Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

10tons

Firma producent wydawca

Fińskie studio deweloperskie z siedzibą w Tampere. 10tons tworzy gry przeznaczone na rozmaite platformy – od PC, przez urządzenia mobilne, skończywszy na konsolach. Oprócz produkcji gier wideo studio zajmuje się wydawaniem wybranych pozycji ze swojego portfolio.

Historia

Firma 10tons rozpoczęła działalność w 2003 roku. Debiutanckim dziełem fińskiej ekipy był twin-stick shooter pod tytułem Crimsonland. Następnie studio wystartowało z marką MythPeople, pod którą zajęło się produkcją gier casualowych, jak Ice Breaker, Bubblefish Bob, Karu oraz Abundante!.

Rok 2007 to dla 10tons przeprowadzka do nowego biura, a także premiera kilku gier, czyli Sparkle, Profitville oraz Azkend. Zarobione dzięki nim pieniądze pozwoliły zespołowi się rozrosnąć i przenieść do większej siedziby, a także wejść na rynek produkcji mobilnych za sprawą takich pozycji, jak Shapium i Xenotracker, do których w 2009 roku dołączyły gry zatytułowane Dragon Portals i Belowscape. Rok 2010 upłynął omawianej ekipie pod znakiem premier następnych tytułów mobilnych, czyli Heroes of Kalevala i Grim Joggers, podobnie jak 2011 (Joining Hands i Swingworm) oraz 2012 (Azkend 2: The World Beneath, Ironworm, Puzkend, Boom Brigade 2).

Poważną zmianę w polityce studia przyniósł rok 2013, kiedy to ekipa zwróciła się w kierunku konsol; wówczas na handheldzie PlayStation Vita pojawiła się wyżej wspomniana gra Sparkle, z kolei rok później między innymi na PlayStation 4 trafiło kilka innych pozycji z portfolio omawianej ekipy, czyli King Oddball, Sparkle 2, Tennis in the Face, Crimsonland i Sparkle Unleashed. W 2015 roku na liście platform wspieranych przez opisywane studio pojawił się Xbox One, natomiast w 2017 trafiła na nią konsola Nintendo Switch.

Od 2015 roku zespół koncentruje się zarówno na rozwoju posiadanych marek i konwertowaniu gier ze swojego portfolio na nowe platformy, jak i na tworzeniu zupełnie nowych pozycji. Wśród tych ostatnich prym wiodą przede wszystkim gry akcji, a na ich liście można znaleźć między innymi takie tytuły, jak Baseball Riot, Neon Chrome, Spellspire, Xenoraid, Jydge, Time Recoil, Tesla vs Lovecraft oraz Undead Horde.