Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCSwitchPS4XONE
Okładka Big Pharma (PC)

Big Pharma

Strategia ekonomiczna studia Twice Circled, w której wcielamy się w prezesa firmy farmaceutycznej, a naszym zadaniem jest podbój rynku. Karierę rozpoczynamy, dysponując jedynie zardzewiałymi maszynami, pozwalającymi na stworzenie prostych specyfików.

Strategiczne | ekonomiczne | medyczne

Okładka Big Pharma (PC)

producent: Twice Circled

wydawca: Positech Games

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

data premiery gry:

27sie2015

PC

4gru2019

XONE

5gru2019

Switch PS4

Big Pharma to strategia ekonomiczna o zarządzaniu firmą farmaceutyczną. Jest to debiutancki projekt studia Twice Circled, a przy produkcji pomagała firma Positech Games, znana z Gratuitious Space Battles i serii Democracy.

Gracze zasiadają w fotelu prezesa niewielkiej korporacji, dopiero przymierzającej się do podboju rynku. Naszym zadaniem jest oczywiście prowadzenie badań nad lekarstwami, które ocalą życia milionów i zmniejszą cierpienie na całym świecie, a przy okazji pozwolą nam solidnie zarobić. To ostatnie jest priorytetem, więc altruistyczne pobudki najlepiej jest schować do szuflady. Niektóre mniej skuteczne leki okażą się bowiem po prostu bardziej opłacalne, a wyleczenie wszystkich chorób byłoby bardzo złe dla naszego biznesu.

Karierę rozpoczynamy skromnie, z kilkoma zardzewiałymi maszynami, za pomocą których opracujemy specyfiki pomagające w lekkich przypadłościach. Zarobione pieniądze zainwestujemy potem w coraz lepszy sprzęt i personel, co pozwoli odkrywać nowe aktywne składniki i rewolucyjne technologie, które ostatecznie doprowadzą do opracowania przełomowych lekarstw. Oczywiście cały ten rozwój musi być zrównoważony, tak aby przychody i wydatki zostały odpowiednio zbilansowane.

Aby nie było za łatwo, na drodze do sukcesu i fortuny stoi konkurencja, regularnie wypuszczająca alternatywne lekarstwa i specyfiki. Ponadto wirtualny rynek ulega regularnym zmianom. Część z nich wywołują rywale, a inne wynikają ze zwykłego upływu czasu. Przykładowo - nasze rewelacyjne tabletki na grypę raczej nie znajdą wielu klientów w środku lata, a w czasie zimy nie mamy co liczyć na sprzedaż zapobiegającego powstawaniu zmarszczek kremu z filtrami przeciwsłonecznymi.

Poza mechanizmami strategii ekonomicznej Big Pharma oferuje także elementy zaczerpnięte z gier logicznych. Miejsce w laboratoriach jest bowiem drogie, więc wykorzystanie go w stu procentach szybko staje się absolutnym priorytetem. Wiele czasu spędzamy zatem na wymyślaniu idealnych konfiguracji maszyn w naszym ośrodku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 46 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 74,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Big Pharma

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Big Pharma

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i5 2.9 GHz/AMD FX-8320 3.5 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT lub lepsza
  • Windows XP/7/8
Recenzja gry Big Pharma – symulator koncernu farmaceutycznego dla fanów tycoonów
Recenzja gry Big Pharma – symulator koncernu farmaceutycznego dla fanów tycoonów

Recenzja 10 września 2015, 14:40

Wszelkie zawiłości dotyczące rozgrywki wyjaśnia kilka specjalnie zaprojektowanych tutoriali – są one jednak dość oszczędnie zaprezentowane, gdyż gra przez pierwsze etapy nie prowadzi nas za rączkę, a jedynie prezentuje małe okienko z listą czynności, które musimy wykonać by zaliczyć misję. Co więcej, uczą one tak naprawdę podstaw zabawy i późniejsze kombinowanie z łączeniem oraz rozdzielaniem poszczególnych składników i katalizatorów musimy wykonywać na własną odpowiedzialność. Szczerze powiedziawszy misje szkoleniowe nie są doskonałe i zrozumienie meandrów rozgrywki to zajęcie na kolejne kilka godzin. Łączenie poszczególnych produktów i tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych linii produkcyjnych wymaga dużej dozy praktyki i kreatywności. Gra jest także pełna specjalistycznego, medycznego słownictwa, na co także warto zwrócić uwagę.

PC
PS4
XONE
Switch