Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweXONESwitchPCPS4
Okładka This is the Zodiac Speaking (XONE)

This is the Zodiac Speaking

This is the Zodiac Speakin to polska przygodówka FPP zrealizowana w konwencji thrillera psychologicznego i oparta na prawdziwej historii amerykańskiego seryjnego mordercy – Zodiaka. W trakcie rozgrywki głównie przemierzamy klimatyczne lokacje i rozwiązujemy zagadki.

Przygodowe | FPP | thriller | detektywistyczne | polskie | indie | przygodowe gry akcji | lata 60. i 70. XX wieku

Okładka This is the Zodiac Speaking (XONE)

data premiery gry:

15paź2020

PC PS4 XONE Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

This is the Zodiac Speaking jest grą przygodową, zrealizowaną w konwencji thrillera psychologicznego i wzbogaconą o elementy skradanki. Produkcja została opracowana przez niezależne polskie studio Punch Punk Games (autorów gry Apocalipsis), a jej wydaniem zajęła się firma Klabater. Źródłem inspiracji dla deweloperów były takie pozycje, jak Zaginięcie Ethana Cartera, SOMA oraz Virginia.

Fabuła

Fabuła gry This is the Zodiac Speaking została oparta na prawdziwej historii seryjnego mordercy używającego pseudonimu Zodiac, który grasował w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku; policji nigdy nie udało się odkryć jego tożsamości. Tytuł cytuje fragment jednego z napisanych przez niego listów, który rozpoczynał się od słów „This is the Zodiac Speaking” (ang. „Tu mówi Zodiak”).

Akcja omawianej produkcji toczy się jesienią 1973 roku, a jej głównym bohaterem jest Robert Hartnell – badający sprawę Zodiaka dziennikarz San Francisco Times. Kiedy z protagonistą kontaktuje się sam morderca, oferując mu możliwość spotkania twarzą w twarz na górze Mount Diablo, ten bez wahania przystaje na jego propozycję, czując okazję na pozyskanie ekscytujących materiałów. Hartnell niemal przypłacił życiem swoją obsesję na punkcie tego zwyrodnialca, a chcąc uporać się z traumą, zaczął uczęszczać na terapię, która wymaga od niego stawienia czoła demonom z dzieciństwa oraz swojemu Nemezis. Lawirując pomiędzy wspomnieniami a teraźniejszością, protagonista stopniowo zbliża się do rozwikłania tajemnicy Zodiaka.

Warto odnotować, że opowiedziana tu historia może się zakończyć na kilka sposobów; to, którą wersję finału zobaczymy, zależy od naszych poczynań.

Mechanika

W grze This is the Zodiac Speaking akcję ukazano z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Przemierzając klimatyczne lokacje wzorowane na rzeczywistych miejscach (między innymi na tych, w których Zodiac popełniał swoje zbrodnie), zajmujemy się pozyskiwaniem materiału dowodowego i wskazówek, a także rozwiązywaniem zagadek środowiskowych. Wśród tych ostatnich prym wiodą takie, które polegają na układaniu wydarzeń we właściwej chronologii – w ten sposób odkrywamy prawdę na temat przerażających zbrodni tytułowego mordercy.

Sprawę komplikuje fakt, że sam Zodiac nieustannie depcze nam po piętach, a my nie możemy się przed nim bronić. W związku z tym często musimy się skradać i ukrywać przed swoim oprawcą, a w niektórych momentach – salwować się ucieczką.

Kwestie techniczne

Trójwymiarową grafikę gry This is the Zodiac Speaking utrzymano w oryginalnej, kreskówkowej stylistyce. Warto odnotować, że autorem scenariusza jest Łukasz Orbitowski, w którego portfolio można znaleźć między innymi słuchowisko osadzone w świecie gry This War of Mine.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Gry podobne do This is the Zodiac Speaking

Wymagania wiekowe This is the Zodiac Speaking

18+

Wymagania sprzętowe This is the Zodiac Speaking

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 3.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660 lub lepsza
  • 7 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch