Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCiOSANDSwitchPS4XONE
Okładka Xenoraid (PC)

Xenoraid

Osadzona w realiach science fiction klasyczna, dwuwymiarowa strzelanina z pionowym scrollingiem autorstwa niezależnego, fińskiego studia 10tons.

Akcji | science fiction | 2D | multiplayer | shoot 'em up | kooperacja | strzelanki | podzielony/wspólny ekran

Okładka Xenoraid (PC)

producent: 10tons

wydawca: 10tons

Strona oficjalna

data premiery gry:

30wrz2016

PC

8lis2016

XONE

9lis2016

PS4

12sty2017

iOS

26sty2017

AND

17lis2017

Switch

Xenoraid to osadzona w realiach science fiction klasyczna, dwuwymiarowa strzelanina z pionowym scrollingiem. Tytuł ukazał się m.in. na platformie PC, AND itd., a za jego powstanie odpowiada niezależne fińskie studio 10tons, znane m.in. ze strzelanki Crimsonland oraz serii logiczno-zręcznościowej Sparkle.

Fabuła

Fabuła gry Xenoraid przenosi nas w niezbyt odległą przyszłość – do roku 2032, kiedy to zdaniem twórców rozegra się pierwsza galaktyczna wojna. Kiedy Ziemia pada ofiarą ataku niewielkiej floty Obcych, do akcji wkraczają gwiezdne myśliwce, stworzone naprędce poprzez wyposażenie cywilnych statków kosmicznych w szereg zróżnicowanych broni pokroju działek, karabinów maszynowych, wyrzutni rakiet i innych, eksperymentalnych narzędzi zagłady. Pierwsza misja okaże się jednak tylko prostym wstępem do wielkiej wojny z zastępami gwiezdnych najeźdźców.

Mechanika

Mechanika zabawy w grze Xenoraid czerpie z klasycznych, scrollowanych strzelanin, popularnych niegdyś zwłaszcza na salonowych automatach typu coin-op. Zabawa koncentruje się tu więc przede wszystkim na eliminacji zastępów pomniejszych przeciwników oraz wymagających nieco więcej taktyki i zaangażowania pojedynkach z bossami. Rozgrywka kładzie szczególny nacisk na akcję i dynamiczne wymiany ognia. Żeby jednak nie było zbyt łatwo i nudno, twórcy postawili na proceduralnie generowane poziomy, dzięki czemu każde kolejne podejście do danego etapu przebiegać może w nieco inny sposób, a zadanie utrudnia niemożność nauczenia się na pamięć zachowania przeciwników.

Biorąc pod uwagę fakt, że zamontowane w naszych statkach bronie nie należą do największych osiągnięć techniki i dość szybko się przegrzewają, podczas zabawy nie możemy po prostu strzelać ciągłą serią do wszystkiego co się rusza, zaś kluczem do sukcesu są krótkie serie, mierzone w konkretnego wroga. Ciekawostkę stanowi tu również fakt, że w potyczkach biorą udział równocześnie cztery jednostki o odmiennym uzbrojeniu, pomiędzy którymi możemy się przełączać w zależności od potrzeb i rodzaju przeciwnika. Zgodnie ze współczesnymi standardami gatunku, w grze nie zabrakło też możliwości ulepszania poszczególnych statków oraz broni, dzięki czemu w miarę postępów rozgrywki mogą one stawiać czoła coraz trudniejszym wyzwaniom.

Tryby gry

W grze Xenoraid możemy bawić się zarówno w pojedynkę (przełączając się pomiędzy czterema walczącymi jednostkami), jak i w przeznaczonym dla maksymalnie 4 graczy trybie lokalnej kooperacji. Opcja ta dostępna jest jednak wyłącznie na pecetach i konsolach ósmej generacji.

Kwestie techniczne

Pod względem oprawy, Xenoraid wydany na platformie PC, AND itd. odznacza się dość typową dla współczesnych przedstawicieli gatunku szatą graficzną, łączącą inspiracje klasycznymi produkcjami z całą masą cieszących oko wybuchów, eksplozji i nowoczesnych efektów specjalnych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 4  

Gry podobne do Xenoraid

Klasyfikacja PEGI Xenoraid

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Xenoraid

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium III 1.0 GHz, 2 GB RAM, 350 MB HDD, Windows XP/Vista/7/8/10

PC
PS4
XONE
iOS
AND
Switch