Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCSwitchPS4XONE
Okładka Dysmantle (PC)
OkładkaDysmantle (PC)

Dysmantle

Quasi-survivalowe izometryczne RPG akcji z otwartym światem, w którym trafiamy na postapokaliptyczną wyspę opanowaną przez krwiożercze potwory. Cechą charakterystyczną Dysmantle jest możliwość zniszczenia niemal każdego obiektu obecnego w grze.

RPG | postapokalipsa | sandbox | widok izometryczny | elementy RPG | survival | indie | crafting | przygodowe gry akcji | RPG akcji

Dysmantle Premiera

gru2021

PC PS4 XONE Switch

producent: 10tons wydawca: 10tons Strona oficjalna

Dysmantle jest grą RPG akcji z otwartym światem, za której opracowaniem stoi niezależne studio 10tons. Mowa o zespole mającym w swoim portfolio takie tytuły, jak Tesla vs Lovecraft, Jydge, Crimsonland czy choćby Spellspire. Wśród wielu źródeł inspiracji wymienianych przez deweloperów prym wiodą serie Dark Souls, The Legend of Zelda, a także SteamWorld.

Fabuła

Dysmantle zabiera nas na malowniczą wyspę, która padła ofiarą tajemniczego kataklizmu. W jego wyniku zamieszkujące ją istoty (mowa zarówno o ludziach, jak i o dzikich zwierzętach) przeobraziły się w krwiożercze bestie. W trakcie zabawy wcielamy się w śmiałka, który po opuszczeniu bezpiecznego schronienia zamierza znaleźć sposób na ucieczkę z tego miejsca. Nim jednak tego dokona, będzie musiał walczyć o przetrwanie, stopniowo przejmując kontrolę nad tym kawałkiem lądu.

Mechanika

W Dysmantle akcję ukazano w widoku izometrycznym. Nadrzędnym elementem rozgrywki jest tytułowe „demontowanie”; bohater może zniszczyć znakomitą większość obiektów znalezionych w świecie gry, pozyskując w ten sposób cenne materiały pokroju plastiku, gumy czy metalu. Po znalezieniu odpowiedniego projektu zdobyte surowce pozwalają mu natomiast na wytwarzanie przydatnych przedmiotów, narzędzi, elementów ubioru i uzbrojenia (mowa o broni białej i dystansowej, a także o rozmaitych pułapkach) oraz ulepszeń do już posiadanego ekwipunku.

Odpowiednio wyposażony protagonista może coraz dalej zapuszczać się w pełną niebezpieczeństw dzicz, eliminować napotkanych tam przeciwników (których organy również mogą posłużyć za budulec), a także wznosić posterunki pieczętujące jego obecność na danym obszarze. Do eksploracji zachęca też obecność tajemniczych ruin, które stają przed nami otworem po rozwiązaniu strzegących ich zagadek. Owe miejsca mogą być źródłem zdobyczy technologicznych z minionej ery (zapewniających przewagę nad niegościnnym środowiskiem) czy unikalnych materiałów o niemal magicznych właściwościach (które z kolei służą do wytwarzania potężnego wyposażenia).

Warto odnotować, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przekształcić swoją bazę wypadową w postapokaliptyczną farmę, na której nasz podopieczny uprawia rośliny bądź hoduje oswojone zwierzęta; źródłem pożywienia mogą być również ryby. Choć jedzenie nie jest tu warunkiem koniecznym do przetrwania (bohater nie może umrzeć z głodu), przygotowywanie rozmaitych potraw w oparciu o znalezione przepisy zapewnia protagoniście trwałe bonusy do statystyk i umiejętności. Poza tym w zamian za podejmowane aktywności bohater zdobywa doświadczenie, dzięki czemu z czasem może stawiać czoła coraz większym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Dysmantle działa w oparciu o technologię, która napędza wcześniejsze dzieło studia 10tons, czyli grę Tesla vs Lovecraft. Sfera wizualna tej produkcji może się podobać ze względu na barwną, kreskówkową stylistykę skutecznie maskującą graficzne niedoróbki czy braki w detalach.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6,8 / 10 na podstawie 20 głosów czytelników.

Dysmantle cena w dniu premiery: 71,99 PLN

Wymagania wiekowe Dysmantle: 16+

Dysmantle Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 512 MB HDD
  • Windows Vista/7/8/10
PC
PS4
XONE
Switch