Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Donkey Crew

Firma producent wydawca

Niezależne polskie studio deweloperskie z siedzibą we Wrocławiu, zrzeszające zarówno deweloperów znad Wisły, jak i z różnych zakątków globu. Ekipa Donkey Crew tworzy i wydaje produkcje przeznaczone na komputery osobiste, a rozpoznawalność na całym świecie przyniosła jej modyfikacja do gry Mount & Blade: Warband, pod tytułem cRPG.

Historia

Historia studia Donkey Crew rozpoczyna się w 2014 roku, kiedy to zadebiutowała opracowana przez ten zespół modyfikacja do gry Mount & Blade: Warband, zatytułowana cRPG. Mod zdobył olbrzymią popularność, co pozwoliło ekipie nabrać wiatru w żagle i rozpocząć przygotowania do stworzenia swojej debiutanckiej, komercyjnej produkcji.

Na tę okoliczność ów międzynarodowy zespół, który dotychczas pracował zdalnie, przeniósł się do Belfastu i nawiązał współpracę z firmą Green Man Gaming Publishing. Pierwsze konkrety na temat jego nadchodzącego dzieła poznaliśmy w czerwcu 2016 roku, kiedy to zapowiedziano multiplayerową grę akcji pod tytułem Of Kings and Men. Komputerowi gracze nie musieli długo czekać na ten tytuł, gdyż pod koniec sierpnia trafił on do Wczesnego dostępu na platformie Steam. W grudniu 2017 roku prace nad tym projektem zostały jednak anulowane, a on sam zniknął z platformy firmy Valve. Powodem takiego stanu rzeczy były nieporozumienia pomiędzy wydawcą a deweloperami.

W 2017 roku ekipie Donkey Crew udało się pozyskać chińskiego inwestora, co skłoniło ją do przeprowadzki do Państwa Środka. Tamtejsze warunki nie pozwalały jednak na powiększenie zespołu; mowa przede wszystkim o ograniczonych możliwościach pozyskania specjalistów. W związku z tym po pewnym czasie studio podjęło decyzję o powrocie do Polski i przeniesieniu się do Wrocławia. Na efekty tego przedsięwzięcia nie trzeba było długo czekać, a w czerwcu 2019 roku ekipa zaprezentowała światu swojego postapokaliptycznego MMORPG-a pod tytułem Last Oasis. Podobnie jak Of Kings and Men, tytuł zmierzał do Wczesnego dostępu na platformie Steam, gdzie miał zadebiutować we wrześniu 2019 roku. Warto zaznaczyć, że ekipa Donkey Crew zamierzała wydać go własnym sumptem.


Donkey Crew: wyprodukowane gry

Last Oasis

Last Oasis

Of Kings and Men

Of Kings and Men

Gry w produkcji i planach

Last Oasis PC, XONE, XSX2022

Wyprodukowane gry

Plany wydawnicze na przyszłość

Last Oasis2022