Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Vile Monarch

Firma polski producent wydawca

WWW: http://vilemonarch.com/

Adres: Al. Jerozolimskie 53; II piętro; 00-697 Warszawa

[email protected]

Vile Monarch jest niezależnym polskim studiem deweloperskim z siedzibą w Warszawie. Ta kilkuosobowa firma istnieje od 2015 roku, a zajmuje się tworzeniem oryginalnych produkcji na komputery osobiste, konsole i urządzenia mobilne. Jak dotąd jej największym sukcesem jest marka Oh…Sir!.

Historia

Studio Vile Monarch rozpoczęło działalność w maju 2015 roku. Firma została założona przez Kacpra Kwiatkowskiego i Grzegorza Mazura – deweloperów, którzy wcześniej zasilali szeregi 11 bit studios, pracując między innymi nad This War of Mine. Na debiutancki projekt nowo powstałego zespołu nie trzeba było długo czekać – w grudniu tego samego roku światło dzienne ujrzało Oh...Sir!, czyli oryginalna gra logiczna, w której gracze brali udział w pojedynkach na słowa, rozgrywanych przeciwko galerii barwnych postaci. Tytuł został udostępniony za darmo, jako że stanowił jedynie podstawę dla znacznie większej pozycji – nim jednak takowa ujrzała światło dzienne, wysiłki twórców zostały skoncentrowane na odrębnym projekcie.

W lipcu 2016 roku do sprzedaży trafiła kolejna, tym razem pełnoprawna produkcja autorstwa warszawskiej ekipy. Mowa o Crush Your Enemieshumorystycznej strategii czasu rzeczywistego, w której gracze obejmowali dowództwo nad bandą złych barbarzyńców starających się podbić magiczną krainę Generię. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku debiutanckiego dzieła studia, całość doprawiono solidną dawką specyficznego humoru.

Crush Your Enemies sprzedało się poniżej oczekiwań – nie podcięło to jednak skrzydeł grupie Vile Monarch. Deweloperom nie pozostało wówczas nic innego, jak powrócić do swojego debiutanckiego dzieła i przekształcić je w pełnoprawną produkcję. W ten oto sposób w październiku 2016 roku zadebiutowało Oh...Sir!! The Insult Simulator. W porównaniu z oryginałem tytuł mógł się pochwalić bardziej zróżnicowanymi arenami oraz szerszym wachlarzem postaci, w które mogliśmy rzucać jeszcze bardziej wymyślnymi obelgami. Dopełnieniem tego wszystkiego były różnorodne warianty rozgrywki single i multiplayer. Pozycja trafiła na komputery osobiste w październiku 2016 roku, a w związku z ciepłym przyjęciem ze strony użytkowników i recenzentów, w maju 2017 roku pojawiła się również na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

Odniesiony przez nią sukces zaowocował powstaniem spin-offa – jeszcze w tym samym miesiącu na pecety trafiło Oh...Sir! The Hollywood Roast, tym razem utrzymane w tytułowej hollywoodzkiej otoczce. Gracze mogli stworzyć własnego zawodnika, wzrowanego na jednym z aktorów bądź celebrytów. W późniejszym czasie gra pojawiła się również na urządzeniach mobilnych z systemami Apple iOS i Android, a także na konsolach. Jeszcze w 2018 roku deweloperzy udostępnili swoje debiutanckie dzieło – Crush Your Enemies – użytkownikom platformy Nintendo Switch, z kolei kilka miesięcy później na komputerach osobistych pojawił się ich następny projekt.

Mowa o Weedcraft Inc, czyli strategii ekonomicznej, której wydanie wzięła na siebie firma Devolver Digital. Tytuł pozwala przejąć kontrolę nad firmą zajmującą się sprzedażą marihuany, a do obowiązków graczy należała uprawa konopii i dystrybucja gotowego produktu; z czasem ważne stawało się również zatrudnianie pracowników, zwalczanie konkurencji oraz badanie rynku. Z uwagi na kontrowersyjną tematykę gry jej twórcy i wydawca mieli problemy z jej promocją, gdyż serwis Facebook ograniczył widoczność ich strony, z kolei serwis YouTube zablokował możliwość wyświetlania reklam w filmach na jej temat.