Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Klabater

Firma polski producent wydawca

Marka, pod którą od 2016 roku firma CDP działa na globalnym rynku jako wydawca gier niezależnych. Na czele firmy stoją Michał Gembicki i Robert Wesołowski, a wydane przez nią produkcje można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Historia

Dzieje Klabatera rozpoczynają się w czerwcu 2016 roku. Firma CDP zapowiedziała wówczas, że właśnie pod tą marką zamierza wejść na globalny rynek, jako wydawca gier niezależnych. Nazwa owej dywizji została zaczerpnięta z żeglarskich opowieści o dobrych duchach lub skrzatach opiekujących się statkami, co miało odzwierciedlać jej podejście do współpracy z niezależnymi twórcami. Klabater miał skoncentrować się na globalnej promocji tytułów stworzonych w Polsce, choć jego kierownictwo nie wykluczało również możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami.

Pierwszą produkcją, która trafiła do sprzedaży nakładem firmy Klabater, było ALICE VR autorstwa gliwickiego Carbon Studio – tytuł zadebiutował na komputerach osobistych w październiku 2016 roku. Trzy kolejne pozycje pojawiły się w portfolio wydawcy w 2017 roku. Mowa o grze Regalia: of Men and Monarchs, czyli turowym erpegu z elementami strategicznymi opracowanym przez zespół Pixelated Milk, platformowym From Shadows ekipy Revolt and Rebel, a także o Heliborne – multiplayerowej grze akcji z elementami symulatora śmigłowca, będącej debiutanckim projektem studia JetCat Games. Klabater przypomniał o sobie również w 2018 roku, wydając odwołujące się do złotej ery brawlerów Roarr! The Adventures of Rampage Rex oraz ciepło przyjęte Apocalipsis od ekipy Punch Punk Games.

Współpraca z ostatnim z wymienionych studiów układała się na tyle pomyślnie, że Klabater miał wydać również jedno z jego następnych dzieł, czyli kryminalną przygodówkę zatytułowaną This is Zodiak Speaking. Poza tym nakładem tej firmy na sklepowych półkach miały pojawić się takie tytuły, jak Crossroads Inn od Kraken Unleashed Studio czy oryginalne We. the Revolution opracowane przez zespół Polyslash.

W 2019 roku firma zamierzała również zadebiutować na giełdzie NewConnect, a w kolejnych latach – wkroczyć na Giełdę Papierów Wartościowych.