Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Rustler (PC)

Rustler PC

Rustler (Grand Theft Horse)

Rustler to osadzona w średniowieczu przygodowa gra akcji z widokiem top-down, która w ogólnych założeniach nawiązuje do serii GTA. Wcielamy się w przestępcę, który usiłuje przetrwać w feudalnym otwartym świecie. Za opracowanie gry odpowiadają polskie studio Jutsu Games i PlayWay.

Akcji | średniowiecze | sandbox | widok izometryczny | polskie | top-down | crowdfunding | indie | przygodowe gry akcji

PC Windows
Okładka Rustler (PC)

producent: Jutsu Games

wydawca: Games Operators

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18lutego2021

wczesny dostęp

2021

2021

Steam

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Rustler jest grą przygodową grą akcji, która przypomina nieco pierwsze dwuwymiarowe odsłony znanego cyklu Grand Theft Auto od studia Rockstar Games - z tą różnicą, że jest osadzona w realiach średniowiecznych (dość powiedzieć, że sami twórcy nazywają swoje dzieło Grand Theft Horse). Za opracowanie i wydanie tego tytułu odpowiada warszawska firma Jutsu Games znana z 911 Operator.

Fabuła

Gracz wciela się w średniowiecznego przestępcę, który stara się zarobić na życie w feudalnym społeczeństwie i równocześnie nie stracić głowy pod katowskim toporem. Warto odnotować, że gra w gruncie rzeczy jest parodią - nie znajdziemy tutaj wiarygodnie odtworzonych średniowiecznych realiów. Nie brakuje natomiast humoru i odwołań do popkultury.

Mechanika

W Rustler akcję obserwujemy z góry - z tzw. perspektywy top-down lub izometrycznej (w zależności od ustawienia kamery w danym momencie). Kierując swoim bohaterem, eksplorujemy otwarty świat, wykonujemy zadania (przyjmujemy je od innych przestępców, a także szlachty, kupców czy skorumpowanej straży) i popełniamy różnego rodzaju przestępstwa - kradniemy konie i pieniądze czy napadamy na kupców na traktach.

Często musimy walczyć, wykorzystując do tego celu zarówno broń dystansową (łuki, kusze), jak i białą (miecze, topory, dzidy, a nawet... widły). Styl walki wymaga od gracza głównie zręczności i szybkich reakcji. Produkcja Jutsu Games pozwala też jeździć na koniu oraz kierować kilkoma pojazdami (powozami).

Tryby gry

Podstawę rozgrywki stanowi tryb single player.

Kwestie techniczne

Rustler posiada przyjemną, trójwymiarową oprawę graficzną. Modele postaci i środowiska prezentują się przyzwoicie. Niczego nie można też zarzucić animacjom. Warto przy tym odnotować, że tytuł ma dość charakterystyczną atmosferę, a do tego jest brutalny (nie brakuje np. animacji prezentujących odcinanie kończyn), choć z uwagi na zastosowaną perspektywę przemoc nie jest bardzo sugestywna.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 7.6 / 10 na podstawie 73 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 89,99 PLN

Gry podobne do Rustler

Wymagania wiekowe Rustler

18+

Wymagania sprzętowe Rustler

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3570K 3.4 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 3 GB GeForce GTX 780 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-4790 3.6 GHz
 • 12 GB RAM
 • karta grafiki 6 GB GeForce GTX 1060 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
Rustler - „GTA w średniowieczu” zadebiutowało we wczesnym dostępie
Rustler - „GTA w średniowieczu” zadebiutowało we wczesnym dostępie

wiadomość18 lutego 2021

Dziś na platformie Steam w ramach wczesnego dostępu zadebiutował Rustler, czyli przygotowana przez polskie studio Jutsu Games gra akcji określana jako „GTA w średniowieczu”. Z tej okazji deweloperzy zorganizowali wielogodzinny stream prezentujący tytuł w akcji.

Rustler, czyli średniowieczne GTA, z datą premiery we wczesnym dostępie
Rustler, czyli średniowieczne GTA, z datą premiery we wczesnym dostępie

wiadomość18 stycznia 2021

Firmy Jutsu Games oraz Games Operators ogłosiły datę premiery we wczesnym dostępie gry Rustler. „Średniowieczne GTA” trafi w nasze ręce równo za miesiąc. W związku z tym opublikowany został także aktorski zwiastun.

Rustler - nowy gameplay ze „średniowiecznego GTA” z Polski
Rustler - nowy gameplay ze „średniowiecznego GTA” z Polski

wiadomość11 czerwca 2020

Do sieci trafił obszerny gameplay z Rustler (Grand Theft Horse), czyli osadzonej w średniowieczu gry akcji zainspirowanej wczesnymi odsłonami cyklu GTA, nad którą pracuje warszawskie studio Jutsu Games.

Pojawiło się demo gry Rustler - „średniowiecznego GTA” z Polski
Pojawiło się demo gry Rustler - „średniowiecznego GTA” z Polski

wiadomość9 kwietnia 2020

Na platformie Steam udostępniono Rustler: Prologue, czyli demo polskiej gry akcji określanej mianem „średniowiecznego GTA”.

Rustler - średniowieczny klon GTA na Kickstarterze
Rustler - średniowieczny klon GTA na Kickstarterze

wiadomość30 stycznia 2020

Rozpoczęła się kampania na Kickstarterze, której zebrane środki zostaną przeznaczone na dokończenie gry Rustler. Produkcja, za którą stoją polscy deweloperzy, to swego rodzaju klon pierwszych odsłon GTA, jednak tutaj rozgrywka została osadzona w średniowieczu.