Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDPCiOSSwitch
Okładka Cultist Simulator (AND)
OkładkaCultist Simulator (AND)

Cultist Simulator

Swego rodzaju przygodowa karcianka dla samotników, w której gracze przejmują rolę przywódców przeróżnych kultów. Akcja Cultist Simulatora toczy się w latach 20. XX wieku, w realiach inspirowanych m.in. prozą H.P. Lovecrafta.

Przygodowe | horror | elementy logiczne | 2D | karciane | indie | eksperymentalne/artystyczne | 20-lecie międzywojenne

Cultist Simulator Premiera

31maj2018

PC

2kwi2019

AND iOS

2lut2021

Switch

Cultist Simulator to nietypowa gra karciana, w której gracz przyjmuje rolę przywódcy tajemnego kultu i odpowiednio dobierając karty, tworzy własną historię. Produkcja jest inspirowana m.in. prozą H. P. Lovecrafta. Za jej stworzenie odpowiada niezależne studio Weather Factory, w którym znajdziemy m.in. Alexisa Kennedy’ego oraz Lottie Bevan, dawniej z Failbetter Games (Fallen London, Sunless Sea). Gra została sfinansowana dzięki kampanii kickstarterowej.

Fabuła

Cultist Simulator jest osadzone w świecie inspirowanym tzw. mitami Cthulhu, stworzonymi przez dwudziestowiecznego pisarza H.P. Lovecrafta. Historia opowiedziana w grze ma charakter otwarty i jest kształtowana przez gracza, należy się jednak spodziewać pewnych elementów wspólnych: sekretów, wiedzy tajemnej, zdrad, potworów i rywalizacji z wrogami.

Mechanika

Cultist Simulator jest grą karcianą, kładącą nacisk na łączenie właściwości różnych kart i opowiadanie za ich pośrednictwem unikatowej historii. W omawianym tytule wcielamy się w człowieka, który dołącza do jednego z kultów odkrywających nadnaturalny świat. Zaczynamy na niskim szczeblu hierarchii, ale z czasem pniemy się w górę, a nawet przejmujemy przywództwo i własnoręcznie rozwijamy kult, wyznaczając kierunki rozwoju, zdobywając wyznawców itp. itd. By osiągnąć sukces, musimy rywalizować z innymi kultami, ale także strzec się organów rządowych zajmujących się tropieniem i ściganiem osób takich jak my (istnieje też możliwość zdradzenia swoich popleczników). Równolegle nasza postać może mieć też życie prywatne – rodzinę, dzieci. Tylko od naszych decyzji – i szczęścia – zależy, w jaki sposób potoczy się opowiadana w grze historia.

Właściwą rozgrywkę zaczynamy z prostymi kartami „składników”, które są uzależnione od wybranego przez nas bohatera i można uznać je za swego rodzaju cechy. Dla przykładu, grając lekarzem, otrzymujemy 2 karty funduszy (ang. Funds – karty tego typu są potrzebne, by nasz bohater mógł żyć), jedną zdrowia (Health), jedną rozsądku (Reason) oraz jedną pasji (Passion). Następnie otrzymujemy możliwość przypisania kart do konkretnych miejsc na stole gry i tzw. liczników, co decyduje o działaniach podejmowanych przez naszego bohatera. Przykładowo, kładąc kartę zdrowia w polu „zatrudnienie”, decydujemy się na podjęcie pracy fizycznej – zapewniającej pewny, stały dochód, ale tworzącej ryzyko kontuzji. Jeśli jednak w tym samym miejscu umieścimy kartę pasji, nasz bohater zajmie się malarstwem.

Rozgrywka jest regulowana przez wspomniane liczniki, reprezentujące przede wszystkim upływ czasu w różnych aspektach życia postaci. Zarówno one, jak i liczne interakcje pomiędzy poszczególnymi kartami sprawiają, że mamy możliwość dobierania na rękę kolejnych. Z czasem otrzymujemy dostęp do coraz bardziej skomplikowanych zagrań, a historia naszego bohatera coraz mocniej się gmatwa.

Tryby gry

Cultist Simulator posiada wyłącznie tryb dla pojedynczego gracza.

Kwestie techniczne

Cultist Simulator charakteryzuje się prostą, dwuwymiarową oprawą graficzną, która jest w całości oparta o kolorowe karty. Ich projekty przywodzą na myśl np. podręczniki do systemów RPG i mogą się podobać.

Ostatnia modyfikacja 12 kwietnia 2019

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 9 / 10 na podstawie 137 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Cultist Simulator: 12+

Cultist Simulator Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.0 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows 7
PC
AND
iOS
Switch