Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

10tons

Firma producent wydawca

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Tampere. 10tons tworzy gry przeznaczone na rozmaite platformy – od PC, przez urządzenia mobilne, skończywszy na konsolach. Oprócz produkcji gier wideo studio zajmuje się wydawaniem wybranych pozycji ze swojego portfolio.

Historia

Firma 10tons rozpoczęła działalność w 2003 roku. Debiutanckim dziełem fińskiej ekipy był twin-stick shooter pod tytułem Crimsonland. Następnie studio wystartowało z marką MythPeople, pod którą zajęło się produkcją gier casualowych, jak Ice Breaker, Bubblefish Bob, Karu oraz Abundante!.

Rok 2007 to dla 10tons przeprowadzka do nowego biura, a także premiera kilku gier, czyli Sparkle, Profitville oraz Azkend. Zarobione dzięki nim pieniądze pozwoliły zespołowi się rozrosnąć i przenieść do większej siedziby, a także wejść na rynek produkcji mobilnych za sprawą takich pozycji, jak Shapium i Xenotracker, do których w 2009 roku dołączyły gry zatytułowane Dragon Portals i Belowscape. Rok 2010 upłynął omawianej ekipie pod znakiem premier następnych tytułów mobilnych, czyli Heroes of Kalevala i Grim Joggers, podobnie jak 2011 (Joining Hands i Swingworm) oraz 2012 (Azkend 2: The World Beneath, Ironworm, Puzkend, Boom Brigade 2).

Poważną zmianę w polityce studia przyniósł rok 2013, kiedy to ekipa zwróciła się w kierunku konsol; wówczas na handheldzie PlayStation Vita pojawiła się wyżej wspomniana gra Sparkle, z kolei rok później między innymi na PlayStation 4 trafiło kilka innych pozycji z portfolio omawianej ekipy, czyli King Oddball, Sparkle 2, Tennis in the Face, Crimsonland i Sparkle Unleashed. W 2015 roku na liście platform wspieranych przez opisywane studio pojawił się Xbox One, natomiast w 2017 trafiła na nią konsola Nintendo Switch.

Od 2015 roku zespół koncentruje się zarówno na rozwoju posiadanych marek i konwertowaniu gier ze swojego portfolio na nowe platformy, jak i na tworzeniu zupełnie nowych pozycji. Wśród tych ostatnich prym wiodą przede wszystkim gry akcji, a na ich liście można znaleźć między innymi takie tytuły, jak Baseball Riot, Neon Chrome, Spellspire, Xenoraid, Jydge, Time Recoil, Tesla vs Lovecraft oraz Undead Horde.