Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 maja 2024, 11:00

Polski kwiecień to nie tylko Manor Lords. Bellwright, Infection Free Zone oraz Crime Scene Cleaner też podbiły Steama

Manor Lords to niewątpliwie największy polski hit kwietnia czy nawet całego początku 2024 roku. Niemniej nie tylko Slavic Magic pokazało siłę rodzimych twórców.

Źródło fot. Slavic Magic / Hooded Horse.
i

Styczeń i luty raczej nie rozgrzały rodzimych graczy, a i marzec nie był przesadnie gorący. Na szczęście kwiecień z nawiązką wynagrodził chłodny kwartał i pokazał potencjał polskiego rynku gier.

Nie tylko Manor Lords

Polskie premiery w kwietniu 2024 roku.Źródło: własne.

Poza powyższymi nowościami do sprzedaży trafiły m.in. następujące konwersje polskich gier:

  1. Speedway Challenge 2024 – 2 kwietnia (PC / Steam);
  2. Stone Age: Digital Edition – 2 kwietnia (iOS / Android – wyjście z bety) / 18 kwietnia (Switch);
  3. Aquarist – 25 kwietnia (PlayStation 4);
  4. Front Mission 2: Remake – 30 kwietnia (PC / PS4 / PS5 / XOne / XSX i S).

Bez większych wstępów: Manor Lords było bez wątpienia największym polskim hitem miesiąca. Nawet przy debiucie w ostatnim tygodniu kwietnia ta – wydawałoby się – niepozorna pozycja nie dała szans nie tylko żadnej innej rodzimej produkcji, ale też wielu innym tytułom na Steamie. Nie żeby było to zaskoczeniem, ale po ostatnich rozczarowaniach cieszy, że dzieło Grzegorza Stycznia nie zawiodło naszych oczekiwań.

Jednakże nawet nawet jeśli pominąć sukces Manor Lords, kwiecień okazał się znacznie bardziej gorącym miesiącem. Owszem, było sporo niewypałów, a debiuty we wczesnych dostępach początkowo nie wypadły tak dobrze, jak można by się spodziewać. Niemniej Infection Free Zone – choć na początku Steam Early Access nie odniosło sukcesu na miarę darmowego prologu – okazało się wciąż całkiem udaną premierą w porównaniu do „kapiszonów” z pierwszego kwartału 2024 roku.

Na tych dwóch tytułach bynajmniej nie kończy się polska lista kwietniowych sukcesów. Oczywiście żadna inna gra nawet nie zbliżyła się do wyniku Manor Lords. Niemniej Bellwright, Laysara: Kingdom Summit czy nawet Anonymous Hacker Simulator oraz darmowy prolog Crime Scene Cleanera zostały przyjęte całkiem ciepło.

Niestety, nawet te sukcesy zbalansowały premiery, które w żaden sposób nie można uznać za udane. Wczesny dostęp Hejstosa i premiera Tell Me Your Story oraz DLC do Urbek City Builders nie przyciągnęły nawet po setce graczy (sądząc po liczbie recenzji i „peakach” na Steamie; via serwis SteamDB). Były też projekty, których debiuty wypadły zauważalnie gorzej. Zwłaszcza pewne dodatki.

Mimo to kwiecień wypada uznać za bardzo udany miesiąc dla polskich gier.

Frostpunk rozgrzewa na wiosnę

Nawet bez premiery i gigantycznego sukcesu Manor Lords kwiecień okazał się całkiem interesujący dla polskich gier.

  1. Zapowiedziano debiut lub ujawniono / zmieniono daty / terminy premiery takich gier jak 63 Days, Afterblast, Aquarist: Japanese Garden, Auto Fuszerka, Autopsy Simulator, Belwright (wczesny dostęp), Chornobyl Liquidators, Emerald Caravan, ICEBOUND oraz Police Stations Simulator.
  2. Zaktualizowano m.in. następujące gry: Achilles: Legend Untold (wersja 1.2 na Xboxy Series X/S), Against the Storm, Alaska Road Truckers, Bloodhound, Clash 2, Delta: Rings of Saturn, Dying Light 2, Forever Skies, Fort Solis, Front Missions 2 Remake (Switch), Gold Mining Simulator, Green Hell, Infection Free Zone, J-Jump Arena!, Last Oasis, Lords of the Fallen, Real Boxing 2, Robin Hood: Sherwood Builders, Robocop: Rogue City, Sengoku Dynasty, SimRail, Stone Age: Digital Edition, Stone Age: Digital Edition, Survival Nation, Tea for God, Thief Simulator 2, War Hospital, Witchfire, Winter Survival oraz Yet Another Zombie Survival.
  3. Udostępniono lub zaktualizowano dema oraz rozpoczęto testy następujących produkcji: First Dwarf, Front Mission 2 Remake oraz Frostpunk 2.
  4. Opublikowano materiały z gier takich jak 63 Days, Achilles: Legend Untold (teaser aktualizacji 1.3), Afterblast, Frostpunk 2, JDM: Rise of the Scorpion oraz Lords of the Fallen.
  5. Zdradzono dalsze plany rozwoju: Forever Skies, Infection Free Zone oraz Sengoku Dynasty.

Sporo uwagi poświęcono też Frostpunkowi, co raczej nie dziwi. To głównie efekt testów drugiej odsłony serii, ale też szóstej rocznicy premiery „jedynki”. Tę uczczono także zapowiedzią planszowego „escape roomu” od firmy Boards&Dice.

Wypada też wspomnieć o ujawnieniu tytułów nominowanych do nagród Digital Dragons 2024, statuetce BAFTA dla studia CD Projekt Red za „ewolucję” Cyberpunka 2077 (co bynajmniej nie było jedyną wieścią od tego dewelopera), wsparciem twórców Forever Skies przez firmę Krafton oraz kolejnych informacjach na temat Sacrifire.

Z mniej pozytywnych wieści: twórca With Last Breath zrezygnował z dalszego rozwoju projektu. Powód: dwie rozwiązane umowy z dotychczasowymi pracodawcami.

Polskie gry na giełdzie

Nikogo chyba już nie zaskoczy, że Artifex Mundi ma za sobą kolejny wybitny miesiąc. Firma od wielu miesięcy niemal nieustannie zyskuje na giełdzie, a raport finansowy za 1. kwartał 2024 roku jedynie poprawił nastrój inwestorom spółki. Powody do zadowolenia mają też studio Creepy Jar (aczkolwiek tylko w skali miesiąca) oraz CD Projekt, który ma za sobą drugi najlepszy rok w historii firmy.

W teorii to samo można by powiedzieć o CI Games… tyle że od listopada wydawca Lords of the Fallen wyraźnie traci na giełdzie. Do tego nastroju inwestorom nie poprawiają informacje o problemach projektu Survive, który może nie ukazać się w 2025 roku (via raport bieżący firmy z 29 kwietnia). Z kolei studio People Can Fly podjęło decyzję o zaniechaniu dalszych prac nad Projectem Dagger.

Polskie gry – maj 2024

Jak na razie wygląda na to, że w maju wrócimy do zimowych chłodów – przynajmniej jeśli chodzi o liczbę i rozmach debiutujących gier. Na ten moment potwierdzono premierę intrygującej gry samochodowej Heading Out od studia Serious Sim oraz nieco makabryczny projekt o wiele mówiącym tytule Autopsy Simulator.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej