Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCANDSwitchXONEPS4iOS
Okładka Slay the Spire (PC)

Slay the Spire

Miks karcianki i produkcji typu roguelike opracowany przez zespół Mega Crit. W Slay the Spire zadaniem graczy jest wspinaczka na szczyt tytułowej iglicy; po drodze muszą jednak stawić czoła hordom przeciwników.

RPG | fantasy | roguelike | 2D | karciane | indie | Xbox Game Pass | EA Play

Okładka Slay the Spire (PC)

producent: Mega Crit

wydawca: Mega Crit

Strona oficjalna

data premiery gry:

23sty2019

PC

21maj2019

PS4

6cze2019

Switch

14sie2019

XONE

13cze2020

iOS

2021

AND

Slay the Spire jest hybrydą roguelike’a i karcianki opracowaną przez niezależne amerykańskie studio Mega Crit.

Fabuła

W Slay the Spire warstwa fabularna odgrywa rolę drugoplanową. Gracz wciela się w śmiałka, który stara się wspiąć na szczyt tytułowej iglicy, stawiając czoła czyhającym po drodze zagrożeniom.

Mechanika

Zabawa w Slay the Spire polega na toczeniu w trybie turowym pojedynków z przeciwnikami. Adwersarzy eliminujemy, wykorzystując zdolności bojowe protagonisty oraz łącząc je w efektowne kombinacje. Ataki przypisano do ponad dwustu kart i choć zmagania rozpoczynamy z niewielką ich liczbą, w miarę postępów w przygodzie poszerzamy ich wachlarz o coraz potężniejsze egzemplarze. Poza tym działanie kart można wzbogacić o dodatkowe efekty, korzystając z mocy tak zwanych reliktów – mowa o ponad stu specjalnych przedmiotach zwiększających siłę poszczególnych ataków.

Sprawę komplikuje jednak fakt, że autorzy zdecydowali się na implementację mechaniki permadeath, przez co po śmierci herosa nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć zmagania od nowa. Dodatkowo plan iglicy ulega wówczas zmianie, więc każdorazowe rozpoczęcie wspinaczki wiąże się z koniecznością stawienia czoła odmiennym wyzwaniom. Niemniej przed wyruszeniem w drogę otrzymujemy do wyboru kilka punktów startowych, a dzięki czytelnemu schematowi możemy zaplanować przeprawę na szczyt (choć po drodze i tak napotkamy pewne niespodzianki), gdzie czeka nas starcie z potężnym bossem.

Kwestie techniczne

Dwuwymiarowa grafika Slay the Spire została utrzymana w kreskówkowej stylistyce i prezentuje się przyjemnie dla oka; niemała w tym zasługa ciekawych projektów postaci oraz przeciwników.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 157 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 47 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Slay the Spire

Klasyfikacja PEGI Slay the Spire

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Slay the Spire

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce 8600 lub lepsza
  • 500 MB HDD
  • Windows XP/Vista/7/8/10

Saint GutFree Ekspert 12 lutego 2019

Pod powłoką mocno ograniczonej zawartości Slay the Spire kryje długie godziny coraz to bardziej wymagającej zabawy. Obieranie odpowiednich ścieżek, ulepszanie talii, eksperymentowanie z poszczególnymi kartami – trzeba sporo czasu, zanim gracz nauczy się poprawnie wykorzystywać różne mechaniki i dobierać odpowiednią taktykę do poszczególnych wrogów. Ale gdy zamiast jednocyfrowych obrażeń zaczniemy wyprowadzać kombinacje ciosów wzmocnionych dodatkowymi efektami, trudno nie poczuć niezwykłej satysfakcji. Nietuzinkowa mała gra, z której czerpie się więcej radości, niż można by podejrzewać.

8.0
Squad i Slay the Spire w nowym Humble Monthly
Squad i Slay the Spire w nowym Humble Monthly

wiadomość3 sierpnia 2019

Wystartowała sprzedaż nowego Humble Monthly. Tym razem w skład paczki wejdą m.in. gry Squad i Slay the Spire. Ponadto poznaliśmy pełną zawartość zestawu z zeszłego miesiąca.

Slay the Spire - sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy
Slay the Spire - sprzedaż przekroczyła milion egzemplarzy

wiadomość1 lipca 2018

Ludzie za studia Mega Crit mają powody do zadowolenia. Opracowana przez nich gra Slay the Spire okazała się sporym przebojem. Sprzedaż przekroczyła już milion egzemplarzy, a produkcja nie opuściła jeszcze wczesnego dostępu.

PC
Switch
PS4
iOS
AND
XONE