Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3X360
Okładka The Cursed Crusade (PC)

The Cursed Crusade: Krucjata Asasynów

The Cursed Crusade | Crusaders: Invasion of Constantinople

Gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby i historycznym kontekstem. Templariusz Denz i najemnik Esteban przemierzają dwunastowieczną Europę starając się ocalić swe przeklęte dusze przed wiecznym potępieniem.

Przygodowe | TPP | średniowiecze | przygodowe gry akcji

Okładka The Cursed Crusade (PC)

wydawca: Atlus

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

7paź2011

PC

25paź2011

PS3 X360
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pierwsze doniesienia o średniowiecznej grze akcji francuskiego studia Kylotonn Entertainment pojawiły się w 2005 roku. Niedługo potem deweloper musiał wstrzymać prace nad Crusaders: Invasion of Constantinopole. Do projektu udało się wrócić dzięki wsparciu firmy Atlus. Amerykański wydawca miał jednak nieco inne zapatrywania na grę, dla której tłem fabularnym miała być czwarta wyprawa krzyżowa. The Cursed Crusade stanowi więc połączenie europejskiej i amerykańskiej wizji Średniowiecza.

Akcja The Cursed Crusade rozgrywa się u schyłku XII wieku. Za sprawą papieża Innocentego III cała zachodnia Europa szykuje się do kolejnej krucjaty. Wydarzenia te stanowią jednak jedynie tło głównej osi fabularnej, która obraca się wokół dwóch wojowników – templariusza Denza oraz najemnika Estebana. Na obu ciąży przerażająca klątwa i jeśli nie znajdą sposobu na jej zdjęcie, ich dusze po śmierci powędrują do piekła.

Wojowniczy duet ma do wykonania 40 misji ujętych w 5 rozdziałach kampanii. Większość z nich wymaga zręcznego operowania różnoraką bronią, której w grze nie brakuje. Twórcy The Cursed Crusade oddali graczom do dyspozycji ponad 130 rodzajów średniowiecznego oręża. Mechanika starć w dużej mierze bazuje na wykorzystaniu kombinacji ciosów (tzw. kombosów), których jest ponad sto. Po wypełnieniu poszczególnych zadań można także rozwinąć umiejętności głównych bohaterów.

Ciążąca na bohaterach klątwa nie ogranicza się jedynie do aspektów fabularnych. Gra pozwala nam ręcznie uruchomić jej destrukcyjną moc - powoduje to, że otaczająca nas rzeczywistość ulega przeobrażeniu w coś przypominające piekło na Ziemi. Wszystko wokół pokryte jest wtedy płomieniami, Denz i Esteban przypominają rogate demony, a ludzcy wrogowie wyglądają jak obdarci ze skóry. W tym trybie nasze ataki mają większą siłę i ignorują pancerze. Ponadto część technik walki może być wykorzystana jedynie po aktywacji klątwy.

The Cursed Crusade oferuje dwa tryby zabawy. W grze solo gracz wciela się w rolę Denza. Partneruje mu kierowany przez komputerową Sztuczną Inteligencję Estaban, któremu można wydawać rozkazy. Z kolei w trybie kooperacji kontrolę nad najemnikiem przejmuje druga osoba. Rozgrywka może się wówczas toczyć za pośrednictwem sieci Internet lub z wykorzystaniem podzielonego ekranu.

Twórcy gry z dużą pieczołowitością podeszli do wiernego przedstawienia największych europejskich miast Średniowiecza, a zwłaszcza ich charakterystycznych zabudowań. Dzięki dopracowanej oprawie wizualnej gracze mogą więc „zwiedzić” wiele historycznych miejsc, jak chociażby bizantyjska świątynia Hagia Sofia czy Mury Teodozjusza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,5 / 10 na podstawie 470 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 290 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,99 PLN

Klasyfikacja PEGI The Cursed Crusade: Krucjata Asasynów

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe The Cursed Crusade: Krucjata Asasynów

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2 GHz
  • 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepszy)
  • Windows XP/Vista/7
The Cursed Crusade - konkurent dla Assassin's Creed? - gamescom 2011
The Cursed Crusade - konkurent dla Assassin's Creed? - gamescom 2011

Przed premierą 1 września 2011, 10:10

Graficznie The Cursed Crusade prezentuje przyzwoity poziom. Strona wizualna nikogo w zachwyt nie wprawi, ale trudno się do czegoś konkretnego przyczepić. Kylotonn Games to małe studio i po prostu nie ma środków, by konkurować z gigantami branży. Mimo to Francuzi poradzili sobie całkiem nieźle. Bardzo dobre wrażenie robi animacja postaci. Twórcy wykorzystali technologię motion capture, sesja nagraniowa trwała ponad siedemdziesiąt dni. Dzięki temu wszystkie ciosy wyglądają realistycznie. Wyraźnie czuć siłę kryjącą się za każdym atakiem i nie odnosi się wrażenia, że bohaterowie machają kijkami. Przywiązanie do detali widać też w warstwie audio. Głosy podłożyli bowiem aktorzy o tej samej narodowości, co odgrywane przez nich postacie.

PS3
X360
PC