Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Kylotonn / KT Racing

Firma producent

Kylotonn jest studiem deweloperskim założonym w 2002 roku przez Romana Vincenta. Firma koncentruje się na tworzeniu gier przeznaczonych na komputery osobiste i konsole stacjonarne, a przez lata jej dzieła zasiliły przede wszystkim katalogi strzelanin FPP, gier akcji oraz wyścigowych.

Historia

Studio Kylotonn zostało założone w 2002 roku przez Romana Vincenta; pierwsze dzieło nowo powstałej firmy ujrzało światło dzienne trzy lata później. Wydany w 2005 roku Bet on Soldier: Krwawy Sport to oryginalna strzelanina FPP, w której gracze brali udział w brutalnym telwizyjnym show. Na tle innych gier tego typu produkcję wyróżniał system hazardowy, pozwalający na obstawianie wyników kolejnych walk. Tytuł spotkał się z na tyle ciepłym przyjęciem ze strony graczy, że w ciągu kolejnego roku studio wydało dwa rozszerzeniaBet on Soldier: Blood of Sahara oraz Bet on Soldier: Black-out Saigon. 2006 rok to również moment, kiedy Vincent połączył siły z Yannem Tambellinim – byłym członkiem zespołu 4X Studio, który dostarczył popularne Iron Storm.

Na owoce tej współpracy nie trzeba było długo czekać. Rok 2007 przyniósł premierę Speedball 2: Tournament – oryginalnej hybrydy gry akcji i sportowej, będącej swoistą wariacją na temat piłki ręcznej czy footballu amerykańskiego. Kolejne dwa lata upłynęły deweloperom na pracy nad Little Folk of Faery, czyli nietypowej symulacji życia w fantastycznym świecie, wydanej na komputerach osobistych w 2009 roku.

W 2011 roku do sprzedaży trafiło The Cursed Crusade – trzecioosobowa gra akcji osadzona w XII-wiecznej Europie. Produkcja nie spotkała się ze szczególnie ciepłym przyjęciem ze strony graczy i recenzentów, zatem nie odniosła większego sukcesu komercyjnego. W latach 2011-2013 autorzy skoncentrowali się natomiast na rozwoju Hunter's Trophy – pierwszoosobowych symulacji myśliwskich, w których gracze mogli próbować swoich sił w polowaniach na dziką zwierzynę zamieszkującą rozmaite zakątki świata (od Europy, po Amerykę i Australię).

Rok 2013 natomiast upłynął dla Kylotonn pod znakiem Truck Racera – dynamicznej gry wyścigowej skoncentrowanej na zmaganiach kilkunastotonowych ciężarówek. Jedną z cech charakterystycznych gry był realistyczny model uszkodzeń. W ten sposób firma obrała nową ścieżkę rozwoju, którą miała podążać przez kolejne lata. W 2014 na konsole stacjonarne i komputery osobiste trafił Motorcycle Club, czyli zręcznościowe wyścigi, gdzie – zgodnie z tytułem – gracz stawał na czele klubu motocyklowego.

Wydawcą gry była firma BigBen Interactive, która niedługo później złożyła w ręce deweloperów rozwój serii WRC. Efektem tej decyzji były WRC 5 i WRC 6, wydane kolejno w 2015 i 2016 roku. W 2017 roku ekipa dostarczyła czwartą odsłonę cyklu FlatOut, o podtytule Total Insanity. Zespół mógł się pochwalić dobrze wykonaną pracą – tytuł stanowił swego rodzaju odrodzenie popularnej niegdyś serii, której trzecia część, opracowana przez Team6 Game Studios, nie sprostała wymaganiom fanów.