Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 17 listopada 2021, 18:17

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Mistrzowie drugiego planu w grach - najciekawsi NPC dekady

Po głównych bohaterach z gier przyszedł czas na wspominki postaci drugoplanowych. Niby pobocznych, drugorzędnych, ale nierzadko bardzo istotnych dla fabuły, bez których opowiadane historie nie byłyby takie same.

Dutch van der Linde – Red Dead Redemption 2

Miałem cho – ler – ny plan!

Kolejna postać z Red Dead Redemption 2, którą znamy również z poprzedniej gry, prezentującej dalsze losy Dutcha. Prequel pozwolił poznać go jeszcze lepiej, czyniąc z niego chyba jedną z najbardziej kompleksowo pokazanych person w grach. O szefie gangu dowiadujemy się, że był idealistą wierzącym w wolność jednostki i brak kontroli rządu oraz ceniącym niezależne życie. Po nieudanym skoku na prom w Blackwater Dutch zaczyna żyć od jednego wielkiego planu do drugiego, co w konsekwencji prowadzi do kolejnych porażek i konieczności zmiany miejsca obozowania.

Obserwujemy, jak przyjaciel Morgana i jeden z protagonistów z wolna przekształca się w opętanego paranoją szaleńca i jednego z antagonistów. Nie znosi krytyki, nie słucha dobrych rad. Zamiast tego coraz bardziej ulega wpływowi Micah, co prowadzi do rozpadu gangu i tragicznego finału. RDR2 to w pewnym sensie opowieść o upadku Dutcha.

  1. Więcej o grze Red Dead Redemption 2

Elizabeth – BioShock Infinite

Widzisz? To nie gwiazdy. To drzwi. (...) Drzwi prowadzące dokądkolwiek się chce!

O jednej z najlepszych gier 2013 roku wydawcy i włodarze marki chyba już dawno zapomnieli. My jednak pamiętamy BioShocka Infinite nie tylko za sprawą totalnie pokręconej fabuły o alternatywnych rzeczywistościach, ale przede wszystkim dzięki uroczej i zadziornej Elizabeth – towarzyszącej głównemu bohaterowi – Bookerowi – przez całą rozgrywkę. Postać tę, która okazuje się tak naprawdę bardzo blisko z nim związana, poznajemy niczym jakąś księżniczkę z bajki – uwięzioną w wieży i strzeżoną przez potwornego stwora Szczebiota.

Pomimo lat izolacji Elizabeth (a raczej Anna) jest osobą niezwykle ciepłą, psotną i spontaniczną. Cechuje ją sarkastyczne poczucie humoru i nie może powstrzymać się od robienia na złość Bookerowi, ilekroć nadarza się okazja. Spędziwszy mnóstwo czasu wśród książek, posiada ogromną wiedzę, ale jednocześnie brak jej doświadczenia w zderzeniu z realnym światem, co często prowadzi do nieprzemyślanych decyzji. Charakter Elizabeth staje się jeszcze bardziej złożony, gdy poznajemy jej alternatywną wersję z innej rzeczywistości, gdy zyskuje swoje moce. Ciekawe jest również obserwowanie, jak ewoluuje jej stosunek do Bookera – od podejrzliwości i rezerwy po pełne zaufanie. Przy takiej postaci i takiej grze jednokrotne jej ukończenie może nie być wystarczające, by dostatecznie poznać Elizabeth.

  1. Więcej o grze BioShock Infinite

Kenny – The Walking Dead: A Telltale Games Series

Walnę pierwszego sukinkota, jakiego zobaczę, zabiorę jego broń i użyję jej do zastrzelenia następnego sukinkota, jakiego zobaczę.

Nie da się ukryć, że Lee i Clem całkowicie skradli nam serca jako główni bohaterowie serii The Walking Dead Telltale Games, ale zaraz po nich to właśnie Kenny’ego darzyliśmy największą sympatią. Podobnie jak wszystkie postacie z tego cyklu nie był on żadnym superbohaterem, nie był też niezwykły w żaden sposób.

Z jednej strony to na wskroś zwyczajny mąż i ojciec oraz osoba ze smykałką do naprawy pojazdów, którą zaskoczyła apokalipsa. Z drugiej to typowy amerykański „wieśniak” (redneck). Trochę rasista w swoich poglądach, trochę nacjonalista, na dodatek niestroniący od alkoholu. Apokalipsa zombie ujawniła jego wiele głęboko zakorzenionych cech – zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Poznaliśmy go jako człowieka troszczącego się o innych, gotowego nawet poświęcić własne życie, ale i skorego do bójek oraz upartego do niemożliwości. A poprowadzenie jego wątku w drugim sezonie to już istny emocjonalny rollercoaster.

  1. Więcej o grze The Walking Dead: A Telltale Games Series – Season One
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

God of War

God of War

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Disco Elysium: The Final Cut

Disco Elysium: The Final Cut

Mass Effect 3

Mass Effect 3

BioShock Infinite

BioShock Infinite

Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę
Najważniejsze gry dekady - 17 tytułów, które zmieniły branżę

Najważniejsze nie znaczy najlepsze. Są gry, które niekoniecznie zapamiętaliśmy my, ale zapamiętała je cała branża gier, a nawet wręcz zmieniła się pod ich wpływem. Oto najważniejsze tytuły minionej dekady.

Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier
Bohaterowie dekady - wybraliśmy najciekawsze postaci z gier

W dobrych grach w większości przypadków wcielamy się w wyrazistych, zapadających w pamięć bohaterów. Prezentujemy więc doborowe towarzystwo jednych z najlepiej wykreowanych głównych postaci z gier ostatniej dekady.