Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Jutsu Games

Firma polski producent

Jutsu Games jest niezależnym polskim studiem deweloperskim z siedzibą w Warszawie. Ekipa tworzy produkcje przeznaczone na komputery osobiste i urządzenia mobilne.

Historia

Studio Jutsu Games ma za sobą krótką, choć udaną historię. Debiutanckim dziełem warszawskiego zespołu było Modern Wizards, wydane na urządzeniach mobilnych z systemem Android w 2013 roku. Produkcja robiła użytek z technologii rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystując do działania wbudowany w smartfon lub tablet moduł GPS. Gracze wcielali się w magów przemierzających świat (a raczej, niczym w bestsellerowym Pokemon GO, ulice prawdziwych miast) w poszukiwaniu specyfików pozwalających na przygotowanie czarodziejskich mikstur. W miarę czynionych postępów otrzymywali dostęp do coraz potężniejszych zaklęć, wykorzystywanych następnie w trakcie bezpośrednich starć z przeciwnikami.

Tytuł spotkał się z umiarkowanie ciepłym przyjęciem, nawet pomimo tego, że nie udało mu się wyjść z fazy beta. Twórcy postanowili jednak rozpocząć pracę nad kolejnym projektem, czyli nad 911 Operator zapowiedzianym w 2015 roku na krakowskim Digital Dragons. Pod tym wielce wymownym tytułem skrywał się symulator pracy operatora numeru ratunkowego. Produkcja odniosła spory sukces na Kickstarterze – do zakończenia zbiórki powodzeniem twórcy potrzebowali nieco ponad 25 tysięcy złotych, podczas gdy ostatecznie w ich ręce trafił ponad czterokrotnie wyższa kwota. Gra została wydana przez polską firmę PlayWay, a zadebiutowała na komputerach osobistych 24 lutego 2017 roku, przy akompaniamencie licznych pochlebnych opinii padających z ust graczy i recenzentów.

Z czasem projekt trafił również na inne platformy – od konsol (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch), aż po urządzenia mobilne. Jako że odniósł on sukces artystyczny i komercyjny, autorzy postanowili przygotować jego kontynuację. Mowa o zapowiedzianej w lutym 2019 roku grze 112 Operator, której premierę na komputerach osobistych zaplanowano na 23 kwietnia 2020 roku.

W międzyczasie studio Jutsu Games ujawniło swój następny projekt, czyli grę akcji pod tytułem Rustler, w której mieliśmy się wcielić w przestępcę żyjącego w średniowiecznej Europie. Z uwagi na pewne podobieństwa do dwóch pierwszych części serii Grand Theft Auto, do projektu szybko przypięto łatkę „średniowiecznego GTA. Nie tylko zapewniło mu to rozpoznawalność na długo przed premierą, lecz również pozwoliło odnieść sukces na Kickstarterze. Rustler zadebiutował na komputerach osobistych i konsolach w sierpniu 2021 roku. Co prawda produkcja otrzymała „bardzo pozytywne” recenzje od użytkowników platformy Steam, jednak średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media mieściła się w przedziale 54-70/100 (w zależności od platformy).

Choć przyjęcie tego tytułu było w najlepszym wypadku umiarkowanie ciepłe, jego twórcy nabrali wiatru w żagle i zajęli się pracą nad kolejnym dziełem. Mowa o Infection Free Zone, czyli strategii osadzonej w świecie opanowanym przez żywe trupy. Co ciekawe, dzięki wykorzystaniu zasobów serwisu OpenStreetMap, gra pozwalała na zabawę w wirtualnej wersji dowolnego miasta na Ziemi. W trakcie odbywającego się w lutym 2023 roku festiwalu Steam Next demo omawianej pozycji znalazło się na drugim miejscu pod względem popularności, co dobrze wróżyło na przyszłość projektu (aczkolwiek do zwycięzcy było mu bardzo daleko).