Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchiOSPCAND
Okładka Cultist Simulator (Switch)

Cultist Simulator

Swego rodzaju przygodowa karcianka dla samotników, w której gracze przejmują rolę przywódców przeróżnych kultów. Akcja Cultist Simulatora toczy się w latach 20. XX wieku, w realiach inspirowanych m.in. prozą H.P. Lovecrafta.

Przygodowe | horror | elementy logiczne | 2D | karciane | indie | eksperymentalne/artystyczne | dwudziestolecie międzywojenne

Okładka Cultist Simulator (Switch)

data premiery gry:

31maj2018

PC

2kwi2019

AND iOS

2lut2021za 11dni

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Cultist Simulator to nietypowa gra karciana, w której gracz przyjmuje rolę przywódcy tajemnego kultu i odpowiednio dobierając karty, tworzy własną historię. Produkcja jest inspirowana m.in. prozą H. P. Lovecrafta. Za jej stworzenie odpowiada niezależne studio Weather Factory, w którym znajdziemy m.in. Alexisa Kennedy’ego oraz Lottie Bevan, dawniej z Failbetter Games (Fallen London, Sunless Sea). Gra została sfinansowana dzięki kampanii kickstarterowej.

Fabuła

Cultist Simulator jest osadzone w świecie inspirowanym tzw. mitami Cthulhu, stworzonymi przez dwudziestowiecznego pisarza H.P. Lovecrafta. Historia opowiedziana w grze ma charakter otwarty i jest kształtowana przez gracza, należy się jednak spodziewać pewnych elementów wspólnych: sekretów, wiedzy tajemnej, zdrad, potworów i rywalizacji z wrogami.

Mechanika

Cultist Simulator jest grą karcianą, kładącą nacisk na łączenie właściwości różnych kart i opowiadanie za ich pośrednictwem unikatowej historii. W omawianym tytule wcielamy się w człowieka, który dołącza do jednego z kultów odkrywających nadnaturalny świat. Zaczynamy na niskim szczeblu hierarchii, ale z czasem pniemy się w górę, a nawet przejmujemy przywództwo i własnoręcznie rozwijamy kult, wyznaczając kierunki rozwoju, zdobywając wyznawców itp. itd. By osiągnąć sukces, musimy rywalizować z innymi kultami, ale także strzec się organów rządowych zajmujących się tropieniem i ściganiem osób takich jak my (istnieje też możliwość zdradzenia swoich popleczników). Równolegle nasza postać może mieć też życie prywatne – rodzinę, dzieci. Tylko od naszych decyzji – i szczęścia – zależy, w jaki sposób potoczy się opowiadana w grze historia.

Właściwą rozgrywkę zaczynamy z prostymi kartami „składników”, które są uzależnione od wybranego przez nas bohatera i można uznać je za swego rodzaju cechy. Dla przykładu, grając lekarzem, otrzymujemy 2 karty funduszy (ang. Funds – karty tego typu są potrzebne, by nasz bohater mógł żyć), jedną zdrowia (Health), jedną rozsądku (Reason) oraz jedną pasji (Passion). Następnie otrzymujemy możliwość przypisania kart do konkretnych miejsc na stole gry i tzw. liczników, co decyduje o działaniach podejmowanych przez naszego bohatera. Przykładowo, kładąc kartę zdrowia w polu „zatrudnienie”, decydujemy się na podjęcie pracy fizycznej – zapewniającej pewny, stały dochód, ale tworzącej ryzyko kontuzji. Jeśli jednak w tym samym miejscu umieścimy kartę pasji, nasz bohater zajmie się malarstwem.

Rozgrywka jest regulowana przez wspomniane liczniki, reprezentujące przede wszystkim upływ czasu w różnych aspektach życia postaci. Zarówno one, jak i liczne interakcje pomiędzy poszczególnymi kartami sprawiają, że mamy możliwość dobierania na rękę kolejnych. Z czasem otrzymujemy dostęp do coraz bardziej skomplikowanych zagrań, a historia naszego bohatera coraz mocniej się gmatwa.

Tryby gry

Cultist Simulator posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Cultist Simulator charakteryzuje się prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, która jest w całości oparta o kolorowe karty. Ich projekty przywodzą na myśl np. podręczniki do systemów RPG i mogą się podobać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Cultist Simulator

16+

Wymagania sprzętowe Cultist Simulator

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 7
Steam kontra GOG.com i inne platformy cyfrowe w wynikach sprzedaży gry Cultist Simulator
Steam kontra GOG.com i inne platformy cyfrowe w wynikach sprzedaży gry Cultist Simulator

wiadomość18 lutego 2019

Niezależne studio Weather Factory pochwaliło się sprzedaniem 100 tysięcy egzemplarzy gry Cultist Simulator. Co ciekawe, twórcy udostępnili dane dotyczące sprzedaży produkcji na różnych platformach dystrybucji cyfrowej, co daje obraz faktycznego podziału rynku.

Warhammer Vermintide 2 i dwie inne gry w lutowym Humble Monthly na start
Warhammer Vermintide 2 i dwie inne gry w lutowym Humble Monthly na start

wiadomość2 lutego 2019

Poznaliśmy trzy pierwsze gry, które w tym miesiąciu otrzymają abonenci usługi Humble Monthly - są to Warhammer: Vermintide 2, Cultist Simulator i Earth Defense Force 4.1. Na początku marca lista powiększy się o kolejne tytuły.

Cultist Simulator - ruszył kickstarter gry twórcy Sunless Sea
Cultist Simulator - ruszył kickstarter gry twórcy Sunless Sea

wiadomość1 września 2017

Ruszyła kickstarterowa zbiórka pieniędzy na projekt Cultist Simulator, czyli nową grę ojca Fallen London i Sunless Sea, realizowaną w formie komputerowej planszówki. Z tej okazji wypuszczono również nową wersję demonstracyjną.

Cultist Simulator nowym projektem ojca Fallen London i Sunless Sea
Cultist Simulator nowym projektem ojca Fallen London i Sunless Sea

wiadomość1 października 2016

Alexis Kennedy, czyli ojciec gier Fallen London i Sunless Sea poinformował, że pracuje nad projektem Cultist Simulator. Zgodnie z tytułem, pozwoli on na wcielenie się w wyznawcę plugawych bóstw, a jednym z możliwych celów rozgrywki będzie doprowadzenie do końca świata.

PC
AND
iOS
Switch