Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Ghost of Tsushima: Porady na start Ghost of Tsushima poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika do gry Ghost of Tsushima znajdziesz zestaw porad na start. Ich lektura powinna ci ułatwić rozpoczęcie swojej przygody z grą oraz zmniejszyć ryzyko napotkania jakiejś problematycznej sytuacji. Niektóre z poruszonych tematów dokładniej omówiliśmy w osobnych rozdziałach naszego przewodnika.

Polecamy wybrać normalny lub wysoki poziom trudności

Ghost of Tsushima to gra o wiele łatwiejsza np - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Ghost of Tsushima to gra o wiele łatwiejsza np. od Sekiro: Shadows Die Twice. Nie musisz obawiać się częstych zgonów bohatera nawet podczas intensywnych walk w zwarciu z elitarnymi odmianami przeciwników.

Normalny poziom trudności wydaje się najlepszym wyborem jeśli nie chcesz zbytnio stresować się w trakcie walk. Ustawienie wysokiego poziomu trudności może zmusić cię do nabycia dużej wprawy w parowaniu lub unikaniu wrogich ataków, jak również zachęcić do opcjonalnych rzeczy na potrzeby rozwinięcia bohatera i odblokowania nowych umiejętności. Dobrą wiadomością jest to, że poziom trudności możesz swobodnie zmieniać w opcjach gry. Obniżenie stopnia trudności nie pozbawi cię szansy zdobycia platynowego trofeum, gdyż żadne z trofeów gry nie dotyczy prowadzenia rozgrywki na konkretnym poziomie trudności.

Naucz się jak najwcześniej parowania ataków

Parowanie ataków działa w zbliżony sposób do wspomnianej wcześniej gry Sekiro - musisz wcisnąć przycisk L1 tuż przed tym jak wrogi atak dosięgnie Jina - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Parowanie ataków działa w zbliżony sposób do wspomnianej wcześniej gry Sekiro - musisz wcisnąć przycisk L1 tuż przed tym jak wrogi atak dosięgnie Jina. Jest to alternatywa do podjęcia próby całkowitego zablokowania wrogiego ciosu poprzez przytrzymanie L1.

Główną zaletą parowania jest to, że jest ono w stanie wybić wroga na krótką chwilę z rytmu i umożliwić ci przejście do kontrataku. Radzimy potrenować parowanie jeszcze w trakcie samouczka z prologu, jak również w początkowych questach i lokacjach z wrogami z pierwszego regionu. Cenną informacją jest to, że możesz zakupić umiejętność Perfekcyjne parowanie. Wymusza ona wciśnięcie L1 dosłownie w ostatnim momencie. Jeśli akcja ta powiedzie się, to kontratak Jina będzie o wiele silniejszy. Pozwoli on zabić słabszych wrogów lub ciężko zranić silniejszych oponentów.

Więcej porad na temat staczania walk znajdziesz na stronie Otwarta walka.

Wykonuj uniki dla wrogich ataków niemożliwych do zablokowania

Atakami, których nie można sparować, są przede wszystkim te sygnalizowane na czerwono - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Atakami, których nie można sparować, są przede wszystkim te sygnalizowane na czerwono. Mogą one być odpalane przez różnych napotykanych przeciwników, przy czym zazwyczaj są to ci wrogowie, którzy używają włóczni oraz innych dużych broni. Z czerwonych ataków bardzo często "korzystają" także napotykane wrogie psy obronne oraz niedźwiedzie. W dalszej fazie gry dochodzą również niebieskie ataki wykonywane mongolskimi mieczami. W tym przypadku warto rozważyć zakup umiejętności Nieustępliwe parowanie miecza (Unyielding Sword Parry), która umożliwi ich parowanie.

Niezależnie od rodzaju czerwonego ataku polegaj na wciskaniu Kółka do wykonywania uników. Po tym jak trochę awansujesz w grze radzimy zaopatrzyć się w umiejętności Toczenie się (Roll), która umożliwia wykonanie przewrotki po dwukrotnym wciśnięciu Kółka. Jest to dobry sposób do unikania "większych" czerwonych ataków. Po każdym uniku lub uskoku warto oczywiście szukać okazji do tego żeby zaatakować wroga. Nie przesadzaj jednak z liczbą ataków, bo może on zdążyć odpalić kolejny czerwony atak.

Odnawiaj na bieżąco pasek zdrowia bohatera

W Ghost of Tsushima pasek zdrowia Jina domyślnie nie jest w stanie samoczynnie się zregenerować (ten stan rzeczy można później zmienić np - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

W Ghost of Tsushima pasek zdrowia Jina domyślnie nie jest w stanie samoczynnie się zregenerować (ten stan rzeczy można później zmienić np. zdobywając i aktywując specjalny talizman). Musisz sam o to dbać i wciskać dolny kierunek na krzyżaku żeby zregenerować trochę sił życiowych.

Odzyskiwanie straconych punktów zdrowia nie jest oczywiście darmowe. Musisz dysponować hartem ducha (resolve) reprezentowanym przez żółte okręgi nad paskiem zdrowia. Staraj się równocześnie wykonywać czynności pozwalające na odnawianie hartu ducha - chodzi tu przede wszystkim o eliminowanie przeciwników, przy czym dokonywanie tego w efektowny sposób pozwala zdobywać więcej hartu ducha. Miej go zawsze jak najwięcej w zapasie, zwłaszcza że hart ducha mogą też zużywać niektóre specjalne umiejętności.

Więcej informacji o regenerowaniu sił życiowych zamieściliśmy na osobnej stronie Leczenie i hart ducha.

Nożyki kunai mogą łatwo ogłuszać wrogów

Nożyki kunai to jeden z pięciu głównych gadżetów w grze - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Nożyki kunai to jeden z pięciu głównych gadżetów w grze. Kolejne gadżety możesz odblokowywać dzięki zwiększaniu poziomu legendy bohatera (Your Legend Grows), tzn. raz na kilka "poziomów doświadczenia". Zdecydowanie polecamy wybrać kunai jako pierwszy gadżet z listy dostępnych przedmiotów.

Główne zastosowanie dla nożyków kunai to bardzo skuteczne ogłuszanie przeciwników. Możesz w ten sposób zaatakować więcej niż jednego wroga. Przeciwnicy, którzy zostaną trafieni nożykami, przez krótki czas stają się praktycznie bezbronni i możesz ich dzięki temu bezproblemowo atakować. Nożyki kunai "działają" także na większych wrogów. Nie musisz też obawiać się częstego wyczerpywania ich zapasu. Kolejne kunai możesz na bieżąco odnajdywać w świecie gry oraz przy zwłokach pokonanych przeciwników.

Więcej informacji o nożykach kunai i innych ciekawych przedmiotach jednorazowego użytku znajdziesz na stronie Najlepsze bronie i gadżety.

Obserwuj liderów i osłabiaj ich atakami z zaskoczenia

W większości dużych bitew i lokacji okupowanych przez dużą liczbę wrogów pojawiają się liderzy, czyli więksi i silniejsi przeciwnicy - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

W większości dużych bitew i lokacji okupowanych przez dużą liczbę wrogów pojawiają się liderzy, czyli więksi i silniejsi przeciwnicy. Mają oni dłuższe paski zdrowia i są w stanie wyprowadzać silniejsze oraz trudniejsze do uniknięcia ataki.

Eliminowanie liderów może przybliżać cię do odblokowywania nowych postaw (więcej o nich m.in. w kolejnym podpunkcie tego rozdziału). Gra oddzielnie traktuje obserwowanie ćwiczących liderów i zabijanie ich. Obserwacja jest możliwa tylko w wybranych lokacjach i tylko jeśli zakradniesz się do miejsca, z którego można przyjrzeć się liderowi. Jeśli poprawnie ją wykonasz to spotkanie z pojedynczym liderem może cię nagrodzić 2 punktami postępów (jednym za obserwację i jednym za zabicie lidera).

Przełączaj postawy w zależności od potrzeb

Nowe postawy (Stances) możesz odblokowywać dzięki obserwowaniu oraz eliminowaniu mongolskich liderów - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Nowe postawy (Stances) możesz odblokowywać dzięki obserwowaniu oraz eliminowaniu mongolskich liderów. Jest to ważna cecha gry, która może ułatwić ci wygrywanie walk. W Ghost of Tsushima możesz odblokować 4 główne postawy i każda z nich jest bardziej pomocna w eliminowaniu określonych rodzajów przeciwników:

 1. Postawa kamienia jest najlepsza do atakowania wrogów używających mieczy i katan.
 2. Postawa wody jest najlepsza do atakowania wrogów używających tarcz.
 3. Postawa wiatru jest najlepsza do atakowania wrogów używających włóczni.
 4. Postawa księżyca jest najlepsza do atakowania silnych, większych wrogów (Brutes).

Bardzo ważną cechą systemu walki, że możesz na bieżąco przełączać się pomiędzy różnymi postawami (stylami walki) - wystarczy przytrzymać R2 i wcisnąć 1 z 4 dodatkowych przycisków. To bardzo pomocne, jeśli w danej bitwie biorą udział wrogowie z różnych "kategorii". Możesz zmieniać postawę w zależności od tego kogo aktualnie atakujesz.

Więcej informacji na temat mechaniki wybierania różnych postaw w ramach toczonych walk znajdziesz na osobnej stronie Postawy. Dowiesz się tam też o dodatkowej piątej postawie ducha, która różni się założeniami i używaniem od czterech głównych postaw.

Reaguj na okrzyki wrogich łuczników unikami

Łucznicy w grze Ghost of Tsushima potrafią być bardzo irytujący - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Łucznicy w grze Ghost of Tsushima potrafią być bardzo irytujący. Lubią się oni ustawiać w dużej odległości od postaci walczących w zwarciu i szukać okazji do atakowania Jina oraz jego sojuszników. O zbliżającym się ataku łucznika poinformuje cię jego okrzyk - masz wtedy około 1 sekundy na to żeby wcisnąć Kółko i wykonać unik, który pozwoli uchronić cię przed trafieniem strzałą. Uwaga - Niektórzy łucznicy napotykani w dalszej fazie gry mogą wypuszczać serie 2-3 strzał. Bądź na gotowy żeby po udanym uniknięciu pierwszej strzały nie zostać trafiony przez jedną z kolejnych.

Radzimy zajmować się łucznikami na samym początku każdej bitwy po to żeby później móc już "w spokoju" zajmować się innymi przeciwnikami. Możesz szybko podbiegać do łuczników lub trafiać w nich z użyciem jednego z własnych łuków. W dalszej części gry możesz zakupić umiejętność Odbijanie strzał (Deflect Arrows). Wciśnięcie przycisku L1 w momencie ataku łucznika pozwoli na odbicie pocisku, przy czym tak samo jak w przypadku parowania w walce wręcz musisz idealnie zgrać tę czynność w czasie.

Po więcej informacji i wskazówek na temat walk z łucznikami zajrzyj do rozdziału Otwarta walka w naszym poradniku.

Zakładaj odpowiedni strój do aktualnej sytuacji

Strój Jina możesz swobodnie zmieniać nie tylko w przerwach między walkami, ale również podczas starć - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Strój Jina możesz swobodnie zmieniać nie tylko w przerwach między walkami, ale również podczas starć. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej postaw możesz na bieżąco dostosowywać ubiór w zależności od aktualnych potrzeb. Radzimy w szczególności zainteresować się następującymi strojami:

 1. Zbroja samurajskiego klanu (Samurai Clan Armor) przydaje się do staczania bezpośrednich walk. Pozwala ona wydłużyć pasek zdrowia i zmniejszyć otrzymywane obrażenia. Szybciej ładuje się też hart ducha.
 2. Ubranie ronina (Ronin Attire) przydaje się do skradania się. Pozwala ono utrudniać przeciwnikom dostrzeganie Jina i zwiększa obrażenia zadawane przez broń białą (także przez tanto używane do ataków z zaskoczenia).

Oba wymienione pancerze możesz zdobyć zaliczając początkowe główne questy gry. W dalszej części gry odblokujesz też oczywiście inne stroje o innych zastosowaniach.

Ulepszaj regularnie używane bronie i stroje

Ulepszanie broni oraz pancerzy ma na celu zwiększanie ich statystyk i w rezultacie jest to bardzo istotny proces, bo możesz w ten sposób łatwiej rozprawiać się z przeciwnikami oraz zwiększać swoje szanse utrzymania głównego bohatera przy życiu - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Ulepszanie broni oraz pancerzy ma na celu zwiększanie ich statystyk i w rezultacie jest to bardzo istotny proces, bo możesz w ten sposób łatwiej rozprawiać się z przeciwnikami oraz zwiększać swoje szanse utrzymania głównego bohatera przy życiu.

Broń białą możesz ulepszać odwiedzając zbrojmistrzów (Swordsmith), łuki możesz ulepszać odwiedzając łuczarzy (Bowyer), zaś stroje możesz ulepszać odwiedzając płatnerzy (Armourer). Staraj się w pierwszej kolejności ulepszać najczęściej używane elementy wyposażenia, a to dlatego, że każde ulepszenie wymaga poświęcenia dużej ilości materiałów do craftingu. Nie możesz więc pozwolić sobie na zbyt częste upgrade'y.

Odkrywaj wszystkie pytajniki na mapie świata

Pytajniki pojawiają się na mapie Cuszimy w miarę eksploracji świata gry i żeby dowiedzieć się czego one dotyczą musisz dotrzeć do lokacji, które wskazują - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Pytajniki pojawiają się na mapie Cuszimy w miarę eksploracji świata gry i żeby dowiedzieć się czego one dotyczą musisz dotrzeć do lokacji, które wskazują. Nigdy nie powinieneś ich ignorować, gdyż z pytajnikami powiązane są ważne lokacje. Mogą to być np. legowiska wilków, gorące źródła czy kapliczki. Odwiedzanie i "zaliczanie" tego typu miejsc w różny sposób może zwiększać statystyki bohatera lub ułatwiać jego rozwój. Możesz też odnajdywać w nich gotowy sprzęt, np. nowe pancerze czy nowe zestawy mieczy.

Oprócz pytajników korzystaj też z okazji do odbijania lokacji zajmowanych przez Mongołów. Przejęcie każdej tego typu miejscówki może pozwolić ci na zwiększenie reputacji bohatera, jak również np. na otrzymanie wartościowego talizmanu albo rzadkich materiałów do craftingu.

Więcej podpowiedzi i informacji na temat przemierzania świata gry znajdziesz w osobnym rozdziale Eksploracja.

Unikaj upadków z dużych wysokości

W grze bardzo łatwo można odnieść obrażenia lub nawet zginąć w wyniku zeskoczenia ze zbyt dużej wysokości - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

W grze bardzo łatwo można odnieść obrażenia lub nawet zginąć w wyniku zeskoczenia ze zbyt dużej wysokości. Pilnuj się szczególnie w tych miejscach gdzie trzeba zejść z dachu wyższego budynku czy dotrzeć do jakiejś niższej skalnej półki.

Jeśli jest to możliwe rozglądaj się za drabinami oraz interaktywnymi krawędziami, przy których pojawia się ikona wciśnięcia R2. Pozwoli ci to bezpiecznie dotrzeć na niższy poziom. Ryzyko otrzymania obrażeń zmniejsza podróżowanie na koniu - nawet jeśli zaliczysz duży upadek i spadniesz z konia, to nie powinieneś odnieść obrażeń. Możesz też odblokować umiejętność Bezpieczne lądowanie (Safe Landing) z drzewka Skrytobójstwo (Assassination). Pozwala ona na wciśnięciu Kółka tuż przed kontaktem z podłożem po to żeby wykonać przewrót. Technika ta "zadziała" tylko przy mniejszych zeskokach.

Zajmij się najpierw questami z unikalnymi nagrodami

W momencie otrzymania każdego nowego zadania możesz przejść do dziennika Jina i dowiedzieć się na temat nagród przewidzianych za ukończenie go - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

W momencie otrzymania każdego nowego zadania możesz przejść do dziennika Jina i dowiedzieć się na temat nagród przewidzianych za ukończenie go. W pierwszych godzinach gry zajmij się questami z najlepszymi unikalnymi nagrodami, tzn. przedmiotami oraz umiejętnościami, które najbardziej pomogą ci w grze. Są to przede wszystkim następujące questy:

 1. główny quest Kodeks wojownika - odblokowane zostaną techniki skrytobójcze oraz skupione słyszenie
 2. główny quest Opowieść Senseia Ishikawy - odblokowany zostanie krótki łuk
 3. główny quest Opowieść Pani Masako - odblokowana zostanie zbroja samurajskiego klanu
 4. główny quest Krew na trawie - odblokowane zostanie ubranie ronina
 5. główny quest Żelazny hak - odblokowana zostanie lina z hakiem
 6. mityczny quest Niebiański cios - odblokowana zostanie silna umiejętność o tej samej nazwie
 7. mityczny quest Klątwa Uchitsunego - odblokowane zostaną długi łuk oraz wybuchowe strzały

Solucję do każdego z wymienionych questów znajdziesz w naszym opisie przejścia gry.

W lokacjach z zakładnikami unikaj wszczynania alarmu

Ghost of Tsushima przez większość czasu nie wymusza skradania się - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

Ghost of Tsushima przez większość czasu nie wymusza skradania się. Największym wyjątkiem od tej reguły są questy, w których doprowadzenie do wykrycia Jina jest równoznaczne z przegraną, ale gra zawsze o tym wcześniej ostrzega.

Trudniejsze do zabezpieczenia są też lokacje z zakładnikami, którzy mogą zginąć. Powinieneś otrzymać ostrzeżenie o tym, że w danej lokacji przebywają zakładnicy, w momencie wkraczania do niej. Po wszczęciu alarmu wrogowie mogą zapragnąć zabić niewinne osoby. Jeśli doszło do takiej sytuacji, to szybko przestaw się na agresywny styl gry i kieruj się w stronę ikony czaszki żeby jak najszybciej pozbyć się danego przeciwnika lub grupy przeciwników. Śmierć zakładników w zależności od okoliczności może oznaczać przegraną lub pozbawić cię premii za "zaliczenie" danej lokacji w 100 procentach.

Rozglądaj się jak najwięcej za lootem i znajdźkami

W grze Ghost of Tsushima większość zapasów pozyskuje się dzięki starannej eksploracji okolicy i tylko część lootu będziesz zdobywał np - Ghost of Tsushima: Porady na start - Ghost of Tsushima - poradnik do gry

W grze Ghost of Tsushima większość zapasów pozyskuje się dzięki starannej eksploracji okolicy i tylko część lootu będziesz zdobywał np. z tytułu nagród za wykonywanie questów czy odbijanie lokacji spod kontroli mongolskich wojowników.

Postaraj się przejść dokładnie po każdej odwiedzanej lokacji żeby pozbierać z niej jak najwięcej skarbów. Będą to przede wszystkim przedmioty jednorazowego użytku, strzały do łuku, zapasy i inne materiały do craftingu, a także znajdźki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Jin możesz przenosić bardzo ograniczoną ilość gadżetów i strzał, aczkolwiek w miarę przechodzenia gry możesz stopniowo zwiększać limity inwentarza dla obu tych kategorii. Gra pozwala na szczęście przenosić znacznie więcej materiałów do crafingu. Przykładowo w przypadku bambusa limit wynosi aż 500 sztuk.