Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Endless Legend - poradnik do gry

Endless Legend - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Warunki zwycięstwa i czym jest region | Podstawy Endless Legend poradnik Endless Legend

Ostatnia aktualizacja: 3 września 2019

Warunki zwycięstwa

Gra kończy się, gdy zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:

  • Punktowy: rozgrywka potrwa określoną liczbę tur. W takim wypadku zwycięzcą będzie osoba z największą liczbą punktów na koncie. Liczba tur zależy od tempa gry i dla normalnego wynosi 300.
  • Eliminacji: gracz wyeliminuje wszystkie pozostałe nacje.
  • Ekspansji: gracz zdobędzie 80% wszystkich regionów.
  • Ekonomiczny: gracz wyprodukuje określoną liczbę Pyłu (Dust, tutejsza waluta, oznaczona żółtym kołem). Liczy się całość wyprodukowanego Pyłu od początku gry.
  • Dyplomatyczny: gracz wyprodukuje określoną liczbę wpływ (Influence, oznaczony niebieską gwiazdką). Liczy się całość wyprodukowanego wpływu od początku gry.
  • Cudu: gracz wybuduje Świątynię Jądra Ziemi (Temple of the Earth's Core, budynek, VI era). By otrzymać dostęp do budowli należy wykonać wszystkie osiem misji głównego wątku fabularnego danej nacji, patrz rozdział Zadania. Świątynia Jądra Ziemi kosztuje po 40 Mitrytu (Mithrite) i Hyperium i jest jedyną budowlą w grze, której budowy nie da się przyspieszyć z pomocą Pyłu.
  • Naukowy: gracz odkryje wszystkie sześć technologii z VI ery.
  • Supremacji: gracz zdobędzie wszystkie pozostałe stolice.

Punkty otrzymuje się za wszystko: wielkość armii, liczbę miast, rozwój technologiczny, posiadany Pył i tak dalej. Jeśli więc chcesz wygrać na punkty, zacznij grę na dużej mapie z dużą liczbą przeciwników. Dobra będzie pangea, kontynenty albo duże wyspy. Dzięki temu będziesz mógł zyskiwać punkty na czym tylko się da.

Eliminacja przeciwników będzie łatwa do zrobienia na małej planszy z niewielką liczbą innych nacji. Na dużych planszach konflikty będą się przeciągać. Zwłaszcza w późniejszych turach, gdy zimy będą dłuższe i ostrzejsze.

Wygrana przez zajęcie terytorium jest specyficzna, bo można ją osiągnąć zarówno drogą wojenną, jak i przez kolonizację. Wystarczy być szybszym od reszty graczy przy zajmowaniu neutralnych regionów, a pozostałe zdobyć zbrojnie. Należy się jednak nastawić na problemy związane z przemarszami, zwłaszcza zimą.

Warunki ekonomiczny, dyplomatyczny i naukowy polegają z grubsza na tym samym i faworyzują niektóre z nacji. Pierwszy jest dobry dla Wędrownych Klanów (Roving Clans) oraz Spaczonych Lordów (Broken Lords), drugi dla Drakkenów (Drakken), trzeci dla Podziemnych (Vaulters), Magów Szału (Ardent Mages) i po części Broken Lords. Ci ostatni muszą bowiem wynaleźć tylko 5, zamiast 6 wynalazków z VI ery (technologia związana z produkcją żywności jest dla nich niedostępna).

Z pozostałych warunków ekspansja jest niedostępna dla Kultystów (Cultists), którzy preferują eliminację. Dobrzy w niszczeniu innych są również Nekrofagi (Necrophages). Eliminacja stanowić będzie za to problem dla Roving Clans, którzy mają za to spore szanse na zwycięstwo ekonomiczne.

Warunek cudu posiada nierówny poziom trudności. Zadania dla niektórych nacji są trudniejsze, dla innych łatwiejsze. Sukces w tym wypadku w sporej części zależy również od szczęścia. Dodatkowo Świątynia Jądra Ziemi (Temple of the Earth's Core) wymusza posiadanie odpowiednio silnej armii i fortyfikacji do jego obrony, gdyż jest jedynym budynkiem w grze, którego nie można kupić za Pył (Dust).

Warunki zwycięstwa można wybrać przed rozpoczęciem rozgrywki. Jeśli więc chcesz mieć ułatwioną grę, wybierz takie, które będą odpowiadać twojej nacji. Jeśli jednak chcesz zrównoważonej rozgrywki, wybierz tylko warunek punktowy.

Gra poinformuje cię, jeśli będziesz blisko spełnienia jednego z warunków zwycięstwa albo limit tur niedługo się skończy.

Czym jest region

W przeciwieństwie do Cywilizacji V, mapa świata podzielona jest nie tylko na heksy, ale również i regiony. Jeden region może zawierać tylko jedno miasto, od jednej do trzech osad pomniejszych nacji oraz określoną liczbę źródeł zasobów (Resources), zarówno strategicznych (Strategic), jak i luksusowych (Luxury). Liczba ta zależy od ustawień gry i dotyczy wszystkich zasobów. Z tego powodu jeden region może posiadać po równo obu rodzajów, a sąsiedni same strategiczne i zero luksusowych. Zasoby będą automatycznie pojawiały się na planszy wraz z osiąganiem przez ciebie kolejnych er technologicznych. Jeśli nie wiesz, w których erach to nastąpi, sprawdź drzewko technologii. Jeśli w danej erze możesz wynaleźć kopalnię zasobów, to właśnie znalazłeś odpowiedź na swoje pytanie.

Regiony posiadają różny rozmiar i kształt. Planując rozwój imperium musisz więc brać pod uwagę, że twoje miasta dzielić będzie niekiedy spora odległość. Nie wykorzystasz też w pełni dobrodziejstw każdego regionu. Kopalnie możesz budować na każdym źródle zasobów, ale przydatne anomalie, czyli pola produkujące więcej materiałów od innych, czasami znajdą się poza twoim zasięgiem. Weź to pod uwagę podczas zakładania kolejnych miast bądź podbijaniu należących do przeciwnika. Czasem bardziej będzie się opłacało zdobycie miasta, jego spalenie i zbudowanie od nowa, w lepszym miejscu.

Budynek a technologia

Różnica między tymi dwoma pojęciami jest bardzo prosta. Technologią oznaczono w poradniku badania, które po opracowaniu nie pozwalają na postawienie nowych budynków i od razu działają. Tak jest, na przykład, z Monetami imperialnymi (Imperial Coinage, technologia, II era), które po wynalezieniu pozwalają na handel na targowisku. Budynki to z kolei badania, które po opracowaniu pozwalają na wybudowanie w regionie nowej konstrukcji. Na przykład Muzeum narodowe (National Museum, budynek, III era). W czasie gry podział ten stanie się bardziej zrozumiały.