Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Vile Monarch

Firma polski producent wydawca

WWW: http://vilemonarch.com/

Adres: Al. Jerozolimskie 53; II piętro; 00-697 Warszawa

[email protected]

Vile Monarch jest niezależnym polskim studiem deweloperskim z siedzibą w Warszawie. Ta kilkuosobowa firma istnieje od 2015 roku, a zajmuje się tworzeniem oryginalnych produkcji na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Jak dotąd jej największym sukcesem jest marka Oh…Sir!.

Historia

Studio Vile Monarch rozpoczęło działalność w maju 2015 roku. Firma została założona przez Kacpra Kwiatkowskiego i Grzegorza Mazura – deweloperów, którzy wcześniej zasilali szeregi 11 bit studios, pracując między innymi nad This War of Mine. Na debiutancki projekt nowo powstałego zespołu nie trzeba było długo czekać – w grudniu tego samego roku światło dzienne ujrzało Oh...Sir!, czyli oryginalna gra logiczna, w której gracze brali udział w pojedynkach na słowa, rozgrywanych przeciwko galerii barwnych postaci. Tytuł został udostępniony za darmo, jako że stanowił jedynie podstawę dla znacznie większej pozycji – nim jednak takowa ujrzała światło dzienne, wysiłki twórców zostały skoncentrowane na odrębnym projekcie.

W lipcu 2016 roku do sprzedaży trafiła kolejna, tym razem pełnoprawna produkcja autorstwa warszawskiej ekipy. Mowa o Crush Your Enemieshumorystycznej strategii czasu rzeczywistego, w której gracze obejmowali dowództwo nad bandą złych barbarzyńców starających się podbić magiczną krainę Generię. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku debiutanckiego dzieła studia, całość doprawiono solidną dawką specyficznego humoru.

Crush Your Enemies sprzedało się poniżej oczekiwań – nie podcięło to jednak skrzydeł grupie Vile Monarch. Deweloperom nie pozostało wówczas nic innego, jak powrócić do swojego debiutanckiego dzieła i przekształcić je w pełnoprawną produkcję. W ten oto sposób w październiku 2016 roku zadebiutowało Oh...Sir!! The Insult Simulator. W porównaniu z oryginałem tytuł mógł się pochwalić bardziej zróżnicowanymi arenami oraz szerszym wachlarzem postaci, w które mogliśmy rzucać jeszcze bardziej wymyślnymi obelgami. Dopełnieniem tego wszystkiego były różnorodne warianty rozgrywki single i multiplayer. Pozycja trafiła na komputery osobiste w październiku 2016 roku, a w związku z ciepłym przyjęciem ze strony użytkowników i recenzentów, w maju 2017 roku pojawiła się również na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Odniesiony przez nią sukces zaowocował powstaniem spin-offa – jeszcze w tym samym miesiącu na pecety trafiło Oh...Sir! The Hollywood Roast, tym razem utrzymane w tytułowej hollywoodzkiej otoczce. Gracze mogli stworzyć własnego zawodnika, wzrowanego na jednym z aktorów bądź celebrytów. W późniejszym czasie gra pojawiła się również na urządzeniach mobilnych z systemami Apple iOS i Android, a także na konsolach. Jeszcze w 2018 roku deweloperzy udostępnili swoje debiutanckie dzieło – Crush Your Enemies – użytkownikom platformy Nintendo Switch, z kolei kilka miesięcy później na komputerach osobistych pojawił się ich następny projekt.

Mowa o Weedcraft Inc, czyli strategii ekonomicznej, której wydanie wzięła na siebie firma Devolver Digital. Tytuł pozwala przejąć kontrolę nad firmą zajmującą się sprzedażą marihuany, a do obowiązków graczy należała uprawa konopii i dystrybucja gotowego produktu; z czasem ważne stawało się również zatrudnianie pracowników, zwalczanie konkurencji oraz badanie rynku. Z uwagi na kontrowersyjną tematykę gry jej twórcy i wydawca mieli problemy z jej promocją, gdyż serwis Facebook ograniczył widoczność ich strony, z kolei serwis YouTube zablokował możliwość wyświetlania reklam w filmach na jej temat.