciowych strzelanek pod tytułem Arma, będąca niejako testem nowego silnika graficznego, stworzonego z myślą o pełnoprawnej, czwartej części serii. W Arma Reforger trafiamy na dwie duże wyspy i bierzemy udział w realistycznych potyczkach.

PCPS5XSX

Arma Mobile Ops
Arma Mobile Ops

Strategiczne 28 czerwca 2016

Mobilna odsłona popularnej serii militarnych symulatorów Arma, która, dla odmiany, jest strategią bitewną w stylu Clash of Clans. Grę opracował zespół wydzielony ze studia Bohemia Interactive. Arma Mobile Ops rozgrywa się w czasach współczesnych i przedstawia konflikt zbrojny z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki. W trakcie rozgrywki zajmujemy się rozbudową bazy, gromadzeniem surowców i prowadzeniem badań nad nowymi technologiami. Rzecz jasna, musimy też zabezpieczyć swoją bazę, budując mury, wieżyczki strażnicze, bunkry i inne umocnienia. Jednocześnie rekrutujemy też armię, dzięki której przeprowadzimy inwazję na bazy innych graczy bądź komputerowych przeciwników. Walka jest w dużym stopniu zautomatyzowana, ale przed rozpoczęciem akcji konieczne jest wydanie rozkazów oddziałom, określając kierunek ataku, prędkość ich ruchów oraz taktykę. Arma Mobile Ops oferuje obszerną kampanię solową oraz rozbudowany multiplayer, w którym frakcje graczy toczą ze sobą wielkie wojny. Gra prezentuje atrakcyjną grafikę 3D.

ANDiOS

Arma III
Arma III

Akcji 12 września 2013

Trzecia część cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS), realistycznie przedstawiających współczesne pole walki. Akcja ArmA III osadzona została w niedalekiej przyszłości. Konflikt na Bliskim Wschodzie mocno osłabił siły NATO. Kluczowe znaczenie dla stabilizacji w tej części świata odgrywa niewielka wysepka na Morzu Śródziemnym, gdzie toczą się wydarzenia przedstawione w fabularyzowanej kampanii trybu jednoosobowego. Produkcja czeskiego studia Bohemia Interactive wyróżnia się naciskiem na realistyczne przedstawienie działań jednostek wojskowych, w tym z wykorzystaniem różnego rodzaju pojazdów. Do głównych atutów gry należy rozbudowany tryb potyczek wieloosobowych toczonych za pośrednictwem sieci Internet, wysokiej jakości oprawa wizualna generowana przez silnik Real Virtuality, a także w pełni funkcjonalne narzędzia moderskie, pozwalające na tworzenie własnych scenariuszy.

PC

Arma Tactics
Arma Tactics

Strategiczne 4 września 2013

Spin-off popularnej strzelanki pierwotnie dedykowany urządzeniom mobilnym. W grze wcielamy się w dowódcę niewielkiego oddziału żołnierzy sił specjalnych i ruszamy na pole walki. Twórcy oddali do dyspozycji tryb fabularny, a także zadania z losowo generowanymi celami.

PCANDiOS

Arma: Cold War Assault
Arma: Cold War Assault

Akcji 9 sierpnia 2011

Arma: Cold War Assault to odświeżona wersja debiutanckiego działa studia Bohemia Interactive, czyli Operation Flashpoint. Wznowienie łączy w sobie podstawową grę oraz dodatek Resistance. Cały zestaw wzbogacony został o łatkę 1.99, zawierającą poprawki polepszające kompatybilność ze współczesnymi pecetami.

PC

ArmA II: Reinforcements
ArmA II: Reinforcements

Akcji 1 kwietnia 2011

Kompilacja dwóch dodatków DLC, nie wymagająca do poprawnego działania gry ArmA II. Dodatki pozwalają na wcielenie się w członka prywatnej firmy ochroniarskiej oraz żołnierza brytyjskich sił zbrojnych.

PC

ArmA II
ArmA II

Akcji 29 maja 2009

ArmA 2 jest kontynuacją jednej z najpopularniejszych PeCetowych gier taktycznych. Akcja drugiej części rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Działania prowadzimy na terenie fikcyjnego państwa - Czarnoruś.

PCX360PS3

ArmA: Armed Assault
ArmA: Armed Assault

Akcji 10 listopada 2006

Program bezpośrednio nawiązujący do Operation Flashpoint, słynnej produkcji grupy Bohemia Interactive Studio z roku 2001. Po raz kolejny mamy więc do czynienia z taktycznym shooterem oglądanym z perspektywy pierwszej osoby.

PC