Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Donkey Crew

Firma polski producent wydawca

Niezależne studio deweloperskie z siedzibą we Wrocławiu, zrzeszające deweloperów z różnych zakątków globu (w tym z Polski). Ekipa Donkey Crew tworzy i wydaje produkcje przeznaczone na komputery osobiste, a rozpoznawalność na całym świecie przyniosła jej modyfikacja do gry Mount & Blade: Warband, pod tytułem cRPG.

Historia

Historia studia Donkey Crew rozpoczyna się w 2014 roku, kiedy to zadebiutowała opracowana przez ten zespół modyfikacja do gry Mount & Blade: Warband, zatytułowana cRPG. Mod zdobył olbrzymią popularność, co pozwoliło ekipie nabrać wiatru w żagle i rozpocząć przygotowania do stworzenia swojej debiutanckiej, komercyjnej produkcji.

Of Kings and Men

Na tę okoliczność ów międzynarodowy zespół, który dotychczas pracował zdalnie, osiadł w Belfaście i nawiązał współpracę z firmą Green Man Gaming Publishing. Pierwsze konkrety na temat jego nadchodzącego dzieła poznaliśmy w czerwcu 2016 roku, kiedy to zapowiedziano multiplayerową grę akcji pod tytułem Of Kings and Men. Komputerowi gracze nie musieli długo czekać na ten tytuł, gdyż pod koniec sierpnia trafił on do Wczesnego dostępu na platformie Steam. W grudniu 2017 roku prace nad tym projektem zostały jednak anulowane, a on sam zniknął z platformy firmy Valve. Powodem takiego stanu rzeczy były nieporozumienia pomiędzy wydawcą a deweloperami.

Last Oasis

W 2017 roku ekipie Donkey Crew udało się pozyskać chińskiego inwestora, co skłoniło ją do przeprowadzki do Państwa Środka. Tamtejsze warunki nie pozwalały jednak na powiększenie zespołu; mowa przede wszystkim o ograniczonych możliwościach pozyskania specjalistów. W związku z tym po pewnym czasie studio podjęło decyzję o przeniesieniu się do Wrocławia. Na efekty tego przedsięwzięcia nie trzeba było długo czekać, a w czerwcu 2019 roku ekipa zaprezentowała światu swojego postapokaliptycznego MMORPG-a pod tytułem Last Oasis.

Tytuł zadebiutował we Wczesnym dostępie na platformie Steam 26 marca 2020 roku. Początkowo Last Oasis odniosło spory sukces komercyjny; dość powiedzieć, że w szczytowym momencie, który przypadł na kwiecień 2020 roku, bawiło się w nim ponad 33 tysiące graczy jednocześnie. Niemniej, gra otrzymała zaledwie „mieszane” recenzje na Steamie, zaś liczba jej aktywnych użytkowników szybko zaczęła spadać. Autorzy nie zamierzali jednak składać broni i regularnie dostarczali kolejne poprawki do swojego dzieła oraz dodatkową zawartość.

Bellwright

Last Oasis nie był jedyną produkcją, nad którą w kolejnych latach pracowało Donkey Crew. Następnym dziełem tej ekipy był Bellwright, czyli pozycja z pogranicza RPG-ów, gier survivalowych i strategii, pozwalająca graczom wcielić się w buntowników próbujących wyzwolić inspirowaną średniowieczną Europą krainę spod jarzma rządzącego twardą ręką władcy-uzurpatora.

Podobnie jak poprzednie dzieła studia, Bellwright zadebiutował we Wczesnym dostępie na platformie Steam. Produkcja pojawiła się w sprzedaży 23 kwietnia 2024 roku i doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy. Po jej premierze autorzy nie spoczęli na laurach i pracowali zarówno nad nową zawartością do swojego dzieła, jak i nad rozmaitymi poprawkami.


Donkey Crew: wyprodukowane gry

Bellwright

Bellwright

Last Oasis

Last Oasis

Of Kings and Men

Of Kings and Men

Wydawcy gier Donkey Crew

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Donkey Crew:


Snail Games

Wyprodukowane gry

Wydane gry